İçeriğe geç →

Scottish Fold Özellikleri

Spread the love

Dünyanın en ünlü kedilerinden biri olan Scottish Fold kedi, kökeni İskoçya’ya dayanan bir ırktır. Çok güzel ve sevimli olan bu kediler 1967 yılında tesadüfen keşfedilmiştir. Tüm dünyada küçük kıvrık kulaklarıyla tanınan bu kediler, evde bakmak için tercih edilen en popüler cinslerden biridir. 

Scottish Fold Kedi Özellikleri

Scottish Fold cinsi kediler dış görünüşleri sebebiyle diğer türler arasında kolayca fark edilirler. Gen havuzundaki mutasyonlar sonucunda oluşan kendine has özellikleriyle bilinirler. Dış görünüşleri kadar karakteristik özellikleri de insanlar tarafından çok beğenilir. Bu nedenle en çok bilinen kedi cinsleri arasında başı çekerler.

Scottish Fold Fiziksel Özellikleri

Scottish Fold kedi ırkının dünyaca ünlü kıvrık kulakları dışında diğer fiziksel özellikleri şöyledir:

  • Kısa ve sık tüy yapısına sahiptirler. Tüy renkleri genellikle siyaha yakın gir tonlarıdır. Melezleme sonucunda kahverengi, krem tonlarında tüyleri olanlar da vardır.
  • Kuyrukları kısa ve incedir.
  • Genellikle gözleri bakır ve altın renktedir. Nadir olarak mavi olanlar bulunur. Göz yapıları yuvarlak ve geniştir.
  • Ağırlıkları 4-6 kilogram arasında değişir.

Scottish Fold Karakteristik Özellikleri

Scottsih Fold kedilerin bu kadar sevilmesinin sebebi sadece tatlı dış görünüşleri değildir. Karakteristik özellikleriyle insanları kendilerine hayran bırakırlar. Scottish Fold kedi karakteristik özellikleri ise şu şekildedir:

  • Scottish Foldlar birlikte yaşamak için çok uyumludurlar. İnsanlarla ve evde bulunan diğer hayvanlarla sorun yaşamadan anlaşırlar.
  • Sakin yapıda hayvanlardır. Scottsih Foldların yaramazlık yapıp evi dağıttıkları eşyalara zarar verdikleri görülmez.
  • Sakin olmaları onları soğuk yapmaz. Oldukça cana yakın bir cinstir. Sürekli olarak yakın temasta olmayı severler.
  • Sahiplerine çok bağlıdırlar. Sahipleri nereye giderse sessizce peşine takılırlar. Yalnız bırakılmayı hiç sevmezler.
  • İlgiye bayılırlar. Özellikle sahipleriyle oyun oynamayı veya vakit geçirmeyi çok severler.

Scottish Fold Kedi Bakımı

Scottish Fold kediler genetik yapıları nedeniyle hasta olmaya çok elverişlidirler. Bu yüzden bakımları aksatılmamalıdır. Scottish Foldlar düzenli saatlere göre yaşamayı severler. Her gün belirli saatlerde yemek yemek ve uyumak onlar için en ideal yaşam biçimidir.

Obez olmaya yatkındırlar. Beslenme miktarına ve hareketliliğine dikkat edilmelidir. Hassas oldukları için daima kaliteli mamalarla beslenmelidir. Kimlik özellikleri olan kıvrık kulaklarına bakım yapılmalıdır. İçe doğru kıvrık olduğu için dikkatli bir şekilde sık aralıklarla temizlenmelidir. Aksi taktirde kulak enfeksiyonu ve kulak uyuzu gibi sorunlarla karşılaşılabilir. 

Tüyleri sık ve gürdür; buna bağlı olarak haftada iki-üç kez taranmalıdır. Banyoları da aksatılmadan yapılmalıdır. Tuvaletini yaptığı ve uyuduğu yerler gün aşırı temizlenmelidir. 

Scottish Foldlar genetik yapıları nedeniyle kendi cinsleri ile çiftleştirilmezler. Böyle durumlarda bilinçli olunmalıdır. Konu hakkında daha detaylı bilgi almak için veterinerlerle görüşülmelidir.

Scottish Fold Kedi Eğitimi

Scottish Foldlar zeki ve uyumlu oldukları için eğitime çok açıktırlar. En kolay eğitilen kedi cinslerinden biridir. Eğitimde verilen komutları kavrayarak çabucak karşılık vermeye çalışırlar. Sahiplerine çok bağlı oldukları için özellikle sahipleri tarafından verilen eğitimlerde daha verimli şekilde öğrenirler.

Nesne yakalamak konusunda çok iyidirler. Bir şeyleri attığınızda köpekler gibi koşup yakalamaya çalışırlar. Çok hareketli yapıda olmasalar bile atılan nesneleri görünce yerlerinde duramazlar.

Scottish Fold Sahiplenme

Siz de evinizde sevimli bir Scottish Fold görmek isterseniz, Scottish Fold Sahiplenme ilanlarına göz atabilirsiniz. Ayrıca Petarkadasın Scottish fold kedi üyeleri ile tanışmak için profillerini inceleyebilirsiniz. Sahipleneceğiniz Scottish Fold kediye karar verdikten sonra siz de Petarkadas’ta Scottish Kedi Profili açmak için platformumuza kayıt olabilirsiniz. 

Kategori: kedi cinsleri

Bu yazı yorumlara kapalı.