oyunkusu Ahmet, 32 yaşında
Amasya, 19 Mayıs 2017
sayfası fotoğrafları (5) videoları (-) günlüğü(-) sürüsü(-) aldığı yorumlar(-) yaptıkları(-)
taklacıgüvercin
Ülkemizde mevcut en iyi taklacı güvercinler bingöllü fatih lakaplı yetiştirinin elinde bulunmaktadır.

Taklacı güvercinler köken olarak Orta Asya’ya kadar uzanmaktadır. Rus tarihçiler de yaptıkları araştırmalarda Rus güvercinlerin soylarının Türk güvercin soylarından geldiğini belirtmişlerdir. Avrupa’ya sefer yapan atalarımızın taklacı güvercinleri yanlarına alıp oynattıkları bilinmektedir. Taklacı güvercinler kendi içinde ayrılmaktadır.

Mardin Taklacı Güvercini

Mardin taklacı güvercininde en önemli özellik diğer evde beslenen güvercin türlerinden daha iri olmasıdır. Mardin taklacı güvercininde tepe ve gül bulunmamaktadır. Fakat zamanla diğer türlerle karıştığından dolayı tepesi ve gülü olan türleri de karşımıza çıkmaktadır. Tepe bu türde baskın özellik olmasa da anne ve baba tepeli olursa yavru da tepeli olabilmektedir. Mardin taklacı güvercininin diğer türlerden ayrılan en önemli özelliği göğüs kafeslerinin farklı olmasıdır. Bu güvercinler alçaktan uçarlar ve saatlerce havada kalabilirler. Ayrıca tek başlarına uçmayı da severler.

Urfa Taklacı Güvercini

Urfa taklacı güvercininin en önemli özelliği kanatlarının düşük olmasıdır. Bir başka ifadeyle kanatları kuyruklarının altındadır. Uçma şekli ve renk bakımından Mardin taklacı güverciniyle benzer özelliktedirler. Kafa şekli köşeli, alın kısmı dolgun görünümlüdür. Urfa taklacı güvercininde göğüs kısmında mora benzer bir renk vardır. Mardin taklacı güverciniyle arasındaki en önemli ve ayırıcı fark da budur. Zaman içerisinde diğer güvercin ırklarıyla karıştığı için saf olarak bulmak oldukça zordur. Saf olarak bulunabildiğinde ise çok değerli bir türdür.

Sivas Taklacı Güvercini

Sivas taklacı güvercini küçük başları ve ince gagalarıyla ünlüdür. Sivas taklacı güvercininde siyah, beyaz, mavi ve dumanlı renkler üzerinde kınalı diye bilinen renkler vardır. Miski, Çakmaklı ve Sabuni adları ülkemizin birçok bölgesinde kullanılır. Bu güvercin türünün Mardin ve Urfa taklacı güvercinlerinden önemli bir farkı uçmayı fazla sevmemeleridir. Çok alçaktan dalan Sivas taklacı güvercini daldığında ayağı yere değmeden kuyruğunu sürter ve takla atıp yükselir. Yükseldiği mesafe Mardin ve Urfa taklacısına göre daha kısa olsa da bu mesafede daha fazla takla atarlar.

Ankara Taklacı Güvercini

Ankara Taklacı Güvercini Türkiye’de beslenen en küçük evcil güvercinlerdir. Fiziksel olarak diğer türlerden daha küçüktür. Birçok farklı renge sahip olabilen bu türler genellikle kirli renklidirler. Kırmızı, portakal ve limonlarda güvercinlerin üstü kül rengi ile örtülü olur. Ankara taklacı güvercininin iyisinde kanatların ucu ve kuyruk saf beyaz değil, griye yakın bir beyaz tonunda olur. Ankara taklacı güvercini diğer taklacılara göre daha fazla takla atabilirler. Yükseldikleri mesafe kısa ama takla sayısı fazladır. Damarları iyi korunarak günümüze kadar saf olarak gelebilmiştir ve bunları bulabilmek mümkündür.

Antalya Taklacı Güvercini

Antalya taklacı güvercini zaman içerisinde diğer türden kuşlarla birleşmiş ve ortadan kalkmıştır. Dar göğüslü, uzun bacaklı ve uzun boyunludurlar. Gagaları kısa boyludur. Çok fazla çeşitte renkleri vardır ve genelde canlı renklerdir. Uçuş bakımından Urfa taklacı güvercinine benzediği söylenebilir. Bu türdeki güvercinler çok yükselerek ve yalnız uçmayı severler. Yükseklerde oyun oynarlar. Antalya taklacı güvercininden Antalya ve çevresinde bulunmaz. Suriye ve Irak’ta bu ırka rastlanabilir. , Kuş, 18 yaşında, Güvercin
Evi:
Amasya, Veteriner Amasya
Cinsiyet:
Dişi
Doğum Günü:
19-1-2000
Siteye Eklendiği Tarih:
19-05-2017 saat 19:36
Tür:
Kuş Klübü
Irk:
Güvercin Klübü - ırk bilgileri
Irk Ayrıntı:
taklacı güvercinler
Çok Tatlı(mı)?
-
Bu Pet Eş Arıyor mu?
Evet, arıyor.
Kuşunuz Nerede Yaşıyor:
Serbest
Bir Öykümüzü Anlatayım:
Kuşun hedef noktaya girdikten sonra sıçrayıp uzaması en sevdiğim andır.
Takma İsimleri:
Oyun kuşları
Sevdiği Şeyler:
Show yapmak
Sevmediği Şeyler:
Kapalı alanda kalmak
Favori Oyuncakları:
yok
Favori Yemekleri:
bugday
Yaptığı Numaralar:
taban takla ile oyun yapmak
Konuşuyor mu, Söylediği Birkaç Şey:
yok
Kendisini Sevdiriyor mu?
hayır
yorum yazın Listelenecek bir şey bulunamadı!

Öneriler:

Bu üyemize hiç yorum yapılmamış, isterseniz siz bir yorum yazın.
oyunkus...
19-05-2017 saat 19:25
oyunkus...
19-05-2017 saat 19:25
oyunkus...
Taklacı oyunlu güvercinler ile ünlü Bingöllü Fatih forum
Sevgili petarkadaş okurları. Bu yazımı sizler için özellikle titizlikle yazıyorum. Umuyorum ki sizlerinde hoşuna gidecek bir paylaşım olacaktır. Adı üzerinde " Taklacı Güvercin ". Bu güvercinler takla atmaları ile ünlü hayvanlardır. Bu hayvanlarda ke...
19-05-2017 saat 19:25
Sürüsü ( - )

Henüz sürüsünde kimse yok

Sitede Gezenler

62 üye şu anda sitede. Ayrıca 1580 kişi de sitede dolaşıyor.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar