Köpeklerin Burnu Neden Renk Değiştirir?

Köpeklerin Burnu Neden Renk Değiştirir?

Hayvanlarda renk değişimi sadece tüylerde meydana gelme. Bu nedenle olacak ki köpeklerin burnu neden renk değiştirir sorusu sıklıkla sorulmaktadır. İlk kez köpeğinde böylesine büyük bir değişim gözlemleyen köpek sahipleri ortada ciddi bir sorun olup olmadığını merak ediyorlar. Köpeklerin burun rengi değişir mi, köpeklerde burun rengi neden değişir gibi sorulara yanıt vereceğiz.

İçindekiler

  Köpeklerin Burnu Neden Renk Değiştirir?

  Öncelikle köpeklerin burunlarında gerçekten burun renginin değişmesi gibi bir durum yaşanabilir mi sorusuna yanıt vererek başlayalım, evet. Köpeklerin burunlarının renk değiştirmesinin birden fazla nedeni vardır. Farklı nedenlerle de olsa köpeğinizin burun renginin değiştiğini, aslında solduğunu, gözlemleyebilirsiniz. Peki, köpeklerin burnu neden renk değiştirir;

  • B Vitamini eksikliği,
  • Sistemsel hastalıklar,
  • Alerji
  • Genetik hastalıklar,
  • Güneş

  Listemizden de görebileceğiniz gibi köpeklerin burunlarının renk değiştirmesinin birçok farklı nedeni vardır. Saydığımız nedenler arasında köpeğinize hiçbir zarar gelmeyecek nedenler varken ciddi anlamda sorun yaşatma ihtimali olan nedenler de bulunmaktadır. Köpeğinizin tam olarak hangi nedenle burun renginin değiştiğini anlamak için nedenleri daha yakından tanımalısınız.

  B Vitamini Eksikliği

  Vitamin eksikliği insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da sıklıkla görülen bir durumdur. Köpeklerde görülen vitamin eksiklikleri hangi vitaminin eksik olduğuna göre farklı sonuçlar doğurmaktadır. Köpeğinizin B vitamini eksikliği yaşadığı durumlarda burunda solmalar gözlemlenebilir. Vitamin eksikliği ilerlemesi durumunda hipotiriod, pemfigus gibi hastalıklara neden olabilir.

  Sistemsel Hastalıklar

  Bağışıklık sisteminin yetersiz kalması, sindirim sisteminde sorun olması gibi farklı sistemsel hastalıkların nedeni veya belirtisi olarak da köpeğinizin burnunda renk kaybına rastlayabilirsiniz. Lupus, vitiligo gibi hastalıkların sonucu olarak köpeğinizin burnunda ve burun sıvılarında farklılık yaşanabilir.

  Alerji

  Beslenme sırasında vücuda alınacak alerjenlerden kaynaklanan burun bölgesinde renk değişimlerine köpeklerde de rastlanabilir. Aslında insanlar olarak bu duruma alışık olmamız gerekiyor. Köpeklerde de tıpkı bizlerde olduğu gibi alerji nedeniyle burun solması yaşanır, köpeğin zehirlenmesi gibi aşırı sonuçlar olmadığı sürece çok ciddi bir süreç değildir. Alerjen tahmin edilip, tekrar kullanılmamalıdır.

  Beslenme dışında plastik alerjisi de köpeklerde en sık görülen alerjenler arasındadır. Köpeğinizin böyle bir alerjiye sahip olup olmadığını kısa sürede araştırıp, eğer alerji gerçekten varsa hem sizin hem de köpeğin hayatından plastiği uzaklaştırmalısınız.

  Genetik Hastalıklar

  Dudley adı verilen ancak halk arasında Pespembe Burun olarak bilinen bir genetik hastalığın sonucu olarak köpeğinizin burnunun olması gerekenden farklı renkte olduğunu görüyor olabilirsiniz. Genetik olarak köpeğinizin burun rengini kaybetmesine neden olur ancak neredeyse tamamen zararsız bir hastalıktır ve köpeğinizin sağlığını riske etmez.

  Güneş

  İnsanlarla kıyaslandığında köpeklerin güneşe karşı olan tutumu biraz daha katıdır. Köpeklerin güneşe karşı olan hassaslığı güneş çarpmasına varacak kadar ileriye gidebilir. Köpeğinizde ani bir güneş çarpmasına denk gelmeyip sadece burunda değişikliğe rastladıysanız şanslı olduğunuzu bile söyleyebiliriz. Güneş yüzünden yaşanan burunda renk kaybı köpeğin güneş altında fazla kaldığını gösterir.

  Köpeklerde Burun Rengi Değişmesi Nasıl Önlenir?

  Artık köpeklerin burnu neden renk değiştirir sorusuna verilecek tüm cevaplara sahipsiniz ancak hala cevaplanmasını istediğiniz bazı sorulara da sahip olabilirsiniz. Köpeklerde burun rengi değişmesi nasıl önlenir diye merak ediyorsanız sizler için verebileceğimiz en mantıklı yanıt köpeğinizle ilgilenmek olacaktır. Bu önerinin dışında renk değişikliği adına alınabilecek önlemler şu şekildedir;

  • Alerji testleri,
  • Vitamin takviyesi,
  • Güneşe karşı önlem,
  • Dengeli beslenme,
  • Ve veteriner kontrolü ile önlenebilir.

  Köpeğimin Burun Rengi Değişti Ne Yapmalıyım?

  Köpeğinizin burnu renk değiştirdiyse eski rengine dönmesi için yapabilecekleriniz çok ama çok sınırlıdır. Ne nedenle olursa olsun yaşanan renk değişimlerinin sonucu büyük oranda kalıcıdır. Ancak köpeğinizin burun renginde olan değişiklikler her zaman olumsuz haberler olarak görülmemektedir. En azından aldığınız bu olumsuz haber sayesinde daha büyük bir olumsuzluktan kurtulabileceğinizi düşünmelisiniz.

  Köpeğinizin burnunda yaşanan değişiklikleri fark ettiğinizde en kısa sürede bir veteriner hekim desteği almalısınız. Eğer köpeğinizin burnunun renk değiştirmesi bir hastalığın belirtisi ile meydana geldiyse hastalık köpeğinizi yormadan erken teşhis imkanı bulabilirsiniz.

  Ölümcül hastalıkların bile erken teşhis sayesinde ortadan kaldırılabildiklerini düşünecek olursanız hayırlı bir renk değiştirme ile karşılaştığınızı söyleyebiliriz. Burunda renk değişikliği sadece köpeklerde meydana gelmez, kedilerin burnu neden renk değiştirir adlı içeriğimizi de okumak isteyebilirsiniz.

  Pet_Paw 1140 Patileme

  Yorumlar


  Sponsorsponsor