Atlar Muhteşem Yaratıklar Değil Mi

Atlar Muhteşem Yaratıklar Değil Mi

.

Atlar , muhteşem yaratıklar değil mi ? başlıkda gördüğünüz içerik için iyi okumalar diliyoruz 🐨

İçindekiler

  🐴 atlar, doğada nalsız olarak hayatlarını çok kolay bir şekilde idame ettirebilirler.
  🐴 insan tarafından kullanılan atlarda bu durum farklıdır ,örneğin yarış koşturulan atlarda, engel atlayan atlarda, saha şartlarında çalıştırılan atlarda tırnakların o koşullara dayanması için nallama yapılır.
  🐴 nallamanın düzgün, düzenli ve bilir kilşiler tarafından yapılması önem taşır örneğin binicilik sporunda kullanılan atın uygun olarak nal çakımı önemlidir. aksatılan veya kötü düzeltilmiş bir tırnak, atın ağırlığının kaslar üzerinde, doğal olmayan bir yük dağılımına neden olur. tendonlarda ki gerilim derecesini etkiler ve eklemlerde hasara neden olabilir.
  🐴 nallı atlarda tırnak daha fazla bakımı gerektirir. nal atın yere normal basma durumunu yükselttiği gibi tırnak yapısı içinde zararlıdır. böylece kan dolaşımını yavaşlatır ve sonuçta tırnak fazla uzamaz.
  🐴 nallama yapılmadığı takdirde tırnaklarda çatlamalar, kırılmalar ve buna bağlı olarak tırnak problemleri gerçekleşebilir.
  🐴 bir nallama süresi 1-1.5 aydır. bu süre içinde atın nalları sağlam bile olsa sökülerek uzayan tırnak kesilir. eski nal düzeltilerek çakılırsa ‘kayar’ denir. bu süre aşılırsa nal tırnağa kısa geldiğinde kol uçları ökçeleri ezer ve ‘ökçe eziği’ olur.

  Pet_Paw 555 Patileme

  Yorumlar


  Sponsorsponsor