Kedilerin Tüy Dökmemesi için Ne Yapılır?

Kedilerin Tüy Dökmemesi için Ne Yapılır?

.

Kapısını sevimli kediler için açmış her hayvan sever kedilerin tüyleri hakkında bazı sorunlar yaşamıştır. Dostlarının sağlığı için kedilerin tüy dökmemesi için ne yapılır diye araştırmaya koyulan kedi severler, kedilerinin hasta olabileceği gibi düşüncelere bile kapılabiliyorlar. Yersiz korkulara kapılmadan, bazı rahatsızlıkları da görmezden gelmeden kedi tüy döküntüsü engellemek için işe koyulalım. 

İçindekiler

  Kedilerde Tüy Döküntüsü

  Kediler yeni doğdukları an haricinde büyüdükleri, olgunlaştıkları süre boyunca tüy dökme eğilimi gösterirler. Gerek temizlik gerekse tüylerin düzenlenmesi için gerekli olan kedi tüy dökülmesi kedi sahiplerinin kafalarında soru işareti oluşturabiliyor. Normalden fazla tüy döken kedilerde sağlık problemi olup olmadığı konusunda şüphe barındıran kedi severler öncelikle kedilerinin sağlıklı olup olmadığından emin olmak istiyorlar. Kediler ne zaman tüy döker başlığı taşıyan yazımızda detaylara inmiştik.

  Tüy döküntüsü kediler için gayet normal karşılanır. Bazı hastalıklarla kedilerde ekstra tüy döküntüsü gözlemlense bile kedi sahipleri kedilerini tanımalı ve normalden fazla tüy döküntüsü durumunda profesyonel veteriner desteği almalılar. Kedinizin sağlığından endişe etmenize gerek yoksa, evinizin ve hayatınızın konforu için tüy döküntüsü problemiyle yüzleşiyorsanız yapabileceklerinizi inceleyelim. 

  Kedilerin Tüy Dökmemesi İçin Ne Yapılır?

  Kediler tüy döküntüsüne karşı kendi kendilerini korumaya çalışırlar fakat her zaman başarılı olamazlar. Kendilerini yalamaları ve tüylerini düzene sokmaya çalışmaları tam olarak bu nedenledir. Kedinizin tüy dökmesini azaltmak, kedilerin tüy dökmemesi sağlamak için alınacak onlarca önlem vardır. 

  • Kedinizin deri sağlığından emin olun, nem değerini sağlayın.
  • Kedinizin ihtiyacı olduğu kadar su içtiğinden emin olun.
  • Kedinizin tüylerini düzenli olarak tarayın.
  • Ayrıca kedi tüy dökmemesi için veterinere götürülmeli ve öneriler özenle takip edilmelidir. 

  Tüm bu önemler ışığında kedinizin tüy dökmesini engelleyemeseniz bile çevreye dağılan tüylere kesinlikle çözüm bulabilirsiniz. Kedinizin tüy dökmesini engellemek kedinizin ırkına göre imkansız bile olabilir. Ön işlemler sayesinde ihtiyaç fazlası, sağlıksız tüyleri etrafa dağılmadan önce yok edebilirsiniz.

  Kedilerin Tüy Dökmemesi İçin İlaç Var Mı?

  Kedilerin tüy dökmesini engellemek için piyasada onlarca ilaç vardır fakat bu ilaçların sağlıklı olup olmadığı hakkında kesin bir yargıya varmak sadece veterinerlerin elindedir. Kedinizin normalin çok üzerinde tüy döktüğünü ve kendisine zarar verdiğini düşünüyorsanız bir tüy dökme önleyici ilaca başvurmadan önce veterinerinizden bilgi almalısınız. İlaç kullanımı ancak reçeteli olduğunda sağlıklı olacak bir amaca hizmet edecektir. 

  Kedilerin Tüy Dökmemesi İçin Aşı Var Mı?

  kedilerin tüy dökmemesi için ne yapılır diye merak ediyorsanız kedilerde tüy dökülmesi önleyici bir diğer ünlü formül de aşılardır. Basit bir araştırmayla bile birçok ilaç şirketinin konu hakkında çalışma yaptığını öğrenebilirsiniz. Tıpkı ilaçlar hakkında söylediğimiz gibi aşı kullanımı için de önceliğin veteriner gözetiminde olduğunu unutmamalı ve reçetesiz aşılarla kedinizin sağlığını riske etmemelisiniz. 

  Tüy Dökmeyen Kediler Var Mı?

  Bir kedi sahiplenmek istiyorsanız ve tüylere karşı alerjik sorunlar gibi problemler yaşıyorsanız içinizi rahatlatmak istiyoruz. Evet, tüy dökmeyen kediler de vardır. Tüy dökme sıklığı tamamen kedi ırkları arasında farklılık gösteren kalıtımsal bir özelliktir. Eğer tüy dökmeyen bir kediyle hayatınızı paylaşmak istiyorsanız hangi kedinin tüyü yoktur adlı yazımızı okuyarak tüy dökmeyen, tüysüz kedilerle tanışabilirsiniz. Tüy dökmeyen kedi ırkları kategorimizde tüyü olduğu halde dökülme yaşamayan kedilere de yer vermiştik.

  127 Görüntüleme

  Yorumlar