Kediler Ne Kadar Yaşar?

Kediler Ne Kadar Yaşar?

.

Minik dostlarımızın bizden ayrılmasını istemediğimiz için kediler ne kadar yaşar bilmek isteriz. Ortalama kedi ömrü kaç yıldır sorusu kedi severlerin aklında daima vardır. Ayrıca kedilerin yavru, gençlik ve yaşlılık dönemlerinin doğru anlaşılabilmesi için de kaç yıl yaşadıklarını bilmek gereklidir.

İçindekiler

  Kedilerin ömrünün insanlar kadar uzun olmadığı herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Bu patili canlıların ömürleri yaşam kalitelerine bağlı olarak değişebilmektedir. Onları ne kadar seversek ve iyi bakarsak o kadar uzun yaşarlar.

   

  Kediler Ne Kadar Yaşar?

  Kediler ne kadar yaşar sorusunun cevabı kediden kediye değişkenlik gösterir. Kedilerin yaşam süresini belirleyen pek çok farklı faktör mevcuttur. Kedinin ırkına, genetik hastalıklarına, beslenme şekline, yaşam ortamına göre ömrü uzayıp kısalabilir.

  Bir kedinin ortalama yaşam süresi 12-16 yıldır. Bazı kedi ırkları ortalamadan daha az yaşarken uzun ömürlü kediler yaklaşık 20 yıl yaşayabilirler. 20 yılın üzerinde yaşayan yaygın bir kedi ırkı olmasa da temiz bir ortamda düzenli olarak beslenen, sağlık sorunları ile ilgilenilen kediler bu süreyi aşabilmektedir.

   

  Ev Kedisi Ne Kadar Yaşar?

  Ev kedileri, sokak kedilerine göre daha şanslıdır ve daha uzun yaşarlar. Evde düzenli olarak beslenme ve korunaklı bir ortamda barınabilme şansına sahip oldukları için ömürleri uzundur. Bir ev kedisi yaklaşık olarak 15 yıl yaşayabilir.

  Kedinin yaşama süresi geçirdiği sağlık problemleri ile çok alakalıdır. Acil bir durumda veya ani bir hastalık anında veterinere götürülmeyip evde kendi kendine iyileşmesi beklenen kediler, ırklarının ortalama yaşam süresinden daha az yaşayacaktır. Bu nedenle evcil hayvan sigortası yaptırıp sahiplenilen kedilerin sağlıkları güvence altına alınmalıdır.

   

  Tekir Kediler Evde Ne Kadar Yaşar?

  Sokaklarda oldukları sürece tekir kediler ne kadar yaşar tahmin edilemez. Çünkü bu minik hayvanların karşısına sokakta birçok tehlike çıkabilmektedir. Çöplerden yedikleri besinler sebebiyle zehirlenme, yabancı cisim batmaları gibi sorunlarla karşılaşabilirler. Her zaman yiyecek bulamayarak yetersiz beslenebilirler. Aşıları olmadığı için çok daha kolay ağır hastalıklara yakalanabilirler.

  Hastalandıklarında veya yaralandıklarında veterinere gitme imkanları olmadığından ölümcül sonuçlar doğması daha kolaydır. Ancak bu sevimli kediler, kendilerine uygun bir yuva bulduklarında uzun süre yaşayabilirler. Tekir kedi sahiplenme düşüncesinde olan birisi öncelikle seçtiği kediyi muayene ettirip aşılarını yaptırmalıdır. Sonrasında can dostunun gereken bakımını yaparak uzun yıllar boyunca mutlu mesut yaşayabilir.

  191 Görüntüleme

  Yorumlar