İçeriğe geç →

Bengal Kedisi Özellikleri

Spread the love

Bengal kedisi türü Asya Leoparlarına dayanmaktadır. Asya Leopar kedilerinin nesli tükenecek iken bilim insanları bu kedileri Habeş kedisi ve British shorthair cinsi kediler ile çiftleştirmeye başlamıştır. Yaklaşık 20 sene sonra Asya Leopar kedilerinin neslinin tükenmesi engellenmiş ve ortaya Bengal kedisi gibi güzel bir ırk çıkmıştır.

İsmini ataları olan pars kedilerinden, Felis Bengalensis’den almışlardır. Bengal kedileri ormanlarda yaşayan atalarından gelen bir vahşilik içermektedir. Ancak bu kedi ırkı 4’e ayrılmaktadır. Bazı ırklar uysal ve evcilleştirilirken bazı ırkları oldukça vahşi davranabilmektedir. Yine de sevgi ve ilgiyle büyütülen her hayvanda olduğu gibi, Bengal kedisi de sevgi ile evcilleştirebilir. 

Bengal Kedisi Özellikleri Nelerdir?

Bengal kedileri, küçük yaşlarda su ile tanıştırıldığında su alışkanlığını kolayca kazanabilen bir ırktır. Sıcak kanlı, zeki ve meraklı olan bu kedi türü; sürekli oyun oynamaya meyilli ve hareketli bir kedidir. Kürkündeki leopar desenleri ile oldukça asil ve vahşi gözükmektedir. 

Hareketli ve meraklı bir kedi olduğu için sürekli olarak sizin ilginize ihtiyaç duyacaktır. Sevgi görmedikçe hırçınlaşan bir yapısı olan Bengal kedisi, yoğun iş hayatı olan insanlar için uygun değildir. Sürekli sizden ilgi bekleyen bu kedi sevmediğiniz ve tepki göstereceğiniz hareketleri yaparak dahi ilginizi çekmeye çalışabilir. 

Bengal Kedisi Fiziksel Özellikleri

Kedimizin fiziksel özellikleri diğer kedilerden farklı olarak;

 • Tüyleri genellikle kahverengi yoğunluklu ve siyah benekli, kısa tüy yapılarına sahiptir.  
 • Kısa kulaklı olmakta birlikte kulak uçları genellikle siyah tüylerle kaplıdır.
 • Göz renkleri genellikle yeşil ve mavidir.
 • Gövdesi ortalama bir büyüklükte olup, çevik ve kaslı bir yapıya sahiptir.
 • Kuyruğu uzun ve ince yapıdadır.
 • Yaklaşık 3,5-7 kilo aralığında olurlar. 

Bengal Kedisi Karakteristik Özellikleri

Çoğu kedi gibi meraklı ve oyuncu olan bu kedinin karakteristik özellikleri;

 1. İlgiye aç olduğundan çocuklarla arası genellikle iyidir. Çocuğunuzla birlikte oyun oynayabilir ve eğlenceli vakit geçirebilirler.
 2. Kedilerin genellikle zeki olduğu bilinir ancak Bengal kedisi diğer kedi türlerinden de oldukça zekidir.
 3. Oyun oynamaya ve hareket etmeye doymaz. Enerjisini atabilmek için gün boyu çeşitli aktiviteler yapar.
 4. Yemek, su ve tuvalet ihtiyaçları haricinde zahmetli bakım süreçlerine ihtiyaç duymaz.
 5. Sahibine aşık bir kedi olduğundan eğitilebilme seviyesi oldukça yüksektir. 
 6. Köpeklerle de iyi vakit geçirebilmektedir.

Bengal Kedi Irkının Bakımı

Her kedide olduğu gibi bu kedimizin de tüy bakımının üstüne düşülmelidir. Kedilerin kürk ve deri sağlığı için ölü tüylerin düzenli olarak taranması gerekir. Kan dolaşımlarını hızlandıran ve tüylerini parlak gösteren bu işlem; kedi fırçaları ve kedi tarakları ile kolayca yapılabilmektedir. 

Bengal kedimiz için en önemli bakım rutinlerinden bir diğeri de banyodur. Kedimiz banyo yaptıktan sonra kesinlikle iyi bir şekilde kurulanmalıdır. Banyo sonrası diğer kedilerden daha geç kuruyan Bengal kedimize kuruması konusunda yardımcı olmalısınız yoksa sevimli dostunuz ciddi sağlık problemleriyle karşı karşıya kalabilir.

Bengal Kedi Irkının Eğitimi

Bahsettiğimiz gibi sahibine aşık ve çok zeki bir kedi türüdür. Sizleri gün içerisinde sürekli olarak izlerler. Bazı hareketleriniz ve evin herhangi bölgesinden aldığınız eşyaları aklına kazıyıp tavırlarınızı taklit edebilirler. Öğrenme aralığı oldukça geniş olan kedimize öğrettiğiniz bir şeyi unutması neredeyse imkansızdır.

Kolaylıkla kapı açabilir, taşıyabileceği objeleri getirmek ve hareket ettirmek gibi basit fiziksel yetenekleri az bir eğitim sonrasında sergileyebilir. Kucak kedisi olmadıkları için sürekli araştırmaya meyillilerdir ve bu sayede çabuk öğrenirler. 

Bengal Kedisi Sahiplenme

Bengal kedisi ender bir cinstir. Ücretsiz sahiplenmek zor olabilir. Yine de https://www.petarkadas.com/petbul sayfamızdaki ücretsiz Bengal kedisi sahiplenme ilanlarını inceleyebilirsiniz. Bengal kedisi sahiplendikten sonra kediniz için Bengal kedi profili açın ve yüzbinlerce üyemizle tanışın. Patili dostlarımız ve patili dostlarımızın ebeveynleri için geliştirdiğimiz bu platformda yardımlaşma ve bilgi alışverişinde bulunma fırsatı yakalayın!


Kategori: kedi cinsleri

Bu yazı yorumlara kapalı.