Türkiye’deki Kedi Irkları

Türkiye’deki Kedi Irkları

.

Türkiye’deki kedi ırkları günümüzde çok çeşitlidir. Yüzyıllar boyunca dünyanın farklı bölgelerinden kediler Türkiye coğrafyasına getirilmiştir. Pek çok ırk bu topraklara adapte olarak burada yaşamaya devam etmiştir. Bunun yanı sıra Türk kedi ırkları da mevcuttur. Anadolu ırkları veya yerli ırklar olarak bahsi geçen kedilerin ana vatanı Türkiye’dir. İlk olarak Türkiye’de ortaya çıkmışlardır ve hala da nesillerini sürdürmeye devam etmektedirler.

 

Türkiye’deki Kedi Irkları Nelerdir?

Kediler tarih boyunca çeşitli amaçlar için insanların hayatına dahil olmuştur. Kimileri sadece evde bakılıp sevilmek için, kimileri ev, depo, mahzen vb. yerleri fare istilalarından korumak için insanlarla hep iç içe olmuşlardır. Boyutları sebebiyle kolay taşınabildiklerinden de ana vatanlarından alınıp kilometrelerce uzaktaki ülkelere götürülenleri vardır.

Kediler insanlarla birlikte sorun çıkarmadan yaşayabildikleri için kedi sahiplenme oldukça popülerdir. Sahiplenebilmek için yurtdışından bile kediler getirtilmektedir. Türkiye’deki kedi ırkları yaygın olarak başka ülkelerden getirilmiştir. Türkiye’de en fazla bulunan kedi cinsleri Japon kedisi, Birman kedisi, İran kedisi, Siyam kedisi, American Bobtail, American Curl California Spangled’dir. Bunlara ek olarak Ankara kedisi ve Van kedisi Türkiye’de en fazla bulunan iki kedi ırkıdır ve anavatanları Türkiye’dir.

 

Büyük Kedi Cinsleri

Büyük kedi cinsleri hem boy hem de kilo olarak diğer kedi ırklarından oldukça farklıdır. Normal bir kediden beklenmeyecek kilo değerlerine kolayca ulaşabilirler. Yavruluk döneminden itibaren çok hızlı bir gelişim göstererek ortalama olarak 27 santimetreyi kolayca aşarlar.

Bilinen en büyük kedi cinsleri şöyledir:

Maine Coon

  • Boy: 25-35 cm dişi, 25-41 cm erkek
  • Kilo: 5-7 kg dişi, 7-12 kg erkek

Norveç Orman Kedisi

  • Boy: 25-32 cm dişi, 30-46 cm erkek
  • Kilo: 6-8 kg dişi, 6-10 kg erkek

Ragdoll

  • Boy: 25-30 cm dişi, 28-34 cm erkek
  • Kilo: 4.5-7 kg dişi, 6-9 kg erkek

Ragamuffin

  • Boy: 26-32 cm dişi, 28-36 cm erkek
  • Kilo: 3.5-7 kg dişi, 5-9 kg erkek

Türkiye’deki kedi ırkları arasında büyük kedi cinslerine denk gelinebilir. Evde ihtişamlı bir dostunuz olsun istiyorsanız büyük kedi sahiplenmeyi tercih edebilirsiniz. Sahiplendikten sonra biricik dostunuzun sağlığını güvence altına almak için kedi sigortası yapmak oldukça elzemdir.

41 Görüntüleme

Yorumlar