İçeriğe geç →

Tekir Kedi Özellikleri

Spread the love

Ülkemizdeki en yaygın kedi türlerinden olan tekir kedi, her an karşılaşılabilecek bir türdür. Tekir cinsi kedilerin, Avrupa ve Afrika’nın vahşi mahalli kedilerinin çiftleşmesi sonucu ortaya çıktığı düşünülür. Sokaklarda çok sık karşılaşılan tekir cinsi kedilerin gen yapıları oldukça karmaşık olduğu için tekir bazen tüm kedilere söylenen genel bir isim gibi kullanılır.

Tekir cinsi kedilerin soy ağacı tam olarak belirlenemese de tüy yapılarındaki desenler sayesinde kolayca ayırt edilebiliyorlar. Tekir cinsi kediler sokaklarla özdeşleşmiş olsalar da evde eğitildiğinde uyumlu yaşayabilecek hayvanlardır. Sokaklar kendi tercihleri değil, insanların onları sokaklara mecbur bırakmasındandır. Tekir kediler evde kalamaz düşüncesi tamamen yanlıştır.

Tekir Kedi Özellikleri Nelerdir?

Tüylerinin desenleri ile fark yaratan tekir kediler diğer özellikleriyle de dikkat çekiyor. İnsanlar tarafından gözde bir ırk olarak görülmeseler de insanları çok severler ve insanlarla kolayca dost olabilirler. Sevgiyle yaklaşıldığı zaman hemen karşılığını veriyorlar.

Tekir Kedi Fiziksel Özellikleri

Tekir cinsi kedilerin fiziksel özellikleri şöyledir:

 • Genellikle orta uzunlukta tüylere sahiptirler. Melez özelliklerine göre kısa veya daha uzun tüylü olanları da vardır.
 • Tüy renkleri için belirli renkler söylenemez, neredeyse her renktedir. Tüy desenleri de çok haraketli ve karmaşık modellerdir.
 • Ağırlıkları 3-7 kg arasında değişir.
 • Boyları 15-20 cm arasındadır.
 • Göz renkleri ağırlıklı olarak gri, yeşil ve siyahtır.

Tekir Kedi Karakteristik Özellikleri

Karakterleri de tüyleri kadar renkli olan tekir cinsi kedilerin karakteristik özellikleri şu şekildedir:

 • Uyumayı çok severler; aralıklı olarak günde toplam 16 saate kadar uyuyabilirler.
 • Uyku dışında kalan zamanlarında oyun oynamayı çok severler. 
 • Eve kolay adapte olabilirler, alışma sürecinde ev düzenini anlatmak için iyi rehberlik edilmelidir. Küçükken eve alınırsa hemen adapte olabilirler.
 • Çok haraketli ve enerjiktirler.
 • Tekir kediler sahiplerini benimsediklerinden sonra sahipleri olmadan vakit geçirmeyi çok sevmezler.
 • Kucakta durmaktan pek hoşlanmazlar.

Tekir Kedi Bakımı

Tekir cinsi kedilere hem evde hem de bahçe gibi eve ait mekanlarda bakılabilir. Sokaklarda yaşayan bir tür olduğu için kafeste durmayı sevmezler. Arada bir dışarı çıkarmak sağlıklarını korumak için önemlidir. Ev yaşamına kolay uyum sağlarlar. Sahiplerini benimsedikten sonra sözünden çıkmamaya çalışırlar.

Çok yorgun olsalar dahi oyun oynamaktan vazgeçemezler ve bu yüzden sık acıkırlar. Diğer türlere göre zayıf yapılı görünseler de hatırı sayılır miktarda yemek yerler. Öğünleri aksatılmadan yeterli düzeyde mama veya ek besin verilmelidir.

Tüyleri çok uzun olmadığı için sık sık taranma ihtiyaçları olmaz. Haftada bir banyosundan sonra tarandığında kendini rahatlamış hisseder. Kulak ve göz çevrelerinin sağlığına dikkat edilmelidir. Haftada bir steril hafif nemli bir bezle kulak ve göz bölgeleri silinmelidir. 

Tekir Kedi Eğitimi

Tekir cinsi kediler sokaklarda yaşayan atalarında kalan genetik özellikleriyle pek çok yeteneğe sahiptirler. Gözlem yetenekleri çok yüksektir; gördükleri bir şeyi hemen uygulayabilirler. Kıvrak zekaları sayesinde öğrenmeye açıktırlar. 

İlk başlarda eğitimlere tepki gösterecek olsalar da sahiplerini çok sevdikleri için onu üzmemek adına hemen eğitimi kabullenirler. Görevlerini aksatmadan yerine getirmeye çalışırlar.

Tekir Kedi Sahiplenme

Tekir kedilerin özelliklerini öğrendikten sonra siz de evinizde bir tekir dost görmek isteyebilirsiniz.  Sayfamızda yer alan tekir kedi sahiplenme ilanlarına göz atabilirsiniz. İlanlarda yer alan yaş, cinsiyet gibi özelliklere baktıktan sonra kediyi hemen  sahiplenebilirsiniz.

Sayfamızda bulunan ücretsiz ilanlarla bir kedinin ailesi olabilir, evinize yeni bir birey dahil edebilirsiniz. Kedinizi sahiplendikten sonra platformumuzda kedinize bir profil açabilir ve evcil hayvan dünyasında olup bitenleri takip edebilirsiniz.

Kategori: kedi cinsleri

Bu yazı yorumlara kapalı.