Köpekler Süt İçebilir Mi?

Köpekler Süt İçebilir Mi?

.

Köpekler süt içebilir mi sorusu birçok köpek ebeveyninin ve köpek beslemek isteyen kişilerin aklını karıştırır. Sevimli dostlarımızın doğru ve sağlıklı bir şekilde beslenmesi öncelikli görevlerimizden biri olduğu için süt konusundaki karmaşaya bir netlik kazandırmak istedik. Bu yazımızda köpeklerin sütle olan durumları hakkında en çok merak edilen soruları yanıtladık. Gelin hep beraber köpekler süt içebilir mi içemez mi öğrenelim.

İçindekiler

   

  Köpekler Süt İçebilir Mi?

  Anne sütünden sonra köpeklerin mama yokken neyle besleneceği birçok köpek sahibini kararsızlığa sürükler. Kendi köpeği olmasa bile sokakta aç olduğunu düşündüğü bir köpeği beslemek her hayvanseverin içgüdüsüdür. Böyle bir durumda da en yakın markete girip biraz süt vermek istenebilir.

  Köpekler süt içebilir mi sorusunun bu denli kafa karıştırmasının nedeni köpeklerin sütü bazı koşullara bağlı olarak içebilmesidir. Köpekler yaşamlarının ilk 2-3 aylık döneminde anne sütüyle beslenirler. Bu süreçte köpek sindirim sistemi sütte bulunan laktoz moleküllerini sindirecek yüksek enzimlere sahiptir. Anne sütünden kesilen köpeklerde laktoz sindirecek enzim seviyesi yavaş yavaş düşer.

  Köpekler 3-4 aylık olana kadar süt içebilir. Bu süre zarfından sonra yavaş yavaş köpeğin sütle olan ilişkisi kesilmelidir. Aksi halde süt, köpeğinizin sağlığını olumsuz etkileyecektir. Siz gelişip kuvvetli olması için süt verirken farkında olmadan onu hasta edersiniz.

   

  Köpekler İnek Sütü İçer Mi?

  İnek sütü, köpek sütüne göre daha fazla laktoza sahiptir. Laktoza intoleranslı olan köpeğin inek sütü içmesi sağlığı açısından tehlikeli olacaktır. Bu nedenle uzmanlar köpeklerin inek sütü içmesini tavsiye etmemektedir. İnek sütünün köpeğe zarar verdiğini dışkısını göz atarak anlayabilirsiniz. Eğer köpeğiniz inek sütünden etkilenmişse dışkısı cıvık olacaktır.

  Tüm bu nedenlerden dolayı köpekler mümkün olduğunca mamayla beslenmelidir. Böylece tüylü dostlarımızın sağlığı tehlikeye girmemektedir. Köpek mamaları bir köpeğin ihtiyaç duyacağı kalori değerinde olduğu için gelişimleri açısından çok önemlidir.

  Özellikle yavru köpeklerin beslenmesi için süt tercih edilir. Eğer bir yavru köpeğiniz varsa ve onu neyle besleyeceğinizi bilemiyorsanız Yavru Köpek Ne Yer yazımızı okuyabilirsiniz. Sevimli miniği ona zarar verebilecek sütle beslemek yerine yazımızda yer alan beslenme tavsiyelerini uygulayabilirsiniz.

  35 Görüntüleme

  Yorumlar