Kedilerde Gençlik Hastalığı Belirtileri

Kedilerde Gençlik Hastalığı Belirtileri

.

Distemper olarak da bilinen ama halk arasında genellikle gençlik hastalığı denilen hastalığı hakkında birçok soru ve doğru bilinen yanlış ortalıkta dolaşmaktadır. Kedilerde gençlik hastalığı belirtileri erkenden gözlemlenmediğinde kediler ve sahipleri için çok tehlikeli bir rahatsızlığa dönüşebiliyor. Böyle bir riske girmemek adına belirtileri öncesinde öğretip kedinizi aralıklara teftiş etmelisiniz.

İçindekiler

  Kedilerde Gençlik Hastalığı

  Çoğu canlıda olduğu gibi kedilerde de vücudu dışarıya karşı koruma görevi akyuvarlardadır. Gençlik hastalığına neden olan Panleukopenia virüsü tam da bu alyuvarlara saldırarak hastayı büyük ölçüde savunmasız hale getirir. Virüse yakalanmandan önce de bağışıklık sistemi güçsüz olan, normale oranla zayıf olan kediler için hastalık çok ama çok tehlikeli bir hal alabilir. Adından dolayı yanlış anlaşılmalara neden olan hastalık yaş ayırt etmeksizin her yaştan, her cinsten kediyi etkisi altına alabilir.

  Hastalığın vücuttan atılmasının zor olması ve ilaç, iyi beslenme gibi tedavilere yanıt vermemesi nedeniyle dikkate alınması gereken hastalıklar arasında olmasına şaşırmamak gerekir. Kedilerin gençlik hastalığına yakalanıp yakalanmadığı ise ancak gerçekten dikkatli kedi sahipleri tarafından veya uzman veteriner gözetimleri ile ortaya çıkmaktadır. Bildiğiniz üzere virüs yoluyla geçen hastalıkların büyük bir çoğunluğu bulaşıcıdır.

  Kedi Gençlik Hastalığı Bulaşıcı Mı?

  Kedilerde gözlemlenen gençlik hastalığı da çoğu virüs rahatsızlığı gibi bulaşıcıdır. Kedilerden kedilere bulaşan bir hastalık olmasının yanında insanlara bulaştığına dair bir kanıt bulunmamaktadır. Kediler üzerinden diğer kedilere de geçebilen gençlik hastalığı kedilerin vücut sıvılarıyla yani tükürük, idrar, burun akıntısı yoluyla geçiş sağlamakta ve çevrede yaşayan hayvanların da hayatlarını riske atmaktadır. 

  Kedilerde Gençlik Hastalığı Belirtileri

  Oldukça hızlı yayılan ve ölümcül sonuçlara neden olabilen hastalığın önlenmesindeki en önemli faktör teşhistir. Kedilerde gençlik hastalığı belirtileri kedisiyle düzenli ilgilenen, gözlem yeteneği olan tecrübeli kedi sahiplerince yapılabilecek kadar kolaydır fakat yeni kedi sahiplenme yapmış insanların kısa zamanda böylesine sinsi bir hastalığı fark etmesi pek mümkün olmayabilir. Kediniz aşağıdaki maddelerden bir kaç tanesini gösterdiği anda veteriner ile görüşmelisiniz demektir.

  • Ani kilo kaybı,
  • Kusma,
  • Derinin ve kürkün bozulması,
  • Yüksek ateş,
  • Saklanma,
  • Yürüme zorluğu,
  • Burun ve göz akıntısı,
  • Hapşırma,
  • Kanlı ishal,
  • Depresyon,
  • Psikolojik rahatsızlıklar

  Yukarıda sizler için sıraladığımız belirtilerden birkaç tanesini gösteren kedilerin en kısa zamanda daha yakından gözlemlenmesi ve yine en kısa süre içerisinde profesyonel bir yardım alması gerekmektedir. Aksi bir durum olduğunda hastalık ilerleyecek ve görmüş olduğunuz belirtilerin de kediyi yormasıyla beraber durum iyice kötüleşecektir. Kedinizin ve çevredeki hayvanların sağlığını korumak için düzenli kontroller ve aşılar yaptırmalısınız.

  İnsanlar için de önerildiği gibi doktora, veterinere gitmek için hasta olmak zorunlu değildir. Aslında önemli olan hasta olunmadan kliniklere gitmek ve gelecek hastalıkları önceden ortadan kaldırmaktır. Hasta olduktan sonra ne kadar iyi destek alırsanız alın elbet sorunlar yaşayacaksınız demektir. Kedilerde de bu durum aynen geçerlidir. Kedinizin sağlığını düşünüyorsanız düzenli sağlık kontrollerini ve yapılması gereken aşılarını asla geciktirmemelisiniz. 

  Kedilerde Gençlik Hastalığı Tedavi Yöntemleri

  Kedilerde gençlik hastalığı belirtileri görüyorsanız çok büyük ihtimalle bazı aşıları hatta en önemlisi gençlik aşısını hafife almış ve süresini kaçırmışsınız demektir. Böyle durumlarda kediniz için ve gençlik hastalığı için yapacak pey hamle kalmamış diyebiliriz. Ancak hastalığın neden olduğu belirtilerdeki rahatsızlıkların hafifletilmesi için destekleyici önemler alınabilir, örneğin ishal olmuş kediniz için sıvı desteğinde bulunabilirsiniz.

  Sıvı desteği, ek gıdalar ve ilginin dışında kedinizin bu hastalığı yenebilmesi için yapılabilecek şeyler çok sınırlıdır. Hastalığın henüz baş göstermediği dönemlerde aşı yardımlarıyla yok edilmesi, kedinizin bu hastalığa asla yakalanmaması en basit korunma yöntemidir. Bu yöntemi hayata geçirmek için tek yapmanız gereken aşı takvimine uymak, kedinizin kontrollerini düzenli olarak yaptırmaktır.

  Gençlik Hastalığı Ölümcül Müdür?

  Böyle ufak görünen ama gerçekten etkili olacak yöntemlerin dışında, zamanında yapılmayan aşılar haricinde ne yazık ki fazla tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Bu nedenledir ki gençlik hastalıklarının büyük bir bölümü tedavi edilemez. Tedavi edilemeyen kediler için de söylenecek fazla söz yok diyebiliriz. Büyük bir çoğunluğu sahiplerinin de hem fikir olmalarıyla birlikte uyutulurken, umut olduğuna inanan azınlık ise hastalığın belirtileriyle beraber hayatlarını kaybetmektedirler. Umarız hiçbir zaman böyle kararlar vermek zorunda kalmazsınız. Hiçbir zaman kedilerde gençlik hastalığı belirtilerine rastlamaz ve aşı takviminden şaşmazsınız. Şimdilik kedilerde gençlik hastalığı belirtileri adlı yazımızın sonuna geldik.

  118 Görüntüleme

  Yorumlar