İçeriğe geç →

Ankara Kedisi Özellikleri

Spread the love

Ankara kedisi, sevimli dış görünüşü ve insanlarla uyumlu yaşayabilmesini sağlayan özellikleri sebebiyle evde kedi yetiştirmek isteyenlerin büyük bir çoğunluğu tarafından tercih ediliyor. Ankara kedilerinin anavatanı isimlerinden de anlaşıldığı gibi Anadolu’dur. Yüzyıllardan beri hem Anadolu’da hem de dünyanın farklı bölgelerinde insanların yakın dostu olmuşlardır. 

Avrupa’da Angora kedisi olarak da bilinirler. Uzun tüy yapıları nedeniyle zaman zaman İran kedisiyle karıştırılıyor olsalar da Ankara kedileri ata türdür; İran kedileri Ankara kedilerinin değişime uğramış alt türlerinden biridir.

Ankara Kedisi Özellikleri Nelerdir?

Ankara kedilerini bu kadar meşhur yapan yanları ise özellikleridir. Hem fiziksel özellikleri ile hem de karakteristik özellikleri ile kendilerini sevdirmeyi becerebiliyorlar. Sevgi dolu yapıları sayesinde çocuklarla ve diğer hayvanlarla çok iyi anlaşabiliyorlar.

Ankara Kedisi Fiziksel Özellikleri

Uzun tüyleri ve renkli gözleriyle tüm dünyayı kendine hayran bırakan ve adeta bir pamuk yumağı olarak tabir edilen Ankara kedisinin fiziksel özellikleri şu şekildedir:

 • Uzun ve beyaz tüy yapısına sahiptirler.
 • Kulak yapıları uzun, geniş ve diktir.
 • Kiloları 2-4 kg arasında değişir.
 • Boyları 15-20 cm arasındadır.
 • Kuyrukları uzun ve tüylüdür.
 • Kaslı vücutları sayesinde güçlü yapıdadırlar.
 • Gözleri renklidir; genellikle mavi, yeşil, sarı renkte olur. 
 • Ömürleri 12-18 yıl arasında değişir.

Ankara Kedisi Karakteristik Özellikleri

Hareketli ve zeki Ankara kedilerinin karakteristik özellikleri şöyledir:

 • Sahiplerine çok bağlıdırlar; çoğu zaman sahiplerinin yanından ayrılmak istemezler.
 • Eğlenceli yapıları vardır. Evde sorun çıkarmadan kendilerince oyun oynayarak keyifli vakit geçirebilirler.
 • Sıcakkanlıdırlar, yeni tanıştıkları insanlarla bile hemen temasa geçerler.
 • En zeki kedi türlerinden biridir.
 • Yaşadığı evi sahiplenirler ve bunu insanlara hissettirirler.
 • İnatçıdırlar ve bir şeyi çok istediklerinde onu sahibine yaptırana kadar vazgeçmezler.
 • Suyu sevmezler.
 • Çok hareketli olmalarına rağmen enerjilerini atabildikleri sürece sakin ve uysaldırlar.

Ankara Kedisi Bakımı

Ankara kedileri, güçlü ve çevik yapıları nedeniyle bakımı kolay hayvanlardır. Bağışıklıkları kuvvetlidir, sık sık hasta olmazlar. Ancak Ankara kedilerinde göz rahatsızlıkları zaman zaman oluşabilir. Bu yüzden sahipleri kedinin yaşam ortamını her zaman temiz tutmalıdır. Kulakları dik ve geniş kepçelidir; çabuk kirlenebilir ve içerisine küçük taş gibi materyaller kaçabilir. Kedinizin tırnak uzama hızına göre tırnakları haftada bir veya iki haftada bir kedi tırnak makasıyla kesilmelidir.

Uzun tüylü oldukları için haftada bir veya iki kere tüylerinin fırçalanması Ankara kedilerini çok rahatlatır. Beslenmeleri için belirli bir periyot oluşturulmalıdır. Uzun süreli açlık durumlarıyla baş başa bırakılmamalıdır. Mamanın yanı sıra ek gıdalar da verilebilir. Ek gıdalar hakkında en doğru bilgi için bir veterinerden bilgi edinilmelidir.

Ankara Kedisi Eğitimi

Ankara kedileri çok zeki oldukları için kolay eğitilebilirler. Araştırmacı yapıları ile daima yeni şeyler keşfetmeye açıktırlar. Eğitim esnasında ılımlı yaklaşılmalı ve baskıya dönüşen davranışlardan kaçınılmalıdır. İnatçı olan Ankara kedilerinde baskı ters tepebilir ve eğitime karşı koymaya başlayabilirler.

Eğitimi kabul ettiklerinde çabucak kapı açıp kapatmayı öğrenebilirler. Sahiplerinin koyduğu ev kurallarını yerine getirirler.

Ankara Kedisi Sahiplenme

Ankara kedileri evde bakım için en ideal kedi türlerinden biridir. İnsanlarla çok iyi anlaşırlar, adeta yakın bir dost olurlar. Evi ve sahiplerini benimserler, kendilerini evin bir bireyi olarak görürler. Tüm bu sevimli özellikleri sebebiyle siz de Ankara kedisi sahiplenmek isterseniz sayfamıza göz atarak yeni dostunuzu bulabilirsiniz.

Yeni bir yuvaya ihtiyaç duyan miniklerin ilanlarına göz atarak bir kedi dostumuzun ailesi olabilirsiniz. Sayfamızda ücret karşılığında kedi sahiplendirme yapılmaz. Tüm ilanlar tamamen ücretsizdir, ilanların amacı sevimli kedilerimizi yeni yuvalarına kavuşturmaktır.

Ankara kedinizi bulup sahiplendikten sonra platformumuzda kedinize profil yaratabilir ve evcil hayvan dünyasında olup bitenlerden haberdar olabilirsiniz.

Kategori: kedi cinsleri

Bu yazı yorumlara kapalı.