Beyaz Kedi Cinsleri

Birlikte yaşamaktan en keyif aldığımız canlılar arasında olan kedilerin de dış görünüşleri hem kendileri için hem de bizler için önemlidir. Beyaz kedi cinslerinin iç güzellikleri konusunda da en ufak şüphemiz yok ama onların güzelliği karşısında büyülenen kedi severler için güzel bir içerik hazırlamaya çalıştık. Beyaz tüylü kediler hakkındaki her bilgiye ışık tutmaya çalışacağız.

Beyaz Kedi Cinsleri Özellikleri

İnsanların saç renklerine göre karakter analizi yapmak kulağa çok saçma gibi gelse de kediler için böyle bir durum aslında o kadar da abartılı değildir. Kedilerin tüy renkleri türlerini, cinslerini belirttiği için karakterleri konusunda da kimi zaman haklı kimi zaman haksız genelleme yapabilmemizi sağlar. Bu öngörülerin her zaman geçerli olduğunu söylemek mümkün olmasa da oran gayet umut vericidir.

  • Gözleri renkli olur,
  • Gözleri birbirinden farklı renk olabilir,
  • Duyma eksiklikleri olabilir,
  • Enerjik ve sosyallerdir,
  • Diğer kedilere nazaran daha zeki olabilirler.

Beyaz kedi cinsleri özellikleri adlı listemizdeki maddelere göz gezdirdiğiniz sadece tüylerinin rengine göre kategorize edilmediklerini, renklerinin karakterlerine, davranışlarına göre ayrıldıklarını anlayabilirsiniz. Beyaz kedilerin özellikleri kendilerine hastır ve başka renk kedilere göre gözle görülebilir farklılıklar barındırır.

Beyaz Kedi Cinsleri

Rengi beyaz kedileri sahiplenmeye karar vermeden önce incelenmesi gereken birçok alt başlık vardır. Hastalıkları, yakışan isimleri, ürünleri hatta kalıtımsal özellikleri araştırılmadan sadece renge göre sahiplenme yapmak ileride pişman olmanıza neden olabilir. Yazımızın devamında tüm bu ayrıntılara değineceğiz. Şimdi beyaz renkli kedi cinslerini inceleyelim;

Kartopu gibi bembeyaz renkleriyle gözlerimizin pasını silen patili dostlarımızı sıraladık. Tüylerinin büyük bir çoğunluğu beyaz olan ama başka renkler de barındıran kedileri bir diğer alt başlığımızda anacağız. Listemizde gördüğümüz kediler tamamen beyazdır ve beyaz kedi özelliklerini neredeyse yüzde yüz olarak taşımaktadırlar.

Van Kedisi

Van kedileri dünyanın neresine giderseniz gidin renkli gözlü ve beyaz kedi dediğinizde akla ilk gelecek olan kedi türüdür. Adından da anlaşılabileceği üzere ülkemiz topraklarında, Van ve çevresinde bulunan Van kedileri günümüzde neredeyse her coğrafyada yaşam sürmektedir. Güzelliklerini renklerine borçlu olduklarını söylemek çok yanlış olmayacaktır.

Ankara Kedisi

Ankara kedileri de Van kedileri gibi Anadolu topraklarından çıkarak kendisini dünyaya tanıtmış bir kedi cinsidir. Yine listemizdeki diğer kedilerde olduğu gibi bembeyaz renkli ve farklı renkte gözlere sahip bir kedi türüdür. Beyaz renkli kediler listemizdeki en enerjik, en zeki ve en sosyal kedi olarak karşımıza çıkarlar.

İran Kedisi

Diğer kedilere nazaran eşek gözü denebilecek kadar büyük gözlere sahip, uzun mu uzun tüyleriyle insanın içini gıdıklayan İran kedileri bizim güzel ülkemizde topraklarımızda da görülmektedir. Neredeyse tüm dünyada severleri olan beyaz İran kedisi türünün en belirgin özelliği dik bakışları ve uzun bıyıklarıdır. Diğer beyaz patili dostlarımız gibi görme ve duyma konusunda sorun yaşama ihtimalleri yüksektir.

Beyaz Tüylü Kedi Cinsleri

Yazımızda bahsettiğimiz beyaz kedi cinslerinin tüylerinin tamamen beyaz olmaları şartına dikkat ettik. Fakat tamamen beyaz olmasa da tüylerinin çoğunluğu beyaz renkli olan kediler de mevcuttur ve hayvan severler tarafından gerçekten çok sevilmektedir. Bu sevilmenin karşılığı olarak en çok bilinen, tercih edilen beyaz tüylü dostlarımızı sizlerle paylaşalım.

Gibi onlarca kedi türünde ak tüylerin oranı diğer renklerin oranından oldukça fazladır. Tamamen beyaz olmasalar da gerek yavrularının beyaz doğması gerekse bazı zamanlarda beyaz olmaları nedeniyle beyaz kediler arasında kendilerine yer bulurlar. Yavrular genelde büyüdüklerinde ya beyaz renklerini kaybederler ya da beyaz tüyleri sadece azınlıkta kalır.

Beyaz Kedi Hastalıkları

Kedilerin taşıdıkları tüylerin renklerinin sadece karakterine değil, doğrudan özelliklerine etki ettiğini söylemiştik. Yazımızın başında bahsettiğimiz kalıtımsal özellikler arasındaki hastalıkları sizlerle paylaşmak istiyoruz. Beyaz renkli kedilerin büyük oranda renkli gözlü olduğu öğrendiniz, ne yazık ki renkli gözler kediler için lanet gibidir ve görme, duyma kayıplarıyla birlikte görülür.

Beyaz kedi cinsleri hakkında bilgi sahibi olurken atlanmaması gerekenler arasında beyazlıklarına özgü engeller ve rahatsızlıklar da vardır. Listeden de anlayabileceğiniz gibi beyaz kedi cinslerinin kendilerine özgü hastalıkları mevcuttur. Özellikle Van ve Ankara kedisinin görme bozukluğu yaşaması hiç şaşırtıcı bir durum değil aksine beyaz kedi cinsleri arasında oldukları için gayet normal bir durumdur.

Beyaz Tüylü Kediler İçin Uygun İsimler

Beyaz kedi cinsleri arasından bir kediye ev sahipliği yapmaya karar verdiyseniz onun sadece Ankaralı, Vanlı veya İranlı olmasına gönderme yaparak isim koymak çok yaratıcı olmayacaktır. Rengini belirtmek istediğiniz, ismini tamamen yansıttığını düşündüğünüz kediniz için isim önerileri arıyorsanız beyaz kedi isimleri arasından bir isim seçebilirsiniz.

Sizler gibi okuyucularımızın, kullanıcılarımızın ve üyelerimizin kedilerine verdikleri isimler arasından bir isim seçmeniz dahilinde beyaz renkli kediler için en ideal isme oldukça yaklaşmış olursunuz. Beyaz kedi ırklarına verilen isimler çok büyük oranda tüy renklerine, tüy uzunluklarına veya göz renkleri ile doğrudan alakalıdır. Çoğunluğa uymak, farklı olmak tamamen sizin elinizdedir.

Sponsorsponsor