İçeriğe geç →

İran Kedisi Özellikleri

Spread the love

17. yüzyıldan beri sarayların, köşklerin ve konakların vazgeçilmez üyesi olan İran kedisi, günümüzde de evde beslenmek için tercih edilen türlerden biridir. Evde bakımı yapıldığı bilinen en eski kedi ırkıdır. İran coğrafyasında insan eli değmeden kendi kendine ortaya çıkmış bir türdür. İran kedileri diğer kedi türlerine göre biraz daha fazla ilgi ve bakım isterler.

Farklı ve karakteristik görünümleri vardır. Diğer kedi türleri içerisinden hemen ayırt edilebilirler. Yüzyıllardan beri insanlarla yaşadıkları için ev yaşamına uyumludurlar.

İran Kedisi Özellikleri Nelerdir?

Dünyada büyük bir üne sahip olan bu ırk, Persian kedisi olarak her yerde tanınır. İran kedilerini diğer kedi türlerinden ayırt eden en önemli özellikleri fiziksel özellikleridir. Ayrıca yüzyıllardır gelişim göstermiş olan duygusal yapıları onları biraz daha hassas yapar ve diğer cinslerden ayırır. 

İran Kedisi Fiziksel Özellikleri

Oldukça ünlü olan İran kedilerini bu kadar özel yapan fiziksel özellikleri şu şekildedir:

 • İran kedilerinin ayırt edici özelliklerinden biri tüyleridir. Tüy yapıları kalın, uzun ve boldur. O kadar boldur ki kulaklarında ve ayaklarının altında dahi tüyler bulunur. Tüy renkleri çok değişkendir; siyah, beyaz, krem, kahverengi veya bakır tonları olabilir. 
 • Kulak yapıları küçüktür.
 • Kiloları 3-6 kg arasında değişir; bol ve uzun tüylü oldukları için olduklarından daha kilolu görünürler.
 • Boyları ise 24-38 cm arasında değişir.
 • Gözleri yuvarlaklığı ve iriliğiyle en ayırt edici özelliklerinden biridir. Sulu sulu görünürler.
 • Çok küçük, basık ve kalkık yapıda buruna sahiptirler. Burunları İran kedisinin en ayırt edici özelliklerinden biridir.
 • Vücutları geniş yapıdadır; bacakları kısa ve kalındır.
 • Ortalama ömürleri 12-17 yıl arasında değişir.

İran Kedisi Karakteristik Özellikleri

Sakinlikleri ile bilinen İran kedilerinin karakteristik özellikleri şöyledir:

 • Sessiz ve sakin bir yapıdadırlar. Saatlerce hareket etmeden durabilirler. Kendileri sessiz olduğu gibi sessiz ortamları severler. Bulundukları ortamda çok fazla ses olursa oradan uzaklaşırlar.
 • Evlerine ve sahiplerine çok sadıktırlar.
 • İlgiye bayılırlar, sürekli kucakta durmak hoşlarına gider.
 • Biraz nazlı bir türdür. Keyfi yerinde değilken onunla oynamak istediğinizde rahatsız olurlar.
 • İnsanlarla çok uyumlu yaşarlar.
 • Sessiz oldukları kadar duygusaldırlar. Sevilmediklerini hissettiklerinde depresyona girebilirler.

İran Kedisi Bakımı

İran kedileri çok ilgi gerektirmelerine rağmen evde yalnız kalmaktan rahatsız olmadıkları ve sakin bir yapıda oldukları için evde beslenmeye en uygun kedi cinslerinden biridir. Çok tüylü yapıda oldukları için tüy bakımına özen gösterilmelidir. Düzenli olarak yıkanıp taranmalıdırlar.

Hareket etmeyi sevmedikleri için aşırı mama yedirilmemelidir. Aksi takdirde evcil hayvan obezitesi ve kalp sorunlarıyla karşılaşılabilirler. Genetik yapılarından dolayı birçok hastalığa yatkındırlar. Bu yüzden düzenli periyotlarla veteriner kontrolüne götürülmelidirler.

İran kedilerinin gözleri sulu bir yapıdadır. Daima akıyormuş gibi veya gözleri yaşarmış gibi dururlar. Bu yüzden göz çevresi temizliğine çok dikkat edilmelidir. Haftada birkaç kez steril bir bez yardımıyla göz çevresi silinmelidir.

İran Kedisi Eğitimi

İran kedileri çok zeki hayvanlardır. Tembel bir yapıda oldukları için zekalarını gösterecek eylemlerde pek bulunmazlar. Eğitildikleri zaman kuralları çok çabuk kavrarlar ve ihlal etmezler. Hareketli bir eğitime tabi tutulurlarsa sıkılıp eğitimi bırakabilirler. Mama yeme alanı, tuvalet alanı, ev kuralları gibi gündelik eğitimlere çok açıktırlar. 

İran Kedisi Sahiplenme

İran kedisi ender bir cinstir. Ücretsiz sahiplenmek zor olabilir. Yine de Petarkadas.com/petbul sayfamızdaki ücretsiz İran kedisi sahiplenme ilanlarını inceleyebilirsiniz. İran kedisi sahiplendikten sonra kediniz için bir İran kedi profili açın ve yüz binlerce üyemizle tanışın.


Kategori: kedi cinsleri

Bu yazı yorumlara kapalı.