Köpeklerde Kabızlık Belirtileri Tedavi Yöntemleri

Köpeklerde Kabızlık Belirtileri Tedavi Yöntemleri

Hayvan sever çoğu kişi hem evinde hem de sokakta birçok güzel köpeği evlat edinmektedir. Özellikle günümüzde hayvanların sokakalarda yaşamalarının zorluğunu düşünürsek, sokaktaki hayvanların sahiplenilmesi ile köpeklerde kabızlık daha kolay atlatılmaktadır. Köpeklerde görülen hastalıkları da bilmek onların yaşamını kolaylaştırır.

İçindekiler

  Köpeklerde Kabızlık Görülür Mü?

  İnsanlar gibi köpekler de evlerde yaşamaya adapte olmuş canlılardır. Artık aynı dili konuşmasak da onların ne istedeiklerini veya ne anlatmaya çalıştıklarını anlamaya başladık. Tabii her zaman onların ihtiyaçlarını anlamamız zordur. Bazı durumlarda bizlerin tecrübesi ve bilgi alması sayesinde köpeklerde kabızlık gibi durumları kolaylıkla anlayabiliriz.

  Köpeklerde sıklıla görülen rahatsızlıklardan birisi de köpeklerde kabızlık durumudur. Köpekler genellikle kuru mama tüketirler ve bu mamaların içerikleri ile kalitesi sağlıkları için önemlidir. Çünkü köpekler kendileri için gerekli maddeleri bu mamalar ile alırlar. Eğer onlara dokunan veya yaramayan mamalarla beslenirlerse kabız olabilirler.

  Aslında köpeklerinde ve birçok hayvanda kabızlık durumu gözlenmektedir. Evde bakılan köpeklere ev yemeklerinin verilmesi de onların kabız olmasına sebep olmaktadır. Sokaktaki köpeklerin çoğu kabızlık durmunu yaşamaktadır. Bu nedenle onların da düzgün beslenmesi ve mümkğnse onları sevecek bir sahip tarafından evlat edinilmesi çok önemlidir. Bu sayede onların da sağlıkları kolaylıkla korunmuş olur.

  Köpeklerde Kabızlık Belirtileri Nelerdir?

  Köpeklerin kabızlık belirtileri her hayvan için farklılık gösterse de bakarak anlayabileceğiniz bazı belirtiler mevcuttur. Köpeklerde kabızlık durumu genellikle halsizlik olarak kendini gösterir. Köpeğiniz kabız olduğu için Rahat hareket edemez ve bu nedenle sürekli bir uyku ve halsizlik belirtisi gösterir. Öte yandan bir diğer belirti de sancılı sesler çıkarmasıdır. Mama yemiyor ve tuvalete çıkmyorsa köpeğiniz kabız olmuş olabilir.

  Köpeklerde kabızlık durumunu control etmenin en mantıklı yolu onu gezmeye çıkardığınız zaman takip etmektir. Eğer köpeğiniz kakasını yapmıyorsa bu köpeklerde kabızlık denilen duruma işaret olmaktadır. Çünkü dışkılama fonksiyonları yerine sağlıklı bir şekilde gelmemektedir. Bu belirtileri göz önünde bulundurarak köpeğiniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

  Yavru Köpeklerde Kabızlık Tedavisi

  Köpeklerin bir çoğu yavru iken sahiplenilmektedir. Yavru köpek bakımı büyük köpeklere oranla çok daha zordur. Özellikle sokaktan sahiplenilen yavru köpeklerin eve adaptasyonları sırasında bir takım sağlık problemleri hörülebilmektedir. Bunlardan birisi de köpeklerde kabızlık durumudur. Yavru köpekler anne sütünden kesildikten sonra katı mamaya geçtiklerinde kabız olabilirler.

  Yavru köpeklerin mideleri son derece hassastır. Bu nedenle yavru köpek maması alınması onların sağlıkları için önem taşır. Sizler de köpek sahiplendikten sonra köpeğinizin beslenme düzenine önem vermeil ve kabızlık durumunun nasıl tedavi edileceğini bilmenzi gerekir. Eğer yavru köpeğiniz kabız olursa ona biraz yaş mama vermek faydalı olacaktır. Diğer bir yöntem de sindirimi hızladırıcı özel yavru köpek mamaları vermek olacaktır.

  Kabız olan köpeklerin iyileşmesi ve rahatça dışkı yapmaları için su içmeleri de önemlidir. Yavru köpeğinizin karnına masaj yaparak da dışkılamalarını kolaylaştırabilirsiniz.

  Köpeğim Kabız Oldu Ne Yapmalıyım?

  Sokaktan sahiplendiğimiz can dostları olan köpeklerimiz eve alışma sürecindeyken bir takım sıkıntılarla karşı karşıya kalabilirler. Bu durumlardan en yaygın olanı da kabızlıktır. Hemen hemen her köpek kabızlık problem ile karşılaşabilir. Bu durumda ne yapılacağını bilmek bazı durumlarda hayati önem taşıyabilir. Yavru bir köpekten bahsediyorsanız yavru köpekler neden kabız olur adlı yazımıza göz atmak isteyebilirsiniz.

  Köpeklerde kabızlık gibi bir durumla karşılaşan köpek sahiplerinin ilk önce bir veteriner hekime danışması önerilir. Eğer köpeğinizin durumda büyük bir sıkıntı görünmüyorsa sindirimini hızlandırıcı besinlerle rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Bir diğer tedavi yöntemlerinden bahsedersek köpeğinizin hareket etmesini sağlamak da kabızlık problemini çözebilir.

  Sizler de sokaktan köpek sahiplenerek onların hayatlarını kurtarabilirsiniz. Yavru köpeklerde sıklıkla görülen köpeklerde kabızlık problemini rahatlıkla çözebilirsiniz. Önemli olan onun sorununu anlayabilmek ve hızlıca panik yapmadan çözüm üretmektir. Köpeklerin kabızlık problem probiyotik mamalarla da hızlıca çözüme kavuşabilir. Bu sayede hem köpek rahatlayıp sağlığına kavuşur hem de köpek sahipleri Rahat bir nefes alabilir.

  Yine de yapılan yöntemler hızlıca işe yaramaz ise bir veterinere götürmekte fayda vardır. Belki de veteriner hekimler hızlı sonuç için ufak bir operasyon veya iğne uygulayabilirler. Sizler de köpeğinizin konforunu sağlamak için kabızlığını önleyebilirsiniz. Bunun için yaş ve kilosuna uygun mama kullanabilir ve rutin kontrollerini aksatmazsınız. Bu sayede keyifle yavru köpeğinizi büyütebilirsiniz.

  Pet_Paw 533 Patileme

  Yorumlar


  Sponsorsponsor