Kediler Neden Nesneleri Devirir?

Kediler Neden Nesneleri Devirir?

Kedi sahiplenme sürecinden yıllar önce geçen, evde kedilerle birlikte yaşayan insanların merak ettikleri konular arasında kediler neden nesneleri devirir konusunu başlarda gelmektedir. Garip bir alışkanlık gibi görülse bile hatta bazen inadına yapıyorlarmış gibi görülse bile kedilerin nesnelerle olan tatlı savaşının uzun bir mazisi vardır.

İçindekiler

  Kediler Neden Nesneleri Devirir?

  Özellikle ev sahipleri ve çevredekiler için büyük bir problem olan bu sorunu engellemenin yollarına geçmeden neden sorusuna yanıt arayalım, kediler neden nesneleri devirir? Kedilerin nesnelerle doğrudan bir problemi yoktur. Yani masada kendi halinde duran bardağı kedinizin yavaş yavaş veya aniden devirmesinin nedeni bardakla, masayla alakalı değildir. Kedilerin objelere saldırmasının, atıp devirmelerinin farklı nedenleri vardır.

  • Avlanma içgüdüsü
  • Oyun
  • Dikkat çekme

  Kedilerin farklı nedenlerle nesneler üzerinde baskı oluşturduğu hakkında sizleri bilgilendirmeye çalıştık. Şimdi tüm bu nedenleri daha yakından inceleyelim ve kedinizin davranışlarının nedenlerini anlamanızda pay sahibi olalım. Üç farklı maddeyi de özenle inceleyelim.

  Avlanma İçgüdüsü

  Kediler doğal ortamlarında avcı hayvanlardır ve köpeklerin aksine bugüne kadar yaşanan değişimlerinden avcılık özelliklerini kaybetmemiştirler. Bu güdülerini geliştirmekte ve pekiştirmekte her an oldukça isteklidirler. Evinizde veya çevrenizde bulunan nesnelere saldırmalarının nedenlerinden birisi de avlanma güdüleridir. Geçmiş alışkanlıklarını sürdürebildikleri için diğer evcil hayvanlara nazaran tek başlarına hayatta kalma konusunda daha başarılı olurlar.

  Oyun Oynama İsteği

  Sadece avlanmak ve kendini koruma amacıyla değil oyun oynamak için de kedilerin birbirleriyle güreştiğini gözlemleyebilirsiniz. Kediler özellikle tek başlarına yaşadıklarında bu etkinlikleri yapabilecekleri canlılardan yoksun oldukları için cansız nesnelerle oyunlarını oynamaktadırlar. Oyun ihtiyacı kedilerin gelişiminde oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

  Dikkat Çekme

  Bebeklerin, çocukların annelerinin, misafirlerin dikkatini çekmek için neler yapabildiğini her insan bilir. Yavru kediler, bazen de olgun kediler de aynı çocuklarımız gibi dikkat çekmek amacıyla ufak tefek yaramazlıklar yapabilirler. Bu yaramazlıklar arasında nesnelere saldırmak, nesneleri devirmek ve fırlatmak da doğal olarak yer alacaktır. Eğer bu tarz hareketler sonucu büyük tepkiler verirseniz sıkıldığında sizden tepki alabilmek için eylemlerde bulunabilir.

  Kedilerin Nesnelere Saldırması Nasıl Engellenir?

  Kedinizin çevrede bulunan nesnelere, eşyalara zarar vermesinden kaçınmak istiyorsanız, kediler neden nesneleri devirir sorusuna aldığınız yanıtları kullanmalısınız. Kedilerin çevreye zarar vermemeleri için avlanma güdülerini kedi oyuncaklarıyla, özel ürünlerle gidermelerine yardımcı olmalısınız. Ancak bu şekilde etraflarındaki eşyalara zarar vermelerini engelleyebilirsiniz.

  Avlanma alışkanlıklarının yanında oyun oynama süreci de biz sahipler tarafından kolaylıkla giderilebilir. Yıne kedi oyuncakları yardımıyla ve kedinizle oyunlar oynamanız sonucunda kedilerin oyun ihtiyacını giderebilirsiniz ayrıca aranızdaki bağı çok daha sıkı hale getirebilirsiniz. Dikkat çekmelerine gerek kalmayacak şekilde kedinizle ilgilenmeniz ve nesne devirmelerine büyük tepkiler vermemeniz durumlarında da kedilerin eşyalara olan zararını azaltabilirsiniz.

  Kedilerin Nesnelere Saldırması Doğal Mıdır?

  Nedenlerinde bahsettiğimiz maddeleri de düşünecek olursanız bizim yanıt vermemize gerek kalmadan sonuca ulaşabileceğinizi düşünüyoruz. Yine de yanıt vermeye çalışalım, evet. Kedilerin nesnelere saldırması gayet doğal bir durumdur. Aşırı zarar verme, hatta eylem sırasında kendi kendine de zarar verme gibi sorunlar doğal olmasa bile kedilerin nesnelerle oyunlar oynaması gayet normaldir. Normal olmayan durum ise bazı nesnelerin takıntı haline gelmesidir.

  Pet_Paw 450 Patileme

  Yorumlar


  Sponsorsponsor