İçeriğe geç →

Köpekler Depremi Önceden Nasıl Hisseder?

Spread the love

Hassas duygu ve algılarıyla tanınan köpeklerin, deprem öncesinde farklı tavırlar sergilemeleri ‘Köpekler depremi önceden nasıl hisseder?’ sorusunu akıllara getiriyor. 

Eğer köpekler depremi hissediyorsa bu durum hem köpek hem de sahibi için afet anında kurtarıcı nitelikte olabilir. Zira köpekler, afet sonrasında can kurtarma çalışmalarında da insanlara yardımcı oluyor. 

Hayvanlar arasında öğrenme kabiliyetleri en yüksek türlerden biri olan köpeklerin, içgüdüleri ve algıları son derece açık olduğu için depremi önceden hissettikleri uzmanlar tarafından doğrulanıyor. Peki, köpekler depremi önceden nasıl hisseder?

Köpekler Depremi Önceden Nasıl Hisseder?

Yapılan araştırmalar sonucunda köpeklerin depremden birkaç gün önce garip davranışlar sergilemeye başladığını gösteriyor. Deprem bir anda oluşan bir doğa olayı değildir. Yer kabuğunda sürekli olarak yaşanan dinamik olayların, fay hattı kırılması adı verdiğimiz enerji boşalması sonucunda oluşan büyük bir sarsıntı yaşanmasıdır. 

Köpekler, deprem öncesi yavaş yavaş meydana gelen düşük frekanslı sesler, yer kabuğu titreşimleri, yer çekimindeki anormallikler ve yer eğimindeki değişimler gibi insanların fark edemediği olayları algılayabilirler. ‘Köpekler depremi önceden nasıl hisseder?’ sorusunun en doğru ve bilimsel cevabı budur. 

Deprem öncesi yer kabuğundan havaya çeşitli iyonize gazlar yükselir ve burnu oldukça hassas olan köpekler bu kokuyu alarak rahatsızlık duyabilir. 

Tanımadığı bu kokunun ardından tehlike geleceğini düşünen köpekler, yaşadıkları belirsizlik hissi yüzünden garip bir ruh haline bürünüyorlar. Depremin elektromanyetik dalga değişimleri yaratmasının köpekleri rahatsız ettiği, kulaklarında çınlamalar oluşturduğu ve bu yüzden de köpeklerin huzursuzlaştığı uzmanlar tarafından biliniyor. 

Köpeklerin Depremi Hissettiğinde Verdiği Tepkiler Nelerdir?

Köpekler depremi önceden nasıl hisseder sorusunun yanıtını verdikten sonra, köpeklerin depremi hissettiğinde ne tepkiler verdiğine de değinelim. Köpeklerin depremi hissettiklerinde verdikleri en belirgin tepkiler aşağıdaki gibidir:

  • Huzursuzluk
  • Kulaklarını sürekli dik konuma getirip bir şeyleri duymaya çalışmaları
  • Sürekli saklanma
  • Dışarı çıkarılmayı reddedip kendisine ait kulübe veya minderden ayrılmama
  • Uluma 
  • Yabancılara karşı saldırgan hale gelme
  • Yer kabuğundaki titreşimlere göre amaçsızca sağa sola koşturma
  • Sık sık yeri kazma
  • Sahibine daha bağımlı hale gelme ve yanından ayrılmama
  • Havayı koklama

Köpekler yukarıdaki olayların yaşatmış olduğu stresten dolayı hastalanabilirler.

Kategori: köpek

Bu yazı yorumlara kapalı.