Papağanların Uyku İhtiyacı

Papağanların Uyku İhtiyacı

Papağanların(muhabbet kuşları da dahil) 10 ila 12 saat uykuya ihtiyacı vardır. uyku, bir papağanın bağışıklık sistemi ve ruh sağlığı üzerinde çok etkilidir. yeterli ve kesintisiz uyku uyuyamayan papağan her hastalığa karşı bağışıklılığı zayıflar, agresifleşir, alınganlaşır, dolayısıyla strese çok rahat girer. uykusuz papağana bir şey öğretmek de çok zordur.

siz de yarasa gibi gecenin bir saatine kadar oturmayı seviyorsanız, kuşunuzun da geç yatmayı seveceği yanılgısına kapılmayın. tavsiyem, papağanlarınızı en geç 22:00 de yatırmanız.gece yatırırken, oda karanlık değil ise kafesin üzerini siyah bir çarşafla örterseniz, kuşunuza rahat ve güvenli bir uyku vermiş olursunuz.

endişelerinizi tahmin ediyorum, ya karanlıktan korkarsa, ya yanlız olduğunu düşünüp korkarsa, ya duyduğu seslerden ürkerse? bir papağan normal şartlarda, “yuvasındayken karanlıkta kalırsa” gece olduğunu düşünüp uykuya çekilir. korkmaz, çünkü en son kendisini yuvasında görmüştür, güvendedir, korkması için bir hareket yapmadığınız sürece rahattır.

karanlık onları sadece, yuvası dışındayken, güvende hissetmediği bir anda yakalarsa korkutur. gece vakti ışıkların aniden kesilmesi gibi. papağanınızın gece görüşünün olmadığını, loş ışığın onun için çok daha ürkütücü olduğunu da not edelim. bilinmedik bir ses, his ve kabus görmek kuşunuzun paniğe kapılmasına neden olabilir ancak bu durum kuşunuzun kafesini örtmenizle ilgili değildir.
sağlıklı günler ve kanat dolu mutluluklar dilerim.


🧿 🩺👨‍⚕️ali tolgay aytar veteriner hekim

14 Görüntüleme

Yorumlar