Van Kedisi Tüy Döker mi?

Van Kedisi Tüy Döker mi?

Özellikle alerjisi bulunan insanların Van kedisi tüy döker mi diye endişe etmesi gayet normaldir. Zamanla zayıflayıp koparak ya da kırılarak etrafa saçılan bu tüyler zaman zaman kedi sahiplerine de zor anlar yaşatmaktadır.

İçindekiler

  Van Kedisi Tüy Döker mi?

  van kedisi tüy döker mi

  Vücutlarında tüy ve kıl bulunan tüm canlılarda tüy dökülmesi yaşanabilir. Derilerinin altında bulunan kökler zamanla yeni kıllarını büyümesine izin vermek için düşerek vücuttan ayrılır. Dış etmenlere bağlı olarak da gerçekleşebilen bu durum evinin tüy içinde kalmasından hoşlanmayan kişilere adeta cehennemi yaşatır. Peki Van kedisi tüy döker mi?

  Van kedisi tüy döker. Ancak bazı kedi cinslerinde olduğu gibi endişe duymanıza gerek yoktur. Van kedisi tüy döker mi konusunda sizlere yardımcı olabilecek birkaç püf noktası var. Tüy bakımını gerçekleştirerek bu durumun önüne geçebilmek kolaylaşıyor. Yeteri kadar Van kedisi tüy bakımı yapılmaz ise ileride sizi bazı sıkıntılar bekleyebilir.

  Van Kedisi Ne zaman Tüy Döker?

  Yazın seyrek ve ince olan tüyleri kışın sık ve kalın hale geldiğinden dolayı Van kedileri mevsim geçişlerinde tüy döker. Mevsimine göre farklı bir yaşam stiline sahip olan bu kedilerin tüy değişim dönemleri bu zamanlarda gerçekleşir. Vücut ısılarını dengede tutabilmek adına tüy dökmeye ihtiyaç duyarlar.

  Van Kedisi Aşırı Tüy Dökmesinin Nedenleri

  Eğer ki kediniz daha önce hiç olmadığı kadar sık tüy döküyorsa bunun altında bazı nedenler yatıyor olabilir. Bir yada birden fazla dış etken Van kedisi aşırı tüy dökmesinin nedenleri arasında bulunabilir. Fark ettiğiniz anda veteriner hekime başvurmanız gereken bu nedenleri aşağıda sizler için sıraladık.

  • Stres
  • Uyuz
  • Alerji
  • Tüketilen mamalar
  • Cilt hastalıkları
  • Kanser

  Eğer kediniz henüz zamanı gelmemesine rağmen aşırı tüy döküyorsa bu rahatsızlıklardan şüphelenebilirsiniz. Tükettikleri mamaların kalitesiz olması ya da herhangi bir alerjik reaksiyon en sık rastlanan Van kedisi aşırı tüy dökmesinin nedenleri arasındadır. Cilt hastalıkları ve kanser de bu durumun yaşanmasına sebebiyet verir.

  Van Kedisi Tüy Dökmesi Nasıl Engellenir?

  Alerjiniz varsa ya da evinizin tüylerle kaplanmasını istemiyorsanız Van kedisi tüy dökmesini engellemenin bir yolunu bulmanız gerekir. İlk başta göz korkutan bu durum düzenli periyotlar halinde Van kedisi tüy bakımı yapılarak engellenebilir. Veteriner hekiminizin tavsiyesine uyarak bakımlarını gerçekleştirmek çok işinize yarar.

  Onları her gün tarayarak vücutlarından kopan tüylerin mobilyalarınıza ya da kıyafetlerinize yapışmasını önleyebilirsiniz. Bunun dışında eğer veteriner hekiminiz önerirse onların vücut yapılarına uygun pH seviyesine sahip sabunlarla yıkamanız da işe yarayabilir. Ancak buna tek başınıza karar vermek daha kötü bir sonuca yol açabilir.

  Van Kedisi Tüy Dökme Hangi Hastalıkların Habercisi?

  Van kedisi tüy döker mi öğrendiğimize göre bunun hangi hastalıkların habercisi olabileceğini merak edebilirsiniz. Gözle görülebilen rahatsızlıkların yanında iç parazit ve enfeksiyon kaynaklı hastalıkların teşhisi veterinerler tarafından yapılmalıdır. Aşağıda Van kedilerinde tüy dökülmesine neden olan başlıca hastalıkları görebilirsiniz.

  • Uyuz
  • Alerji
  • Kanser

  Uyuza yakalandıkları zaman sürekli kaşındıkları için kaşıdıkları bölge tahriş olarak tüy dökülmesi yaşanır. Van kedisi tüy dökmesi en çok alerjik reaksiyonlara bağlı olarak gerçekleşir. Çeşitli kanserlerin de tüy köklerinin ölmesine ve aşırı dökülmeye neden olduğu da bilinmektedir.

  Eğer sizde ülkemizin en nadide kedi cinslerinden olan Van kedisi tüy döker mi konusu hakkında bilgi sahibi iseniz yorumlar kısmında tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz. Bu sayede Van kedisi tüy döker mi soruşuna yanıt arayan kişilere yardımcı olabilirsiniz.

  Pet_Paw 138 Patileme

  Yorumlar


  Sponsorsponsor