İçeriğe geç →

Pug Köpek Özellikleri

Spread the love

Kısa boyları ve duygu dolu gözleri ile insanların içini ısıtan pug köpek cinsi, artık evde bakım için çok sık tercih ediliyor. Ailesine yeni bir birey katmak isteyenler uysallığı ve sessizliği ile sakince yaşayan pugları seçiyor.

Pug cinsi köpekler mops olarak da bilinir. Kökenleri Çin’e dayanan bu köpekler, süs köpeği olarak tanımlanır. Küçük kaslı vücutları ile boyundan büyük işlere kalkışırlar. Bir şeyler yaparken ortaya çıkan sevimli halleriyle insanları kendilerine hayran bırakırlar.

Pug Köpek Özellikleri

Sevecen puglar evde bakım için çok uygundur. Zaman zaman ısırma eylemleri olsa da ev halkına karşı bir atakta bulunmazlar. Yapıları gereği biraz narindirler. Bu yüzden özenli bir bakım isterler. Kendi hallerine bırakıldıklarında hasta olabilirler. Sessiz hayvanlar oldukları için apartmanda yaşayan kişiler sıklıkla bu cinsi tercih eder.

Pug Fiziksel Özellikleri

Kısa yapılı olmasına rağmen boyundan büyük özgüvene sahip olan Pug köpeklerin fiziksel özellikleri şöyledir:

 • Kısa boylu, kısa bacaklı ve kaslı bir vücuda sahiptirler.
 • Sarkık yanakları sebebiyle yaşlı ve sevimli görünürler.
 • Tüyleri kısa, pürüzsüz ve parlaktır. Tüyler genellikle beyaz, krem ve gümüşi sarı tonlarındadır. Kulak ve yüz bölgeleri siyah renktedir.
 • Yemeyi severler; ağırlıkları 5-9 kg arasında değişir.
 • Gözleri büyüktür ve siyah renktedir.
 • Burunları kısa ve basıktır.
 • 12-15 yıl arası ömre sahiptirler.

Pug Karakteristik Özellikleri

Sahipleriyle çok hızlı bağ kurabilen dost canlısı pug köpeklerin karakteristik özellikleri aşağıdaki gibidir:

 • Duygusal ve hassas yapıdadırlar. Sahibinin ona kızdığını anlayıp anında üzülebilirler.
 • Puglar kıskanç köpeklerdir. Sahiplerini ve evlerini başkalarından kıskanabilirler. Bu yüzden başka hayvanlarla aynı ortamda yaşamaya adapte olmakta zorlanabilirler.
 • Sahiplerini kıskanmadıkları zamanlarda dost canlısıdırlar ve çabucak kaynaşabilirler.
 • Hareketli yapıdadırlar, oyun oynamaya bayılırlar.
 • Uykuyu çok severler, günün yarısını uyuyarak geçirirler.
 • Duygusal olarak da narin yapıda olan puglar depresyona girebilir.
 • Normal zamanlarda sakinken oyun esnasında yaramazlaşırlar.
 • Puglar süs köpeği olarak tanımlandıkları için geçmişten beri buna göre yetiştirilmişlerdir. Sahiplerinin kucağında olmaya bayılırlar. Sahiplerinin onlarla ilgilenmesini isterler. 
 • Puglar oldukça inatçıdır. Bir şeyi yapmak istemiyorlarsa hiçbir kuvvet onu yaptıramaz.

Pug Köpek Bakımı

Pug köpek cinsi diğer köpeklere göre daha özenli bir bakım ister. Kıvrımlı yüzleri onlara sevimlilik katarken temizlenmediği taktirde sağlıklarını riske atabilir. Pug köpeklerinin yüzleri haftada birkaç defa kıvrımlarının aralarına girilerek hassas dokunuşlarla silinmelidir.

Bağırsak enfeksiyonları ve mide rahatsızlıkları puglarda çok sık görülür. Bol bol su içmelerine ve kaliteli mamalar yemelerine dikkat edilmelidir. Puglar soğuk-sıcak hava değişimlerinden çok etkilenir. Çok soğuk havalarda dışarıya çıkarılmamalıdırlar. Sıcak havalarda dışarı çıktıklarında ise sık aralıklarla su içirilmelidir.

Tüy dökme miktarları fazla olduğu için birkaç günde bir taranarak dökülen tüyler alınabilir. Eğer banyo yaptırırken olması gerekenden sıcak su kullanılırsa tüylerini daha hızlı dökerler.

Pug Köpek Eğitimi

Puglar zeki köpekler oldukları için öğretilen şeyleri çok çabuk anlarlar. Ancak eğitimden hemen sıkılan yapıya sahip olduklarından eğitimlerden kaçabilirler. Cezadan çok etkilenirler. Bir konuda uyarıldıklarında cezaya gerek kalmadan hatalarını anlarlar. 

Tuvalet eğitimi süreci biraz uzundur. Eğitimi tamamladıklarında ise hiçbir sorun yaşamadan tuvaletlerini yapmaları gereken yeri bilirler. Eğitim esnasında ödül mamaları kullanmak eğitim sürecini oldukça hızlandırır.

Ücretsiz Pug Sahiplenme

Siz de pug köpeğiniz olsun istiyorsanız ücretiz Pug sahiplenme ilanlarına bakarak yuva arayan bir pugın ailesi olabilirsiniz. Köpekler hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız platformumuzda bulunan  pug köpek profilleri sayesinde istediğinizi öğrenebilirsiniz. Pug sahipleriyle iletişime geçerek deneyimlerini paylaşmalarını isteyebilirsiniz. Siz de ıslak burunlu dostunuz için bir profil oluşturarak topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.

Kategori: köpek cinsleri

Bu yazı yorumlara kapalı.