Köpekler Neden Havlar?

Köpekler Neden Havlar?

.

Köpekler bazen durmaksızın sürekli olarak havlarlar. Böyle olunca anormal bir durum olduğu düşünülüp köpekler neden havlar merak edilir. Genellikle sokak köpeklerinin çok havladığı bilinir ancak ev köpeklerinin de zaman zaman aşırı havlamasına şahit olunur.

İçindekiler

  Eğer apartmanda yaşıyorsanız köpeğinizin durmaksızın havlaması komşularınızı rahatsız etmeye başlayacaktır. Her ne kadar sakinleştirmeye çalışsanız da köpeğiniz sizi dinlemeyerek havlamaya devam edebilir. Bu nedenle köpeğin neden havladığını bulup susturmak isteyebilirsiniz.

   

  Köpekler Neden Havlar?

  Köpekler sevimli, arkadaş canlısı ve sadık olmalarıyla bilinen hayvanlardır. Koşup oynamaya bayıldıkları için onlarla oyun oynamak bir başkadır. Günün belli bir kısmında sakin sakin uyurken bazen nedeni bilinmeyen bir şekilde havlamaya başlarlar. Bu havlama gündelik hayattaki havlamalarından farklı olur.

  Köpekler neden havlar sorusunun tel bir cevabı yoktur. Çünkü köpekler birçok nedenden dolayı havlar. Köpek havlaması köpeklerin kendini ifade etme şeklidir. Herhangi bir durumu etrafına anlatmak için havlamayı kullanır.

  Köpeklerin havlamasının nedenlerinden bazıları şöyledir:

  • Oyun oynama isteği
  • Korku
  • Yalnızlıktan sıkılmak
  • Yabancı birinden tedirgin olmak
  • İstemediği bir durum içerisinde bulunmak
  • Yalnızlıktan sıkılmak
  • Ağrı çekmek
  • Dışarı çıkma isteği

  Köpek durmadan havlıyorsa yanına gitmenize rağmen onu sakinleştiremiyorsanız etrafa iyice göz atmanız iyi olacaktır. Kendini güvende hissetmeyen köpekler durmadan havlar. Can dostunuzu sakinleştirmek için havlama sebebini ortadan kaldırmanız gerekir.

   

  Köpekler Geceleri Neden Havlar?

  Bazı geceler köpekler aşırı derecede aralıksız havlayabilir. Hatta bu havlama o kadar yüksek tonda ve sık olur ki uykudan uyanabilirsiniz. Tüm gece köpeğin havlamasını dinlemek yerine onu susturmak isteyebilirsiniz. Köpeği susturabilmesi için neden havladığını iyi bilmelisiniz.

  Köpeklerin geceleri havlamalarının en yaygın sebebi korkudur. Köpeğiniz evde korkacak herhangi bir şey bulmuş olabilir. Bu bazen bir eşyanın gölgesi, bazense bir ağaç dalının cama vurması olabilir. Size ne kadar basit gelse de köpeğin gördüğü veya duyduğu şeyden ne kadar etkilendiğini anlayamayabilirsiniz.

  Köpeklerin geceleri havlamalarının diğer nedenleri ise yalnızlık ve sıkılmaktır. Gece uyku tutmadığında evi sessiz bulup sıkılabilirler. Evde kalan diğer kişiler odasına çekilmiş olduğu için tüm gece karanlıkta yalnız kalmak köpeğe zor gelebilir. Sıkıldığını belli etmek için yapacağı şeyse herkesi ayağa kaldırana kadar havlamak olacaktır.

   

  Köpek Durduk Yere Neden Havlar?

  Bazı köpek ırkları gürültücü yapıda olsalar da bazıları çok sessizdir. Arada sırada birkaç saniye havladıkları görülür. Bu havlamalar da genellikle sahipleriyle veya diğer canlılarla iletişime geçmek içindir. Uslu uslu oturan köpeğiniz bir anda huysuzlanıp havlamaya başlayabilir. Köpek durduk yere neden havlar diye endişelenebilirsiniz.

  Köpekler durduk yere havlamaz. Köpeklerin havlamalarının altında yatan illaki bir sebep vardır. Köpekler korktuklarında, sıkıldıklarında, dışarıya çıkmak istediklerinde, tanımadıkları birisini gördüklerinde havlamaya başlayabilirler. Sürekli yükselen bir tonda durmadan havlarlarsa kendini güvende hissetmediğinden emin olabilirsiniz.

   

  Köpeğin Havlamaması İçin Ne Yapmak Lazım?

  Köpeğin havlamasını durdurmak için neden havladığını bilmeniz gerekir. Köpek havladığında bir eşyaya, bir yere bakıyor olabilir. Sürekli olarak aynı şeye odaklanıp bakarsa havlamasının nedeni odur. Dışarıda gördüğü bir şeylerden korkmuş olabilir. Bunun için havladığı bölgeden onu uzaklaştırıp başka bir odaya götürmeniz iyi olacaktır.

  Köpeğin havlamasının kolayca durdurabilmek için onu iyi tanımalısınız. Örneğin köpeğiniz dışarıya çıkmak istediğinde ne yaptığını bilmelisiniz. Dışarıya çıkmak istediğinde kapının önünde havlıyorsa bunu anlamanız gerekir. Dışarıya çıkardığınızda havlamayı bırakıp keyifli bir şekilde dilini dışarı çıkaracaktır.

  101 Görüntüleme

  Yorumlar