Kediler Nasıl Taranır?

Kediler Nasıl Taranır?

.

Kedilerin sağlıklı tüyleri olması için tarama çok önemlidir. İlk kez kediniz olduysa kediler nasıl taranır bilmiyor olabilirsiniz. Merak etmeyin yazımızın sonunda bilmeniz gerekenleri öğrenmiş olacaksınız. Sevimli dostunuzu bilinçli bir şekilde tarayarak rahat edebileceksiniz.

İçindekiler

  Kediler doğaları gereği temiz ve bakımlı hayvanlar olsalar da onlara bu konuda yardımcı olmamızdan hiç rahatsız olmazlar. Gün boyu tüylerini yalayarak temizlerler. Üzerine bir de siz tarama işlemini yaparsanız keyfine diyecek olmaz.

   

  Kediler Nasıl Taranır?

  Kediler oldukça hijyenik canlılardır. Tüylerinin bakımlı ve temiz olmasından mutluluk duyarlar. Evde yaşayan kedilerin daha bakımlı olması için düzenli aralıklarla taramak faydalıdır. Hem kediyle sahibi arasında bir bağ oluşur hem de kedinin dökülen tüyleri evin her yerine dağılmaz.

  Bazı kediler taranmaktan çok hoşlanırken bazıları tarandığını anladığı an kaçmaya çalışabilir. Bunun sebebi kedinin yavruyken taranmaya alıştırılmamasıdır. Eğer kediniz taranmaya alışık bir kedi değilse öncelikle onu sakinleştirmeniz iyi olur. Kediyi kucağınıza veya bir koltuğa yatırın. Ardından biraz okşayıp yavaş yavaş taramaya başlayın. Kulak, kalça ve kuyruk kısımlarını tararken çok daha nazik davranmalısınız. Uslu bir şekilde tarandığında ödül maması verip teşvik edebilirsiniz.

  Kedilerin taranması birçok açıdan çok faydalıdır. Kediler tarandığında dolaşım sistemleri uyarılır. Kas tonusu iyileşir ve tüy bezelerini uyarır. Dökülmek üzere olan gevşek tüyleri toparlar. Tüyler daha yumuşak bir hal alır ve sıcaklık yalıtımı açısından iyileşir. Kedinin derisinde oluşan hastalıklar, yumrular, tüy döküntüleri, bit veya pire erkenden teşhis edilebilir.

   

  Düğüm Olan Kedi Tüyü Nasıl Çözülür?

  Düğüm olan tüyler uzun tüylü kedi ırklarının en yaygın problemlerinden birisidir. Düğüm olan kedi tüyü hızlıca çözülmeye çalışılırsa kedinin canı yanabilir ve kedi bir daha taranmak istemeyebilir. Bu nedenle bazı kedi sahipleri düğüm olan yerleri kesmeyi tercih eder. Düğümleri kesmek tüylerde bölgesel seyreklik oluşturur. Hem görüntü hem de tüy sağlığı açısından iyi olmayabilir.

  Düğüm olan kedi tüyünün çözümü için seyrek dişli tarak kullanılmalıdır. Seyrek dişli tarakla önce düğümün uç kısımları yavaş darbelerler açılmalıdır. Düğüm biraz dağıldıktan sonra tarak tüy dibine yakın bir konumdan yüzeye doğru yavaş yavaş çekilmelidir. Düğüm çözüldükten sonra daha sık dişli bir tarak yardımıyla taramaya devam edilmelidir. Böylece tüy diğerleriyle aynı olacaktır.

   

  Kedi Kaç Dakika Taranmalı?

  Kediler nasıl taranır sorusundan sonra en çok merak edilen sorulardan birisi kedi kaç dakika taranmalıdır. Kedinin tüy sıklığına ve tüy yapısına göre kaç dakika taranacağı değişecektir. Örneğin düz tüylü bir kediyi 5-6 dakika taramak yeterli olacakken kıvırcık tüylü bir kedi daha zor taranacağı için 10-15 dakika sürebilir.

  Kedi taranmak istemediği an tarama işlemini sonlandırıp başka zamana ertelemek gerekir. Taranmak istemeyen bir kediye ısrarcı olmak kediyi psikolojik açıdan olumsuz etkileyecektir. Kedileri zorlamak yerine teşvik etmek daha etkili bir yöntemdir.

   

  Yavru Kedilerin Tüyleri Ne Zaman Taranır?

  Kedilerin taranmaya alışık olmaları için yavruluk döneminden itibaren taranmaya alıştırılmaları gerekir. Kedilerin tüy gelişimi tamamlandıktan sonra taramaya başlayabilirsiniz. Bu da yaklaşık 3 aylık olduğu döneme denk gelir.

  Minik kedinizi taramaktan çok masaja benzer bir yaklaşımda bulunmalısınız. Tüyleri kısa olduğu için çok fazla dökülme olmayacaktır. Yine de haftada 1 taramak gevşek tüyleri toparlamak açısından oldukça iyi olur.

  799 Görüntüleme

  Yorumlar