Kediler Ekmek Yer Mi?

Kediler Ekmek Yer Mi?

.

Kedilerin sağlıklı beslenebilmesi için ne yedikleri iyi bilinmelidir. Kediler ekmek yer mi sorusu insanlar tarafından ekmek en temel gıda maddelerinden sayıldığı için çok merak edilir. Gerek ev kedilerine ek gıda olması için gerekse sokakta görülen bir kedinin karnını doyurması için ekmek verilmek istenebilir.

İçindekiler

  Kediler yemek konusunda seçici hayvanlar oldukları için ekmeği yiyip yemeyecekleri konusunda birçok kişi kararsız kalır. Sevdiği yemekleri koşarak yerken ekmeğe karşı mesafeli olması kedilerin ekmek yemediğini düşündürtebilir. Minik patililerin gerçekten ekmeğe karşı nasıl yaklaştığını bu yazımızda açıklayacağız.

   

  Kediler Ekmek Yer Mi?

  Kediler insanlarla birlikte yemek yemeyi seven, masada yiyecek gördüğünde atlayabilen hayvanlardır. Sahiplerinin yediğinden yemeye çalışabilirler. Bazen masada ekmek gördüklerinde keyifle yiyebilirler. Kediyi böyle iştahla ekmek yerken gördüğünüzde kedinize sürekli olarak ekmek vermeyi düşünebilirsiniz.

  Kediler ekmek yer mi sorusunu hem kedilerin isteğini hem de sağlık açısından değerlendirmek gerekir. Kediler ekmek yemeyi severler. Birçok kedi cinsleri incelendiğinde ekmeğin tadını beğendiklerini ve önüne koyulduğunda yediğini görülür. Ancak kediler ekmek yememelidir. Kedilerin ekmek yemesi sağlık açısından yararlı değildir.

   

  Kedilerin Ekmek Yemesi Zararlı Mı?

  Ekmekte yüksek karbonhidrat bulunur ve kedilerin sindirim sistemi ekmeği sindirebilecek özellikte değildir. Ekmek yiyen kedi hazımsızlık yaşayabilir. Çok fazla yediğinde ise bu durum tam bir sindirim rahatsızlığında dönüşecektir. Bu nedenle kedilerin ekmek yemesi zararlıdır.

  Bazen kedilere sade ekmek vermek yerine üzerine reçel, çikolata, meyve ezmesi vs. sürülerek de verenler olmaktadır. Sade ekmek kedilere zararlıyken herhangi bir maddeyle tatlandırılmış ekmek çok daha zararlıdır. Ekmekle birlikte kedilerin yememesi gereken besinler verilmemelidir.

   

  Kediler Ekmek Yerse Ne Olur?

  Kedilerin karbonhidrat içeriği yüksek besinler tüketmeleri iyi değildir. Kediler daha çok protein, yağ ve vitamin ağırlıklı beslenmelidir. Kedi mamaları incelendiğinde karbonhidratın çok az bulunduğu görülür. Çünkü yüksek miktarda karbonhidrat kediler için faydalı değildir.

  Kediler çok fazla ekmek tüketirse obezite ve diyabet gibi sağlık sorunları oluşabilir. Tüm kedi sahipleri bu konuda bilinçli olup dikkat etmelidir. Yanlış beslenme sonucunda kedi diyabet hastalığına yakalanıp hayatını kaybedebilir.

  Ekmekte taurin maddesi yoktur. Kedilerde taurin eksikliği olursa ağız ve diş sağlıkları bozulabilir. Ayrıca tüylerinde sertleşme ve bölgesel dökülme oluşabilir. Tüm bu nedenlerden dolayı sevimli kediler ekmek ağırlıklı diyetlere beslenmemelidir.

  Kedilerin ekmek dışından ne yiyebileceğini merak ediyorsanız “Kedi Ne Yemeyi Sever? Kedi Neyle Beslenir?" bloğumuzu okuyabilirsiniz.

  99 Görüntüleme

  Yorumlar