KÖPEKLERDE KAKA YEME PROBLEMİ (Kaprofaji)

KÖPEKLERDE KAKA YEME PROBLEMİ (Kaprofaji)

.

Sıkça yaşanılan problemlerden olan köpeğin dışkısını yeme problemi bizler için çok can sıkıcı olabiliyor. Bu konuda sağlıklı bilgiye sahip olmazsak yanlış davranışlarla problemi çözmek yerine devam etmesine veya başka problemlerin oluşmasına sebep olabiliriz.

İçindekiler


  Köpekler neden kakalarını yerler? Öncelikle bu problemin kaynağını çözmemiz gerekiyor. 

  Önceki yazılarımda yavru köpeklerin neden 2 aydan önce annelerinden ayrılmaması gerektiğinden bahsetmiştim. Yavruların eğitimi doğduğu andan itibaren annesi ve kardeşleriyle başlar. İşte bu noktada kaka yeme probleminin başladığı noktalardan bir tanesidir. Vahşi doğa içgüdüleriyle anne yavrularının dışkısını yer ve idrarını yalar. "Hayvan yattığı yeri kirletmez" lafının kaynağı da buna dayanır. Çünkü idrarın ve dışkının kokusunu yırtıcı hayvanlar alır ve anne yavrularını korumak için dışkılarını yer. Bu durumda dışkı yeme problemi gebelik ve doğum sonrasında ise normal karşılanmalıdır. Devam ediyorsa problem haline gelmiş demektir. Yavrular bir çok bilgiyi annelerinden aldıkları gibi kaka yeme davranışını da annelerinden öğrenmiş olurlar. 

  Diğer bir sebep ise beslenme olabilir. Köpek günlük öğününde yeterli besini alamıyorsa dışkısında kalan besinlerle bunu tamamlamak isteyebilir. 

  Sindirim sistemi bozuklukları da dışkı yemeye sebep olabilir. Aynı yetersiz besinde olduğu gibi köpek yediği yemeğini düzgün bir biçimde sindiremiyorsa bunu sindirmeden dışkı olarak atar. Yeterli besini alamadığından dışkısındaki sindirilmemiş besinle bunu tamamlamak ister. 

  Bir diğer sebep için psikolojik sebepler diyebiliriz. Köpek dışkısını yediğinde ona kızıyorsak bunu ilgi çekmek için kullanabilir veya dışkısını yaptığı için kızacağımızdan onu yiyerek yok etmek isteyebilir. 

  Bu problemi çözmek için öncelikle sebeplerini incelememiz gerekli. Hangi sebepten kaynaklı yapıyorsa ona göre uygun olan çözüm uygulanmalı. 

  Köpeğimiz istemediğimiz bir yere dışkılarsa ona çok sert biçimde kızmamalıyız. Bu durumdan memnun olmadığımızı belli eder bir tavır gösterip dışkıladığı yeri kokusu kalmayacak şekilde temizlemeliyiz. 

  Besin ihtiyacını karşılayacak bir mama kullanmalı ve mamanın arkasında bulunan tabloya uygun bir gramajda beslemeliyiz. Gerekirse veteriner desteğiyle takviye gıda verilebilir. Problem devam ediyorsa sindirim sistemi kontrolü için bir veterinere danışılmalıdır. 

  Aşıları tamamlanmış bir köpeği dışarı tuvalet yönlendirmesine alıştırmalıyız. Bu şekilde yattığı yere pislemek yerine içgüdüsel olarak dışarı dışkılamayı tercih edecektir ve kaka yeme problemini ortadan kaldırma ihtimali artacaktır. 

  Gerekirse veteriner hekim tarafından dışkı yemeyi bırakması için tabletler veya toz gıda takviyeleri kullanılabilir. Dışkı yemesinin önüne geçmek çok önemlidir. Bu problemi ortadan kaldırmazsanız köpeğinizin parazit veya virüslere yakalanma ihtimali çok yüksektir. Hem sizin için de hoş bir durum değildir. 

  Pozitif yöntemler ve sabırla bu problemi ortadan kaldırabilirsiniz. 

  Pet_Paw 624 Patileme

  Yorumlar


  Sponsorsponsor