ana sayfa / üyeler / bast / günlük / duma-kısırlaştı...

Reklam

Haz
24
Duma-Kısırlaştırma
21 Haziran Cumartesi günü kısırlaştırdık kızımızı.

Öğlen 12'de vet'e bıraktığım Duma, 15:00 sularında ameliyattan çıkmıştı ancak cak 19:00 civarında teslim aldığımda hala yarı baygındı. Dikişlerinin üzerine ufak sargı bezi parçaları dikmiş ve oynamasın diye boyunluk takmışlardı.

Ameliyat gününün akşamında ilk ayaklanma ve yürüme girişimleri, yalpalama ve düşmeyle sonlandı. 23 00 civarında ise artik yalpalamadan yürümeye başlamıştı fakat sık sık durup dinleniyordu.
Battaniyesinin üzerinde bol bol uyudu.

2. gün sabaha karşı uyandığımda kendi kendine boyunluktan kurtulduğunu gördüm. Yarayla oynamamıştı, ben de tekrar takmadım. Yerde bir miktar idrara rastladım ancak kumuna da yapmıştı. Antibiyotik uygulaması için vet'e gidildi. Sonrasında yara kaşınmaya başlamış olacak ki, sargı bezlerinden ufak bir ipliği çıkartmaya başlamıştı. Hemen boyunluğu geri taktik.

Bizim desteğimizle su, mama ve kuma tuvalet yapma ihtiyaçlarını gidermeye başlamıştı.

3. gün boyunluğu çıkarıp, yarasına erişememesi için kendi buzlarımdan birini onun boyuna göre daraltarak giydirdim. Hiç hoşlanmhoşlanmayınca yeniden boyunluğu taktık. 3. günün gecesi artık koltukların üzerine ve aşağıya zıplayabiliyordu.

Bugün, 4. günün sabahındayız ve karnındaki dikiş haricinde tamamen eski Duma'ya dönüştü. Oyuncaklara pas vermemesi dışında tüm davranışları olduğu gibi geri geldi. Başka antibiyotik iğnemiz kalmadı ancak sargı bezlerinin alınması için bir 4-5 gün daha bekleyeceğiz...

2019, 10:13