Kedilere tatlı yedirilmemesi gerektiği birçok uzman tarafından dile getirilir. İnsanların yediği birçok şeyi yerken kediler neden tatlı yiyemez birçok kişi tarafından bilinmez. Bu nedenle kedilere tatlı verip onların rahatsız olmasına sebep olan sahipler bile vardır.

İçindekiler

  Kediler Neden Tatlı Yiyemez?

  Tatlıların kediler için zararlı olduğu araştırmalar sonucunda tıbbi olarak netleştirilmiştir. Şeker içeren bütün yiyecekler kedilerin sağlığını tehdit eder. Şeker, kediler için en tehlikeli olan besin maddesidir. Şeker tüketen kedilerde çok ciddi hastalıklar baş gösterir. Hatta bu hastalıklar sonucunda birçok kedi hayatını kaybeder.

  Kedi cinslerinin birçoğu şeker hastası olmaya yatkındır. Eğer kedinizin şeker hastası olduğunu bilmiyorsanız ve ona şekerli gıdalar veriyorsanız kediniz daha da hastalanacaktır. Şeker yükselmesi sonucunda koma haline dahi girebilir.

  Kediler neden tatlı yiyemez sorusunu ele almaya devam ettiğimizde yalnızca şeker hastalığını tetiklemediğini görüyoruz. Tatlı yani şekerli besinler kedilerde sindirim güçlüğü oluşmasına ve obeziteye sebep olur. Her iki durumda kediler için hayati tehlike barındırmaktadır.

  Kediler Tatlı Yerse Ne Olur?

  Çok masum görünen tatlılar yavaş yavaş kedilerin hayatına son verirler. Kediniz farklı tatlar tatsın diye veya siz bir yerken çok istedi diye tatlı verirseniz kedinizi zehirlemiş olursunuz. Çünkü şeker kediler için en tehlikeli zehirlerdendir. Aşırı derece tatlı yiyen kedilerde zehirlenme vakaları ile karşılaşılır.

  Kediler tatlı yerse vücudu fazla yağlanabilir. Fazla yağlanma sağlık için oldukça risklidir. Bu konuda en yaygın olarak pankreas ve karaciğer hastalıkları akla gelir. Her iki hastalıkta farkına varılmayıp tedavi edilmezse kedinin yaşamının sonlanmasın sebep olabilir.

  Kedilere tatlı olarak en fazla verilen yiyecek çikolatadır. Kediler sert yapıdaki çikolataları keyifli biçimde yerler. Onları böyle keyifli gören ebeveynleri ise çikolata yedirmeye devam ederler. Kediler çikolatada bulunan theobromine maddesini neredeyse hiç sindirmedikleri için vücutlarında bu madde sürekli olarak birikir. Theobromine birikmeye devam ederse zehirlenmeye yol açar.

  Kediler Tatlı Yerse Kör Mü Olur?

  Kediler neden tatlı yiyemez sorusunun cevabı olarak birçok sebepten bahsettik. Görüldüğü üzere kedilerin tatlı yememeleri gerektiği çok açıktır. Şeker kediler için çok zararlıdır. Hatta kediler tatlı yerse kör olup olmayacakları merak konusudur.

  Kedi tatlı yerse kör mü olur sorusu tatlının kedi ebeveynlerinin aklına takılır. Kediler tatlı yiyerek vücutlarına sürekli olarak şeker alırlarsa gözlerinde katarakt oluşabilir. Katarak, göz merceğinin saydamlığını kaybederek puslu hale gelmesidir. Bu hastalık sonucunda ciddi oranda görme kaybı yaşanır.

  Kısacası kediler tatlı yerse kör olmazlar ancak katarakt olarak görme kaybı yaşayabilirler. Bu nedenle kediler tatlı besinlerden uzak tutulmalıdır. Her ne kadar isteseler de şekerli gıdalar verilmemelidir. Kediye yiyecek alışverişi yapıldığında içindekiler kısmı iyice incelenmelidir.

  Pet_Paw 2529 Patileme

  Yorumlar


  Sponsorsponsor