Kediler Üşür Mü?

Kediler Üşür Mü?

.

Kediler sıcağı çok seven hayvanlar olduğu için kediler üşür mü merak edilir. Özellikle kış gelip soğuk hava bastırmaya başladığında kedi sahipleri can dostlarının üşüyüp üşümediği bilmek ister. Tüm vücutları tüylerle kaplı olduğu için kedilerin üşümediğini düşünenler de vardır. Tüyleri kedileri belli bir soğukluğa kadar korumaktadır. Sıcaklık belli bir derecenin altına düştüğünde kedilerin tüyleri yeterli olmamaya başlar. Kısacası kediler üşür mü sorusunu çok çeşitli yanlardan değerlendirmek gerekir. Bu yazımızda kedilerin üşüyüp üşümediğini hep birlikte görelim.

İçindekiler

   

  Kediler Üşür Mü?

  Kedileri soğuktan korumak için özel olarak yaratılmış muhteşem kürkleri vardır. Her kedinin tüy yapısı farklıdır. Bazılarının çok daha sık ve kalın tüyleri varken bazı kediler kısa tüylüdür. Bu da her kedinin soğuğa karşı eşit derecede dayanıklı olmadığı gösterir. Kürkü her ne kadar kalın olursa olsun belirli bir soğuğa kadar dayanabilirler.

  Kediler üşür mü sorusuna verilebilecek doğru yanıt evettir. Kediler kışın üşürler. Özellikle kış aylarında geceleri sıcak bir barınağı olmayan kediler sokakta hipotermi tehlikesiyle karşı karşıya kalırlar. Uzun süre ısınamayan kediler hayatını kaybedebilir. Bu nedenle kedilerin tüyleri onu korur diye soğuk kış günlerinde sokakta yaşamalarına kayıtsız olmamalıyız. Kendini sıcak tutacak bir alanı olmayan birçok kedi kış aylarında hayatını kaybetmektedir.

  Kedilerin normal vücut ısısı 38.9 derecedir. Bu nedenle kediler sıcağı çok sever. Kalorifer petekleri, soba yanı, kalın battaniyeler onların en sevdikleri eşyalardır. Sıcak bir yatakları varsa keyiflerine diyecek yoktur. Ancak vücut ısıları düşmeye başladığında kediler için tehlike başlar. Bir kedinin vücut ısısının 37.5 altına düşmesi hipotermi geçirmesine neden olur.

  Soğuk günlerde sıcaklık 0’ın altına bile düştüğü için kedilerin kendini koruması kolay değildir. Bu nedenle imkanı olan herkes en azından bir kedi sahiplenmeyi düşünmelidir. Böylece soğuktan dolayı hayatını kaybeden kedi sayısı azalır.

   

  Kedilerin Üşüdüğünü Nasıl Anlarız?

  Kediler üşüdüğünde tüm canlılar gibi bazı belirtiler gösterirler. Göstermiş olduğu belirtiler sayesinde bir kedinin üşüyüp üşemediğini anlayarak müdahale edebilirsiniz. Böylece soğuktan zarar görmesine engel olabilişiniz. Kedilerin üşüdüğünü anlamanıza yardımcı olan belirtiler şunlardır:

  • Titreme
  • Göz bebeklerinde büyüme
  • Sık nefes alışverişi
  • Hareketsiz yatma
  • Tüylerin kabarması

  Bu belirtiler görüldüğünde kedi sıcak bir ortama götürülmelidir. İyice ısındıktan sonra kedi kendine gelecektir. Kedi durmadan titriyorsa ve tepki vermemeye başlamışsa yüksek ihtimalle hipotermi geçiriyordur. Vakit kaybetmeden veterinere götürülmesi faydalı olur.

   

  Kediler Evin İçinde Üşür Mü?

  Ev ortamı kediler için oldukça korunaklıdır. Bir kedinin evin içinde üşümesi pek mümkün değildir. Tabi ki kışın evde kalorifer veya soba yanmıyorsa kedi üşüyebilir. Ancak normal bir şekilde ısınması sağlanan evde kediler üşümez. Sıcak ortamda mutlu bir şekilde yaşarlar. Evin sıcaklığı normal olmasına rağmen kedi evde üşüme belirtisi gösteriyorsa hasta olabilir. Hastalığın etkisiyle birlikte kedilerin üşüyüp titrediği çok görülür. Hatta kedinin her titremesinin sebebi üşümesi değildir.

   

  Kediler Uyurken Üstü Örtülür Mü?

  Uyku halinde kedilerin üstünü örtmek iyi olur. Çünkü tıpkı insanlarda olduğu gibi kediler de uyuduğunda metabolizmaları yavaşlar ve vücut ısıları düşer. Kedinin bir uyku battaniyesi olması çok iyi olur. Uyuduğunda battaniye ile üzeri örtülüp sıcak bir şekilde uyuması sağlanabilir.

  Özellikle yavru kediler zayıf bünyeli olduklarından üşümeye daha müsaittirler. Mümkün olduğunca yavrulara onu sıcak tutacak bir yatak ve battaniye temin edilmelidir. Yavru kediler uyurken üstü örtülür ve bu onları üşütme kaynaklı birçok hastalıktan korur. Bu nedenle yavrunun üzerini örtmek ihmal edilmemelidir.

  303 Görüntüleme

  Yorumlar