Köpekler Neden Nesneleri Devirir?

Köpekler Neden Nesneleri Devirir?

Köpeklerle yaşamanın iyi yanları olduğu kadar yorucu tarafları da vardır. Köpekler neden nesneleri devirir diye düşünüyorsanız bu eylemin bir nedeni olduğunun farkındasınız demektir. Ortada bir neden olması en sevdiğiniz vazonun, televizyonun yere düşmesini aklamasa da en azından köpeğiniz için açıklama fırsatı olabilir.

İçindekiler

  Köpekler Neden Nesneleri Devirir?

  Günümüzde ev eşyalarına ne kadar bağımlı bir hayat sürdüğümüzü düşünecek olursanız o eşyaların devrilmemesi, kırılmaması konusunda ne kadar dikkatli olduğumuzu da anlayabilirsiniz. Peki, can dostumuz köpekler bu özeni sergilemiyorsa ne yapabiliriz? Hiçbir şey. Köpekler neden nesneleri devirir sorusu yüzyıllardır sorulmaktadır ancak günümüzde çok daha önemlidir. Köpeklerin eşyaları devirme nedenleri;

  • Avlanma içgüdüsü,
  • Oyun,
  • Dikkat çekme,

  Köpeğinizin neden bir takım yaramazlıklar yaptığını araştırdığınızda genelde altında masum nedenler bulursunuz. Nesnelerin devrilme sürecinde de benzer bir durum söz konusu diyebiliriz. Köpekler keyiflerine göre sizi üzecek, eşyalara zarar verecek canlılar değildir. Eğer böyle bir hareket yapıyorlarsa bizi tatmin etmese bile kendilerince açıklamaları vardır. Her köpek cinsinde benzer davranışlar görülebilir.

  Avlanma İçgüdüsü

  Köpekler kediler kadar olmasa da içgüdüsel olarak yiyecek bulmaya çalışırlar. Kediler neden nesneleri devirir sorusunun yanıtı genelde avlanma antrenmanları olarak açıklanmaktadır ancak durum köpeklerde biraz daha farklıdır. Köpekler avlanma güdüleri yüz yıllar önce kaybettiği için avlanma çalışması için eşya devirmeli kısmen düşük ihtimaldir. Yine de avlanma içgüdüsü eşyaları istemeden devirmelerine neden olabilir.

  Oyun Oynama İsteği

  Eğer köpeğinizle yeteri kadar oyun oynamıyorsanız, onunla ihtiyacı olduğu kadar ilgilenemiyor, zaman ayıramıyorsanız tüm bu işleri köpeğiniz tek başına yapmaya çalışacaktır. Tek başına oyun oynayan bir köpeğin hayal gücü de tahmin ettiğinizden fazla olabilir. Evde oyun oynarken birçok eşyayı yerinden edebilir ve bu durumda emin ol suçluluk duyacaktır. Tabii suçluluk hiçbir zaman kırılanı tamir etmeyecektir.

  Dikkat Çekme

  Köpeklere bebekleriniz gibi davranmalı, korumalısınız. Aynı zamanda onları anlamaya çalışırken de birer bebek gibi olabileceklerini unutmamalısınız. Köpeğinize yeteri kadar zaman ayırmadığınızda veya ilgiliniz farklı yönlere dağıldığında köpeğiniz dikkatinizi çekmek için hoşunuza gitmeyen davranışlarda bulunabilir. Böyle durumlarda ona aykırı davranmamalısınız yoksa süreç devamlılık gösterebilir.

  Köpeklerin Nesnelere Saldırması Nasıl Engellenir?

  Köpeğinizin çevrenizdeki eşyalara zarar vermesinin önüne geçmek istiyorsanız köpekler neden nesneleri devirir sorusuna aldığınız nedenleri ortadan kaldırmalı veya köpeğinize daha özgür bir alan oluşturmalısınız. Mesela köpeğinizin kendi eşyaları, kendi oyuncakları olduğunda sizin eşyalarınızla oynamaktan, onlara zarar vermekten vaz geçeceklerdir.

  Ayrıca can dostunuza yeteri kadar ilgi göstermeniz ve ödül mamalarıyla birlikte eşyalara zarar vermemesi gerektiği konusunda eğittiniz sürece köpeğinizin nesnelere saldırmasına gerek kalmayacaktır. İhtiyaç olmadığında güzel arkadaşınız eşyalarınıza zarar vermez ve sizinle eğlenmeye kaldığı yerden devam eder. Eğitim birçok evcil hayvan sorununu kolayca ortadan kaldırabilir.

  Köpeklerin Nesnelere Saldırması Doğal Mıdır?

  Köpeklerin eşyaları devirmesine neden olan durumları sizlerle paylaştık. Tüm durumların ne kadar doğal ve içten gelen davranışlar olduğuna bakacak olursanız köpeklerin nesnelere saldırmasının doğal olduğunu anlayabilirsiniz. Ancak neredeyse her konuda olduğu gibi bu konun da aşırısı hem çevreye hem de patili dostumuza zararlıdır. Aşırı durumlarda veteriner hekimlerden destek almaktan çekinmemelisiniz.

  Köpeklerin doğal alışkanlıklarıyla yakından ilgileniyor ve bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu konuda hazırladığımız bir başka içeriğimizi de okumak isteyebilirsiniz. Köpekler neden nesneleri gömer adlı yazımızı okuyarak köpekler neden nesneleri devirir konusunu daha iyi kavrayabilir, köpeklerin doğal davranışlarını tanıyabilirsiniz.

  Pet_Paw 247 Patileme

  Yorumlar


  Sponsorsponsor