Kediler Köpek Maması Yiyebilir Mi?

Kediler Köpek Maması Yiyebilir Mi?

Kediler köpek maması yiyebilir mi diye düşünürken kedinizin köpeğinizin mamasına salça olduğu gördüğünüzde şaşırabilirsiniz. Ancak mamaların kedi maması ve köpek maması diye ayrılmasının bir sebebi var. Gelin görünüşleri tıpa tıp aynı olan iki mamayı neden ayrı ayrı değerlendirmemiz gerektiğine cevap arayalım.

İçindekiler

  Kediler Köpek Maması Yiyebilir Mi?

  Kediler köpek maması yiyebilir mi diye soranlara cevabımız hem evet hem hayır olacaktır. Çoğu kedinin konu yemek olduğunda fazla seçici olmadığını görmeye alıştık. Köpekler için üretilen mamaları kedilerin afiyetle yediğini görmeniz kediler köpek maması yiyebilir mi yanıtına rahatlıkla evet demenize neden olabilir. Hem kedi hem de köpek besleyen sahiplerin sıklıkla karşılaştığı bu durumun bir nedeni ve bazı sonuçları bulunuyor.

  Köpek mamasının kedilerin erişebileceği yerlerden uzak tutulması önerilir. Her ne kadar kediler de köpek maması yiyebilse de dikkat edilmezse aşırıya kaçılan durumlarda bir takım sıkıntılar doğacaktır. Çoğu kedi köpek mamasını yemeyi çok severler, hatta eğitim görürken başarılı olduklarında köpek mamasını yemek onlara ödül gibi bile gelebilir. Peki neden köpek mamaları ve kedi mamaları ayrı ayrı satılıyor?

  Kedi ve Köpek Mamasının Farkları

  Kediler köpek maması yiyebilir mi en iyi cevabı için mama farklılıklarını bilmemiz gerekir. Köpek ve kediler doğaları gereği farklı beslenme alışkanlıklarına sahiptirler. Kediler zorunlu etoburlardır ve hayatlarını idame ettirebilmeleri için et yemeleri gerekir. Et tüketemediklerinde vücutları için gerekli besin ögelerini alamazlar ve yaşam kaliteleri giderek düşer. Hastalıklara karşı daha zayıf bir hale gelirler ve sonunda hayatlarını kaybederler. Köpekler ise omnivor hayvanlardır. Kedilerin aksine etle beslenmek zorunda değillerdir ve almaları gereken besin ögelerini farklı yiyeceklerden de elde edebilirler.

  Kediler beslenmelerinde esansiyel olan 11 amino asite ihtiyaç duymaktadır. Fakat köpekler "taurin" adlı amino asiti kendileri üretebildikleri için dışarıdan ihtiyaç duymazlar, bu yüzden köpek mamalarında bu amino asit bulunmaz. Ayrıca köpekler sadece et yemek zorunda olmadıkları için mamalarında yüksek miktarda yağ ve protein de yoktur. Kedilerde ise durum tam tersi olduğundan yağ ile protein miktarı yüksek ve taurin içeren mamalar tüketmeleri gerekir.

  Köpek Maması Kediler İçin Sağlıklı Mı?

  Köpek mamasını kediler için cezbedici kılmayan şey yüksek miktarda protein ile yağ içermemesi ve et tadı ve kokusuna sahip olmamasıdır. Köpekler kedi maması yiyebilir mi sorusuna genelde hayır yanıtını vermemizin sebebi tam da bu noktadan kaynaklanmaktadır. Köpek mamaları kediler için oldukça zengin ve yeterli içeriğe sahip olmadığından tüketilebilir konumdan biraz uzaktırlar. Fakat tüketilebilir olsaydı bile sağlıklı olduğu anlamına gelmemektedir.

  Hassas sindirim sistemi ve mide rahatsızlıklarına sahip hayvanlarda köpek maması yemek kedilerde gaz sancısı belirtileriyle karşılaşmanıza neden olabilir. Mamanın sahip olduğu zengin içerik kediyi rahatsız eder. Diyetinde daha az protein bulunması gereken kedilerde tüketildiğinde organların işlevini kaybetmesine yol açabilir. Yağ içeriği zengin olduğu için obezite ya da pankreas rahatsızlığı olan kedilerde oldukça zararlıdır.

  Kediler Köpek Maması Yerse Ne Olur?

  Kısa vadede ve ödül maması olarak kullanımında kedilerin köpek maması tüketmesi bir soruna yol açmaz. Özellikle köpeğiniz aşırı kilo almıyorsa ve fazla protein tüketimi bir sorun teşkil etmiyorsa köpek maması yemelerinde bir sakınca yoktur. Ancak sindirim sistemi ya da obezite gibi beslenmeye dayalı rahatsızlıklarda çok dikkat edilmesi gerekir. Köpek mamasının kediler için zararlı olduğu durumlar şunlardır:

  • İshal
  • Kusma
  • Obezite
  • Pankreas rahatsızlıkları
  • Karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları

  Kediler köpek maması yiyebilir mi sorusunun cevabı yukarıdaki rahatsızlıklara sahip kediler için kesinlikle hayır olacaktır. Hassas bir mide ve bağırsaklara sahip kedilerde köpek maması tüketimi sonucu kusma ve ishal görülmesi muhtemeldir. Obez olan ve pankreas rahatsızlıkları bulunan köpeklerin az yağlı yiyecekler tüketmesi gerektiğinden aşırı yağlı kedi mamaları zararlı olacaktır. Aşırı miktarda protein alımı karaciğer ve böbrek rahatsızlığı olan hayvanlarda organların işlevlerini yitirmesine sebep olabileceğinden mutlaka dikkat edilmelidir.

  Sokak Kedileri Köpek Maması Yer Mi?

  Peki sokaktaki kediler köpek maması yiyebilir mi diye düşündüğünüzü duyar gibiyiz. Sokak kedilerinin yemek seçme şansı fazla yoktur. Fakat önlerinde tercih edebilecekleri seçenekler bulunduğunda yüksek miktarda yağ ve protein içeren, kokusu ve tadı eti andıran kedi mamalarını tercih edeceklerdir. Her kedinin sağlık durumu bir olmayacağı için tüketilen yiyecekler kimi zaman zararsız olurken kimi zaman da sıkıntılı durumlara yol açabilir. Bu yüzden veteriner bilgisi dahilinde hareket edilmelidir.

  Pet_Paw 13650 Patileme

  Yorumlar


  Sponsorsponsor