Kuş ve Kedi Aynı Evde Olur Mu?

Kuş ve Kedi Aynı Evde Olur Mu?

.

Farklı evcil hayvan türlerini seven kişiler hepsine aynı anda bakmak ister. Bunun sonucunda kuş ve kedi aynı evde olur mu gibi uzun soluklu tartışmalar ortaya çıkar. Kedinin kuşa zarar verme potansiyeli çok yüksek olduğundan iki hayvanı birden beslemek isteyenler kuşkucudur.

İçindekiler

  Evde hem kuş hem de kedi beslemek isteyenler konu üzerinde uzunca düşünüp iyi mukayese etmelidir. Eğer planlı bir şekilde bakım olmazsa biri avcı diğer av olacaktır. Hiçbir evcil hayvan sahibi böyle bir şeyi tecrübe etmek istemez.

   

  Kuş ve Kedi Aynı Evde Olur Mu?

  Farklı türlerden evcil hayvanların yaşaması olağanüstü değildir. Kuş ve kedinin bir arada yaşadığı pek çok evde görülebilir. Doğada av ve avcı konumunda olan bu hayvanlar ev ortamında birlikte yaşayabilirler. Kuş ve kedi aynı evde olur ancak her iki hayvan için de uygun yaşam ortamı hazırlanmalıdır.

  İki hayvanın birbirine alışma süreci çok önemlidir. Kediler meraklı hayvanlar oldukları için kuşu keşfetmeye çalışabilir. Kafesiyle oynayıp kuşa dokunmak isteyebilir. Böyle bir durumda kuş strese girip çığlık atar. Kedinin ona zarar vereceğini düşünür. Kedinin kuşa karşı saldırgan olması geçmişine bağlıdır. Henüz sokaktan yeni bir yetişkin kedi sahiplendiyseniz kuşa doğru atılım yapabilir. Bu nedenle kedi iyice sakinleşene kadar bir süre kuştan uzak tutulmalıdır.

  Kuş olan eve kedi getirmek kedi olan eve kuş getirmekten daha avantajlıdır. Kuş sonradan geldiği için evde olan kediye daha kolay uyum sağlar. Özellikle kedi yavruysa alışması çok daha hızlı olur ve kuşa zarar verme eğiliminde bulunmaz. Kuş zaten evde olduğu içi kedi gördüğünde daha az stres olur. Birlikte geçirdikleri birkaç gün her şeyin normale dönmesi için yeterli olur.

   

  Kediler ve Kuşlar Anlaşır Mı?

  Kediler ve kuşlar uygun ortam sağlanırsa anlaşabilen hayvanlardır. Kedi ve kuşa arasındaki anlaşma kedinin karakterine bağlıdır. Kedi her ne kadar evde mamayla yeterince besleniyor olsa da avcılık onun genetiğinde olan bir özelliktir. Sadece spor olsun diye bile kendinden güçsüz gördüğü bir hayvana atakta bulunabilir.

  Yavruyken birbirleriyle çok güzel anlaşabilecekken kedi büyüdükçe işin rengi değişebilir. Meraklı ve oyunculukları kedi isimleri üzerine bile yansımışken bu hayvanların sakin durmaları pek beklenemez. Bu nedenle kedi ve kuş aynı anda bakacak olanlar kedinin karakterini çok iyi çözümlemelidir.

  Atılgan, meraklı bir kedisi olanlar evde yalnız kalacakları anları göz önünde bulundurduktan sonra kuş besleme kararı almalıdır. Ama yapısı gereği çok sakin, minderinde mama kabına mama kabından minderine giden bir kediniz varsa bir kuşla anlaşması çok kolay olur.

   

  Kediler Kuşları Görünce Ne Yapar?

  Kediler kuşları görünce takip etmeye başlarlar. Kuşun her anını, sahibinin kuşa olan tavrını incelerler. Kafesin olduğu yerde dönüp dolaşabilirler. Kedinin kafesin dışına çıkacağı anları sabırsızlıkla bekleyebilirler. Kediler için kuşlar avdır.

  Bir kedinin kuşa karşı neler hissettiğini kolayca anlayabilirsiniz. Kuşla oynamak, ona rahatsızlık vermek isteyen kedi bunu hal ve hareketleriyle belli eder. Kuşun kafesini sık sık ziyaret eder. Onu kafesin önünde uzanmış kuşu seyrederken görebilirsiniz. Kuşu serbest bıraktığınızda ise patisiyle oynamak isteyebilir hatta kuşu ısırabilir.

  Tabi ki bu durum kediden kediye değişiklik gösterir. Bazı kedi cinsleri vardır ki çok sakin ve tembel karakterlidirler. Avcılık nedir bilmez, başka evcil hayvanlarla ilgilenmezler. Böyle bir kediniz varsa aynı anda kuş da beslemek sizin için çok daha kolay olacaktır. Aksi halde sürekli olarak her iki hayvanı kontrol etmeniz gerekir.

  Pet_Paw 2318 Patileme

  Yorumlar


  Sponsorsponsor