İçeriğe geç →

Kediler Neden Mırlar?

Spread the love

Henüz yeni kedi sahiplenmiş olan kişilerin sıkça sorduğu sorulardan biri de ‘Kediler neden mırlar?’ sorusu oluyor. 

Kimi uzmanlar, kedi mırlamasının insan sağlığı adına çok faydalı olduğunu, hatta kalp krizi tehlikesini dahi ortadan kaldırabileceğini söylüyor. 

Kimi uzmanlar ise, kedi mırlamasının kemik sağlığından tutun enfeksiyon hastalıklarına kadar faydalı olduğunu ileri sürüyor. 

Bugün sizin için ‘kediler neden mırlar?’ sorusunu enine boyuna araştırıp birden fazla sonuca ulaştık.

Kediler Neden Mırlar?

Kedilerin sadece huysuzluk maksatlı mırlayabilecekleri aklınıza gelmesin. 

Bazen huzurlu bir ortam bulan kediler, içinde bulundukları ortamın keyfini çıkarabilmek için mutluluk içerisinde mırlayabilirler. 

Şimdi, kedilerin neden mırladığına dair toplumda oluşan yargılardan, uzman yorumlarından ve hayvanseverlerin yorumlarından hazırladığımız listeye bir bakalım.

  • Kediler de tıpkı insanlar gibi konuşa konuşa duygularını ifade eder. Bazen karşılarındaki kediye yönelik mırladıklarına, bazen de bir insana karşı mırladıklarına şahit oluruz. Kedilerin mırlamasındaki asıl maksat, iç dünyasını anlatmakla yakından ilgilidir.
  • Kediler neden mırlar? sorusuna ilişkin en bilinen cevap, kedilerin açlığını ifade etmesiyle ilgilidir. Toplumda genel olarak kabul gören bir yargıya göre, aç olan kedilerin sesi; aç olmayan kedilere kıyasla daha fazla çıkar. 
  • Oysaki sadece aç olan kediler değil; içinde bulunduğu ortamdan, durumdan memnun olan ve mutlu olan kediler de mırlayabilir.
  • Birçok uzman, olumsuz bir nedenden ötürü mırlayan kedilerin kendi kendilerini iyileştirdiklerini söylüyor.

Kedilerin Mırlaması İnsan Sağlığı için Faydalı

Kediler neden mırlar sorusunun bilimsem çalışmalara dayanan kesin cevapları olmasa da bu mırlamaların insan sağlığına pek çok faydası olduğu bilinen bir gerçek.

Kedi mırlaması insanlar için neden faydalı olsun ki diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak kediler mırlarken içerisinde bulundukları ortama 20-140 Hz. aralığında bir ses frekansı yayar. Bu frekans değeri, bilinen birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilir.

İşte, kedi mırlamasının insan sağlığına yönelik mucizevi etkilerinden birkaçı;

  • Stresi azaltır. Bahsi geçen frekans aralığında, insana iç huzur veren bir tını vardır.
  • Kan basıncı kayda değer biçimde düşer.
  • Kemiklerin güçlenmesi açısından, 20 ile 140 Hz. aralığındaki frekans, kemikler üzerinde iyi bir titreşime yol açar.
  • Mırlama yoluyla ortaya çıkan frekans, vücuttaki enfeksiyonları iyileştirme açısından faydalıdır.


Kategori: Kedi

Bu yazı yorumlara kapalı.