Kedilere Hangi Sebzeler Verilebilir?

Kedilere Hangi Sebzeler Verilebilir?

Kedilerimizin daha sağlıklı bir hayat sürebilmesi için uğraşıyor ve farklı beslenme düzenleri kurmaya çalışıyoruz. Kedilere hangi sebzeler verilebilir diye düşünüyorsanız yanıtları duyduğunuzda çok şaşıracağınızdan eminiz. Kedileriniz birçok sebzeyi tüketebilir.

İçindekiler

  Kedilere Hangi Sebzeler Verilebilir?

  Bir kedinin tüm beslenme ihtiyaçlarını hazır mamalardan alması neredeyse mümkün değildir. Her ne kadar en kaliteli mamayı kullandığınızı düşünseniz de gerek bazı hastalıklara önlem amaçlı gerekse beslenme katkısında bulunmak için ek gıdaya ihtiyaç duyarsınız. Kedilerin yiyebileceği meyveleri daha önce sıralamıştık. Kedilere hangi sebzeler verilebilir;

  • Havuç
  • Brokoli
  • Pırasa
  • Bal Kabağı
  • Patates

  Havuç

  Bildiğiniz gibi havuç göz sağlığı ve diş sağlığı konusunda memelilerin bünyesine en çok katkıda bulunan sebzeler arasındadır. İnsanlar açısından yemesinin kolaylığı da verdiği hazzı arttırmaktadır. Kedilerinize pişmiş havuç verebilir ve miktarını abartmadıkça bir sorunla karşılaşmazsınız.

  Brokoli

  Günümüzün en faydalı sebzeleri arasında olan yeşil vitamin bombası brokoli de kedilerin yiyebileceği türden bir üründür. Diğer tüm sebzelerde olduğu gibi çiğ tüketilmesi önerilmese de haşladığınız durumlarda kediniz için oldukça faydalı olabilir.

  Pırasa

  Kış aylarının vaz geçilmez sebzelerinden olan pırasayı da kedinizin beslenmesine ek olarak öğün arasında kullanabilirsiniz. Pırasa diğer sebzelerden biraz farklı bir ürün olduğu için haşlanma tekniğine ve ayıklanma durumuna özellikle dikkat etmenizi öneriyoruz.

  Bal Kabağı

  Kedilerin hem psikolojik hem de fiziksel sorunlarını düzeltmenizde en faydalı besinlerden birisi olan bal kabağını da en azından bir kez olsun kedinize önermelisiniz. Yine haşlanmış olarak tüketilebildiği gibi birçok sağlık sorununu da önlemenize yardımcı olacaktır.

  Patates

  Biz insanlar için de benzer bir öneme sahip olan patates hem vücuda lif ağırlıklı bir besin girmesini sağlar hem de kedinizin ishal gibi bağırsak sorunlarından kurtulmasına yardımcı olur. Yine de böylesine etkili bir sebzeyi kedinize gerektiğinden fazla vermemeniz iki taraf için de en iyisi olacaktır.

  Kedilere Sebze Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Kedilere sebze verilirken en çok dikkat etmeniz gereken başlık ek gıdanın miktarıdır. Bu miktar, kedilere verilen mama miktarının %15-20’sini geçmemelidir. Normal beslenmeye ek olarak sunacağınız sebzeden fayda almak istiyorsanız kedinizin asıl beslenme düzenini bozmamalı ve kötü yönde etkilememelisiniz. Kedilere sebze verirken dikkat edilmesi gerekenler;

  • Kedinizin hangi sebzeyi sevdiğini anlamaya çalışın,
  • Alerjik belirtileri gözlemleyin,
  • Sebzeleri iyi yıkayın ve mümkünse sirkede bekletin,
  • Aşırıya kaçmayın,
  • Sebzelerin kabuklarını güzelce ayıklayın,
  • Sebzelerin tamamını haşlayarak veya pişirerek servis edin,
  • Kedinize çiğ sebze vermeyin.

  Listemizdeki sebzelerle daha önce kedinizi tanıştırmadıysanız çok çok küçük miktarlarda tadını denemesini sağlamalı ve kedinizi zorlamamalısınız. Kedilerin listemizdeki sebzeleri severek tükettiğini biliyoruz ancak her kedinin ağız tadı aynı değildir. Zorlamak beslenme konusundaki en büyük hatalardan birisidir.

  Pet_Paw 64 Patileme

  Yorumlar


  Sponsorsponsor