Kuru Mama ve Yaş Mama Konusunda Sık Sorulan Sorular

Kuru Mama ve Yaş Mama Konusunda Sık Sorulan Sorular

.

🌿 Kuru Mama Ve Yaş Mama Konusunda Sık Sorulan Soruları Bir Araya Getirmek Istedim.  Birçok Sorunun Cevabını Bulacaksınız ✨

➕ Ek Olarak, Düşük Kalitede Bulunan Ve Açık Mamaların Tercih Edilme Sebebi Bütçe Biliyorum. Ancak Bu Ilerleyen Zamanlar Için Klinik Masrafı Demektir. Kedilerimizin Yaşacağı Ağrı Veya Acı Da Buna Ek Oluyor. Herkesin üst Segment Mama Kullanması Gerektiğini Tabi Ki Söylemiyorum.

➕ Sormak Istediğiniz Sorular Varsa Mesaj Veya Yorum Yoluyla Paylaşabilirsiniz 🐾

📍teyit Kaynakları Petmd, Caticles, Catmag, Cathealth Ve Ascpa.

 

Kedime Sadece Kuru Mama Veriyorum. Sağlıklı mı/Yeterli mi ?

Kuru mamaların nem oranı düşüktür. Bundan dolayı yetersiz kalır ve böbrekler başta olmak üzere tüm organlar etkilenir. Sadece kuru mama ile beslenme bağırsakları da olumsuz etkiler. Kabızlık, anal kese ve kilo problemi yaşanabilir. Çoğu kuru mama, kuru madde bazında %40 proteini geçmez. proteinin kaynağı çoğu zaman bitki bazlı gelmektedir. Yaş mama veya evde hazırladığınız sağlıklı mamalarla desteklemek veya evde hazırlar. bileşenle doluluğu daha iyi olur.

Kedim Yaş Mama Yemiyor. Sadece Kuru Mama Yiyor. Ne Yapabilirim?

Yaş mamayı hafif sulandırabilirsiniz ya da cam/seramik kapta hafif ısıtabilirsiniz. Koku daha aktif hale gelir. Yaş mamayı genel olarak sevmiyorsa evde mamalar hazırlayabilirsiniz.

Kedim Yaş Mama Yiyince Kusuyor ya da İshal Oluyor. Neden?

Büyük ihtimalle mama içindeki bir besin veya katkı maddesi alerji yapıyordur. Yaş mama içeriğine bakıp farklı içeriğe sahip mama seçebilirsiniz. 

Kuru Mamanın Bozuk/Bayat Olduğunu Nasıl Anlarım ?

İlk başta son kullanma tarihine tabi ki bakılmalı. Paket delikse ve hava alıyorsa mamayı iade edin. Kedinizin her zaman yediği mamaysa ve yemiyorsa bozuk/bayat olabilir.

Ayrıca çoğu kuru mama yağlı bir yapıya sahiptir. Kuru görünüyorsa veya hızlıca ufalanıyorsa dikkat etmelisiniz. Ek olarak, aşırı nemli veya küflü gözüküyorsa o mamayı kedinize vermeyin. Rahatsız edici bir kokuya da sahip olabilir.

Açık Mama Aliyorum. Güvenli mi/Sağlıklı mi ?

Mamanın orijinal olup olmadığını ve ne zaman açıldığını bilmiyoruz. Başka mama olabilir ya da bayat olabilir. Kedilerin yemesi için tatlandırıcı eklenmiş olabilir. Bunlar birçok sağlık sorununu beraberinde getirir.

Kedilere Köpek Maması Verebilir Miyiz?

Köpek mamalarında bulunan protein ve yağ kediler için yetersizdir. Aynı şekilde Taurin oranı ve A vitamini oranı kediler için yetersiz kalacaktır. Yetersiz beslenme sonucunda sağlık sorunları yaşanabilir

Köpeklere Kedi Maması Verebilir Miyiz ?

Kedi mamasındaki protein ve yağ oranı köpeklerin sindirim sistemini olumsuz yönde etkileyebilir. Obezite yaşanabilir ve besleyici değildir. Ek olarak ishal ve kusma görülebilir. Bekenbakision

Kedim Yavru, Yetişkin Kedi
Maması Yiyebilir Mi?


Devamlı olmadığı sürece evet yavru kedi yetişkin kedi maması yiyebilir. Devamlı olmamalı, çünkü yavru kedi mamaları protein ve yağ oranı olarak daha zengindir yani besleyicidir.Yavru kediler büyüme evresinde olduğu için besin ihtiyacı daha fazladır.

Kısır kedi maması yetişkin kedilere verilebilir mi?

Ayrı bir örnek olarak da yetersiz kedi maması verilmesi: Kısır kedi mamalarında yetişkin mamasına göre mineraller, yağ ve protein oranları genelde daha düşüktür. Bu zaten kısır kedi mamalarının üretilme amacıdır. Her kedinin yaşına ve kısır olup olmamasına
göre tercih yapılması daha sağlıklıdır.


Farklı senaryo, kısır kedilerin zayıf veya hareketli olması sonucunda hekim tavsiyesi ile yetişkin veya yavru kedi maması kullanılabilir. Bu tercihi hekiminize danışarak yapabilirsiniz.

Yaş Mamayı Açınca Nasıl Saklayabilirim?

Cam veya seramik bir kapta ağzı hava almayacak şekilde fazla 1-2 gün buzdolabında saklayabilirsiniz. Buzdolabından çıkarınca biraz ılımasını beklemek iyi olacaktır. Biz ağzı sıkı cam saklama aldık. Bu şekilde muhafaza ediyoruz.

Kuru Mamayı Islatarak Verebilir Miyim?

Kediler yavruysa veya ağız/diş sorunu varsa geçici olarak yapılabilir. Devamlı yapılması pek sağlıklı değil. Mineralleri daha aktif hale getireceği için böbrekleri devamlı kullanımda yorabilir. Mama islatıldıktan sonra tabakta en fazla 30 dakika bekletilmeli çünkü bakteri oluşumu olacaktır. Islatma yapacaksanız süt değil su kullanılmalıdır.

Yıl İçerisinde Mama Değişimi Yapmalı Mıyım?

Bence evet. Çünkü her mamanın protein, yağ, et, taurin ve vitamin oranı farklı. Denge oluşturmak için yılda 1-2 kere değişim yapılabilir. Hatta bazı hekimler yıl içerisinde birkaç kez özellikle kısır kediler için i/d mama kullanımı önermektedir. i/d mamalar sindirim sistemini ve boşaltım sistemini destekler. Bu konuda yine hekiminize danışabilirsiniz.

Bir diğer alternatif olarak iki farklı mamayı ayni anda kullanabilirsiniz. Biz genel olarak bu şekilde dönüşümlü kullanıyoruz. Hem sıkılmıyorlar hem de dengeleyici olduğunu düşünüyorum.

 

17 Görüntüleme

Yorumlar