18 Nisan 2008 16:24
tugba84
tugba84
lion
9 yaşında
erkek

KEDİLERDE KİST

KİST--------------------------------------------------------------------------------
KİST (Tüylerden kist Oluşması)NEDİR?
Hemen hemen her kedi ve köpek sahibinin yanlış bildiği bir konudur.Tüyler kesinlikle kist yapmaz. Ancak kedi, köpek, kurt ve çakal gibi et yiyen hayvanların bağırsakların da yaşayan Echinococcus isimli tenyanın dışkı ile bulaşmış tüylerin ve besin maddelerinin alınmasıyla yumurtalar ince bağırsaklarda açılarak kan dolaşımına katılıp kandan zengin organlar (akciger karaciger kalp böbrek ve beyin gibi)giderek buralara yerleşir ve çapları 20 cm ‘ye varan kistler oluşturur.

BELİRTİLER:
Kedi ve köpekler de bariz bir belirti göstermeyen bu parazitler ancak mikroskopla dışkı muayenesi ile tespit edilebilmekte iken, insanlarda bu paraziti almalarından sonra (bu belirtiler yerleştiği organa göre değişik süre ve şekillerde ortaya çıkmaktadır.)aşırı bir tükürük salgısı, mide bulantısı, kusma, geceleri aşırı terleme, zayıflama,öksürük, kalp problemleri,durgun hareketlilik ve bayılma gibi belirtilerle kendini gösterir.KORUNMA:
Parazitin kesin konakçısı olan kedi ve köpeklere çiğ et vermemek büyük bir tedbirdir. Kedi ve köpeklerinizi dışarıda tam olarak kontrol altında tutamayıp otlar arasında bulduğu her hangi bir şeyi yemesine,yabancı hayvanlarına dışkısını koklama esnasın da temasına engel olamazsınız .Bu nedenle şüpheli bölgelerden uzak durup, hayvanlarınızı parazitin biyolojik siklus özelliğine bağlı olarak 3 ay da bir dışkı kontrolünden geçirerek, hekim kontrolünde kist ilacı kullanmak doğru olacaktır.


KİST AŞISI VARMIDIR?
AŞI:
Hastalık etkeni bakteri, mantar veya virusların canlı veya inaktif formların insan veya hayvan vücuduna verilmesiyle belirli bir süre hastalığa karşı koruyucu etki oluşturmaktır.

Echinococcus kistinde olduğu gibi kullanılan parazit ilaçları ise bir kimyasal madde olup , tedavi edici özelliği olduğu halde bağışıklık verme özelliği yoktur.Bu bağlamda teknik bir ifade ile kiste karşı kullanılan maddenin adı (kist aşısı) değil kist ilacıdır.


NOT:Paraziquantel eken maddeli ilaçlar bu tenyanın zararını önlerken, halk arasın da kıl kurdu ve solucanlara karşı kullanılan şeridif vermazol gibi parazit ilaçları bu kiste engel olmamaktadır. YAZI ALINTIDIR


----------------------------------------------
Petarkadaş Yöneticisi
www.petarkadas.com/hakkinda sayfasında kurallar ve yöneticiler hakkında bilgi bulabilirsiniz.
----------------------------------------------

Sponsorlar

   Henüz cevap yazılmamış.

©2005-2018 Petarkadaş (farscape, 12.0.045)

Petarkadaş Hakkında - Petarkadaş Yöneticileri - Topluluk Kuralları - Yasal Konular - İletişim