İçeriğe geç →

Kedi ihtiyaçları – Sahiplenme Rehberi 1

Spread the love

Kedi ihtiyaçları nelerdir ?

Bir kedi sahiplendim ne yapmalıyım, nasıl bir yol izlemeliyim diyorsanız bu yazı tam da size göre! İlk kez kedi sahibi olacaksanız burada kedinizi eve getirmeden önce neleri düşünmeniz gerektiğiyle ve kedi ihtiyaçları ile ilgili bir çok yararlı bilgi bulacaksınız.

 • Kedi Maması 

Kedi ihtiyaçlarının başında gelen kedi mamasıdır. Herkesin aklına bir çok çeşit kedi maması markası gelebiliyor. Ancak diyetteki ani değişiklikler mide rahatsızlıklarına neden olabileceğinden, en başlarda kedinizi sahiplendiğiniz yerdeki beslendiği mama ile beslemelisiniz. 

Başka bir mamaya geçmeyi seçerseniz veterinize danışarak ve kademeli olarak – beş ila yedi gün içinde – yeni mamadan biraz eskisi ile karıştırarak kedinizi yavaş yavaş alıştırmanız gerekecektir.

 • Kedi mama ve su kabı

Mamadan sonraki en önemli kedi ihtiyaçları kedi mama ve su kabıdır. Bunlar her zaman için temiz olmalıdır. Ayrıca suyun ve mamanın devamlı olarak taze olması önemlidir. Bu yüzden kedinizin mamasını ve suyunu sık sık değiştirmek gerekebilir. 

Kediler, etraflarında olup bitenlere göz kulak olmayı severler ve bıyıklarının kirlenmesi veya ıslanması onları rahatsız eder. Bu nedenle geniş ve sığ kedi mama ve su kabı seçmeniz onlar için idealdir.

 • Kedi yatağı

Yeni kediniz için evinize kedi yatağı almalısınız. Kedinizin uyumak için sıcak, kuru ve sessiz bir yere ihtiyacı olacaktır. Kedi yatağı özellikle evin soğuk olmayan bir kısmında olmalıdır. Kedi ihtiyaçları arasında önemli bir yere sahip olsa da ihmal edilmektedir.

Kedinizin, uzanıp kıvrılabileceği kadar büyük, güzel, yumuşak bir kedi yatağı seçmelisiniz. Kediniz her zaman yatağına uzanabilmeli ve dinlenirken rahatsız edilmeden bırakılabilmelidir. Yıkanabilir ve kurutması kolay bir yatak aldığınızdan emin olun.

 • Kediniz için gizlenecek bir yer

Evinizde kedi için gizlenecek bir yer olması önemlidir. Kedi ihtiyaçları arasında rahat bir yatağın yanı sıra rahat bir saklanma yeri de vardır. Iglo tipi kedi yatakları satın alabilirsiniz. Kendiniz de kolaylıkla karton kutulardan veya battaniyeden bir tane yapabilirsiniz.

 • Kedi oyuncakları

Kediler aktif hayvanlardır ve oyun oynamayı severler, bu yüzden kedi oyuncakları çok önemlidir. Yazımızın bu kısmında kedi oyuncakları hakkında bilgi vereceğiz.

Kedilerin hayatlarını ilginç ve eğlenceli kılmak için çeşitli oyuncaklara sahip olmak iyi bir fikirdir, ancak elbette kediniz muhtemelen en sevdiği oyuncağı kendi seçecektir!

 • Olta tipi kedi oyuncakları,
 • Kedi Topları
 • Peluş Fare gibi fare kedi oyuncakları

Kedinizin zihinsel olarak uyarılmasına yardımcı olmak için 

 • Oyunlu mama standı ve kabı
 • Oyuncak Fare ,
 • Kedi ödül topu,
 • Kedi oyuncak topu

 gibi oyuncakları kullanmanızı öneririz. Bazı kedi oyuncakları doğal merakı ve avcılık içgüdüsünü tetikler. Ayrıca bu tür oyuncaklar dışarı çıktığınızda onları meşgul etmek için de iyidirler.

 • Kedi tuvalet kabı

Kedi ihtiyaçları arasında tabii ki kedi tuvalet kabı en elzemlerinden biridir. Kedinizin tuvaletini rahat yapabilmesi için büyük boyutlu bir kedi tuvalet kabı almanız gerekecektir. Ayrıca temizlemenize yardımcı olması için bir kedi kumu küreğine ihtiyacınız olacak! 

 • Kedi taşıma çantası

Bir  kedi sahiplenme sırasında yolculuk için bir kedi taşıma çantası aldığınızdan emin olun. Kedinizin doğal bir şekilde oturması, dönmesi ve uzanması için kedi taşıma çantası yeterince sağlam, güvenli ve büyük olması gerekir. 

Kedinizi çantanın içine sokmak ve dışarı çıkarmak için “üstten tutulabilen” kedi taşıyıcılar daha kullanışlıdır. Sahiplendiğiniz yerdeki yatağından bir battaniye gibi tanıdık kokan eşyalar da yeni evlerine giderken kendilerini rahat hissetmelerine yardımcı olabilir.

 • Kedi tırmalama tahtası

Tüm kedilerin kaşınma ve tırmalama ihtiyacı vardır bu yüzden evinizde en az bir adet kedi tırmalama tahtası bulunmalıdır. Aksi halde kediniz tırmalama tahtası yerine evinizdeki eşyaları seçecektir. 

Tırmalama tahtası, sahiplendiğiniz kediniz kullanırken devrilmeden tamamen uzanmasına izin verecek kadar uzun ve sağlam olmalıdır.Tek kullanımlık kazıma tahtaları gibi ekstra kazıma uçları da satın almak isteyebilirsiniz, ancak bunlar bir tırmalama tahtasına ek olarak olmalıdır.

İPUCU: Evinizden battaniye gibi malzemeden yapılmış bir eşyayı, kedinizi sahiplenmeden önce ona götürmenizi tavsiye ederiz. Böylece kediniz önceden evinizin kokusuyla tanışabilir. 

Artık kedi ihtiyaçları listesi elinizde olduğuna göre yeni kediniz için alışveriş yapmaya başlayabilirsiniz. 

Kategori: Kedi sahiplenme Rehberi

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir