British Shorthair Polikistik Böbrek Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

British Shorthair Polikistik Böbrek Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Çoğunlukla kalıtsal olarak aktarılan rahatsızlıkların başında British Shorthair polikistik böbrek hastalığı bulunmaktadır. Tedavi süreci aksatıldığı zaman geri dönülemez sonuçlara yol açabileceği için mutlaka üzerinde durulması gereken bir rahatsızlıktır.

İçindekiler

  British Shorthair Polikistik Böbrek Hastalığı

  british shorthair polikistik böbrek hastalığı

  Genellikle doğumdan itibaren ortaya çıkan ve yavaş yavaş büyüyerek ve çoğalarak kendini belli eden British Shorthair polikistik böbrek hastalığı, böbreklerin içinde bulunan içi sıvı dolu kistlerin varlığı ile ortaya çıkar. Bu kistlerin takibinin veteriner tarafından düzenli bir şekilde yapılması şarttır. İlerleme düzeyine göre tedavi uygulanmaktadır.

  Yeni doğan yavrularda British Shorthair polikistik böbrek hastalığını önlemenin bir yöntemi bulunmamasına rağmen muayeneleri aksatılmadığı taktirde bu hayati bir tehdit oluşturmaktan çıkar. Polikistik böbrek hastalığı bulunan British Shorthairlar ilerleyen yaşlarda çok daha sık rahatsızlanmaya başlayacaklardır. British Shorthair özellikleri ve bakımı konusuna dikkat ederek onun yaşam kalitesiniz arttırmalısınız.

  British Shorthair Polikistik Böbrek Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

  Çoğu zaman 7 yaşından sonra belirtileri ortaya çıkmaya başlayan bu rahatsızlık, kistler şişip böbrek yetmezliğine ve karında şişkinlik oluşturana kadar fark edilmekte zorlanır. Bundan dolayı kedinizin sağlıklı olduğunu sanmanıza rağmen birden bire bu kötü durumlar karşılaşabilmeniz de muhtemeldir. Aşağıda en yaygın belirtiler bulunmaktadır.

  • Mide bulantısı
  • Kusma
  • Artan susuzluk
  • Kilo kaybı
  • İştah kaybı
  • Yüksek tansiyon
  • Sık sık idrara çıkma
  • İdrarda kan

  Ancak bu belirtilerin başka rahatsızlıklardan dolayı kaynaklanabiliyor oluşunu da unutmamak gerekmektedir. British Shorthair polikistik böbrek hastalığı ancak veteriner hekim muayeneleri sonucu teşhis edilebilir. Bundan dolayı sadece British Shorthair polikistik böbrek hastalığı belirtileri nelerdir öğrenmenize rağmen kendi başınıza teşhis koymanız son derece yanlış olacaktır.

  British Shorthailr Polikistik Böbrek Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

  Bu rahatsızlık sahipler tarafından teşhis edilemez. En güvenli ve doğru sonuca ulaşmak adına veteriner hekimler tarafından muayene yapılması gerekir. British Shorthailr polikistik böbrek hastalığı nasıl teşhis edilir sorusuna ultrason uygulanması yanıtı verilebilir. Bu yöntem kediye zarar vermez ve %98 oranında tutarlıdır.

  British Shorthair Polikistik Böbrek Hastalığı Nedenleri

  Bu rahatsızlık genellikle kalıtsal yolla bulaştığı için ebeveynler tarafından aktarılmaktadır. Dünyada en çok İran kedileri arasında yaygın olmaktadır. Akrabalarından dolayı bu rahatsızlığa sahip olabilen British Shorthairlar bu hastalığa sebep olan şey PKD1 adlı mutasyonlu bir genin oynadığı roldür.

  Nadiren de olsa enfeksiyon sonucuyla da ortaya çıkabilen PKD’nin asıl nedeninin ne olduğu hala bilinmemektedir. Böbreklerde kist oluşumuna çevresel faktörlerin yanı sıra genetik ve endojen unsurlar da yol açmaktadır. Bakteriyel enfeksiyonlarla karşı karşıya kalmamak adına antibiyotik kullanımında dikkat edilmesi gerekir.

  British Shorthailr Polikistik Böbrek Hastalığı Tedavisi

  Kesin bir şekilde tedavisi olmadığı için British Shorthair polikistik böbrek hastalığı tedavisinde yapılması gereken şeyler geçici olarak işe yarayan işlemlerdir. Uzun vadede henüz bu hastalıktan tamamen kurtulmanın bir yolu bulunmamaktadır. Tedavi amacıyla izlenebilecek adımlar şunlardır:

  • Antibiyotikler
  • Omega-3 yağ asitleri
  • Ağrı kesiciler
  • İştah açıcılar
  • Sıvı tedavisi
  • Diyet planları

  Zaman zaman içi sıvı dolu olan bu kistleri boşaltmak da böbrekler üzerindeki baskıyı azaltmak ve fonksiyonlarını geri kazanmak adına yardımcı olsa da her kist bu işlem için uygun olmayabilir. Hastalığın hangi evresinde olunduğu uygulanacak yöntemlerin tercihinde büyük önem taşımaktadır.

  British Shorthair Polikistik Böbrek Hastalığı Nasıl Engellenir?

  Bu rahatsızlık normal yollarla engellenemediği için kedilerin seçici bir şekilde üremesi gerekmektedir. British Shorthair polikistik böbrek hastalığı nasıl engellenir en uygun yolu bu hastalığa sahip kedi ırklarının çiftleştirilmelerinden uzak durulmasıdır. Üreme öncesinde sağlık taramaları yapılarak PKD1 genine sahip kediler çiftleştirilmemelidir.

  Ancak böbrek fonksiyonları düzenli olarak gözlemlendiği taktirde çok daha erken teşhis sayesinde uygun adımların atılması ve gerekli önlemlerin alınması sonucu kediniz çok daha rahat bir tedavi süreci görerek yaşam kalitesinden ödün vermeyebilir. Hastalığı erken teşhis ederek ilerlemesini önlemek tüylü dostunuz için yapabileceğiniz en iyi şeydir.

  Pet_Paw 1847 Patileme

  Yorumlar


  Sponsorsponsor