Golden Retriever, Köpek, 9 yaşında
Bursa
cimenim 51 kişi tutmuş
Çİmen
akıllı obur inatçı çok tatlı kıskanç birazda asabi keske evdeki gibi uysal olsa disarda ama maalesef yabanci sevmiyor , Köpek, 8 yaşında, Golden Retriever, Golden Retriever
Ailesi
cimenim burçin ersoylu , 38 yaşında
Evi:
Bursa
Cinsiyet:
Dişi
Doğum Günü :
1-11-2011
Siteye Eklendiği Tarih:
16-10-201216:45
Tür:
Köpek Klübü
Irk:
Golden Retriever Klübü - ırk bilgileri
Çok Tatlı(mı)?
 (48 oy)
Çok Tatlı(mı)?
Bu Pet Eş Arıyor mu?
Hayır!
Ağırlık:
36 kg
Bir Öykümüzü Anlatayım:
bizim her anımız eğlenceli fakat siz beş dk ayırıp bu yazıyı okurmusunuz


Lütfen okuyun...we artık bu duruma bir dur diyelim....
Aşağıda okuyacağınız mektup, A.B.D. Kuzey Carolina'daki bir hayvan barınağının yöneticisinden gelmektedir.

Petshop'tan bir hayvan satın almayı düşünen, köpeğini barınağa bırakmayı düşünen, köpeğine eş arayan ve çiftleştirmeyi düşünen arkadaşların iki kere okumasını öneririm.

"Bu toplumun bu uykudan uyanması için çok şiddetli bir kalk borusu gerekli...
Ben bir barınak yöneticisiyim. Sizlere bir barınağın arka planında olan bitenleri anlatmak istiyorum. Umarım bu sesi duyarsınız...

Öncelikle, siz üreticiler ve satıcılar... Hepiniz bir tek gün olsun bir barınakta çalışmalısınız. Belki o gözlerdeki kederli, acı dolu, hüzünlü ifadeyi görürseniz, tanımadığınız ve hiç tanımayacagınız insanlar için köpek üretmekten ve satmaktan vazgeçersiniz.

Az önce sattıgınız şu küçük şirin köpek yavrusu var ya... Büyüyüp de artık "küçük, şirin köpek yavrusu" olmadığında büyük olasılıkla benim barınağıma düşecek yolu... Peki, bir barınağa bırakılan bir köpeğin yüzde 90 olasılıkla o barınaktan yürüyerek çıkmadığını biliyor musunuz? İster safkan olsun, ister olmasın... İster sahibi tarafından terk edilmiş olsun, ister başıboş olsun.. Barınağıma gelen köpeklerin en az yarısı safkan köpekler...

En çok duyduğum bahane; "Taşınıyoruz ve köpeğimizi (ya da kedimizi) yeni evimize götürmemiz mümkün deüil." Öyle mi gerçekten? Ya da "Büyüdüğünde bu kadar iri olacağını bilmiyorduk, kocaman oldu". Bir Alman Çoban Köpeğinin ne kadar olmasini bekliyordunuz ki? "Ona fazla zaman ayıramıyoruz" Öyle mi? Ben günde 10-12 saat çalışıyorum ve 6 köpeğime de zaman ayırabiliyorum, isteyince mümkün bu... "Bahçeyi birbirine katıyor". Onu evinize alıp ailenizin bir parçası yapmayı denediniz mi hiç? Köpeklerini bana bırakırken hep söyledikleri de; "Biz ona yeni bir yuva bulmakla uğraşamıyoruz, ama eminiz ki barınakta birileri onu sahiplenecektir, çünkü o çok iyi bir köpek."

Hayır... Büyük olasılıkla köpeğiniz barınaktayken yeni bir yuva bulamayacak.

Bir barınakta yaşamanın ne kadar zor ve gerilimli olduğunu bilir misiniz? Anlatayım size isterseniz...

Siz köpeğinizi barınağa bıraktıktan sonra, yuva bulmak için en fazla 72 saat zamanı vardır. Eger barınakta yeterince boş yer varsa ya da köpeğiniz saglıklı kalmayı başarırsa, bu süre belki birkaç gün daha uzayabilir. Eğer üşütür ve nezle olursa oracıkta ölüverir.

Köpeğiniz, havlayan ve ağlayan 25 diğer hayvanla birlikte daracık bir bölmeye tıkıştırılacaktır. Son derece depresif olacak ve kendisini terkeden aileyi düşünerek durmadan ağlayacaktır.

Eğer köpeğiniz şanslıysa, o gün barınağa köpekleri gezdirmek için yeteri kadar gönüllü insan gelir. Eğer yeteri kadar gönüllü gelmezse, köpeğiniz hiç kimsenin ilgisini ve dikkatini çekecek şansı bulamaz, kimse onun için bir şey yapamaz. Kapısının altından uzatılan bir kap yiyeceği ya da kocaman bir vakumlu hortumla atıklarının temizlenmesini saymazsak tabii...

Eğer köpeğiniz iri ve sert ırklardansa (Pitbull, Rottweiller, Mastiff vb.), neredeyse barınaktan içeri girdiği anda ölmüştür zaten... Bu cins köpekler asla yeni bir yuva bulamazlar.. Ne kadar "şirin", "akıllı" ya da "iyi huylu" olurlarsa olsunlar, farketmez.
Eğer barınak doluysa ve köpeğiniz ilk 72 saatte yuvalandırılamadıysa, yeni geleceklere yer açmak için köpeğiniz imha edilir. Eger barınakta yeteri kadar boş yer varsa ve köpeğiniz talep gören ırklardan birindense, imha süresi birkaç gün daha ertelenir.
Çoğu köpek birkaç gün içinde yaşadığı bölmeyi aşırı koruyucu tavır geliştirir ve takındığı saldırgan tutum nedeniyle imha edilir. En masum, uysal ve sakin köpekler bile bu tavrı geliştirirler.

Köpeğinizin bu engelleri aştığını varsaysak bile, kulübesinden dışarı çıkmadığı için birkaç günde öksürmeye başlayacak ya da üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalanacaktır. Barınakların her köpek için tedavi sağlayacak bir bütçeleri yoktur, bu nedenle hastalanan köpeğinizin imha edilmesi kaçınılmazdır.

Size köpeğinizin barınakta nasıl uyutulacağını da anlatmamı ister misiniz?

Önce, köpeğiniz kafesinden tasmayla alınacak. Sevinerek kuyruğunu sallamaya başlayacak, çünkü gezmeye götürüldüğünü sanacak. O "oda"nın kapısına geldiğinde içeri girmek istemeyecek ve deliye dönecek. Ölümün kokusu mu var, bilmiyorum. Orada yitip giden ruhları mı hissediyorlar, bilmiyorum. Ama orada benim anlayamadığım bir şey var ve istisnasız her köpek, o kapıdan içeri girmemek için inanılmaz bir direnç gösterir.

Köpeğiniz once bağlanacak. Ne kadar güçlü olduğuna bağlı olarak, 1 ya da 2 veteriner teknisyeni tarafindan sıkıca tutulacak. Sonra ötenazi teknisyeni ya da veteriner işleme başlayacak. Ön ayakta bir toplardamar bulacak ve öldürücü dozda bir pembe sıvıyı damara enjekte edecek.

Umarım köpeğiniz bağlı olduğu için panikleyip aniden bacağını çekmez. Ani hareketlerde bacağı delip geçen iğneler gördüm ben... Fışkıran kandan kıpkırmızıya boyanan duvarlar gördüm. Kulakları sağır edecek çaresiz çığlıklar duydum. Hepsi hemen oracıkta "tatlı bir uyku"ya dalmaz. Bazen bir süre kasılırlar ve solukları kesilir, nefes almaya çalışırlar ve kendi üzerlerine dışkılarlar.

Herşey sona erdiğinde, köpeğinizin cesedi, barınağın arkasında çöp gibi toplanmayı bekleyen diğer köpeklerin cesetleri üzerine istiflenir, tıpkı yakacak odunlar gibi.

Sonra ne olur dersiniz? Yakılır mı? Çöpe mi atılır? Başka evcil hayvanlar için mamaya mı dönüştürülür? Bilemezsiniz, hatta hayal bile edemezsiniz. Zaten bilmek de istemezsiniz.
Nasılsa o sadece bir hayvandı. Hem istediğiniz zaman yenisini alabilirsiniz, öyle değil mi?

Umarım bunları okurken gözleriniz yuvalarından fırlıyordur ve umarım benim her gün tanık olduklarımı gözünüzde canlandırıyorsunuzdur.

İşimden nefret ediyorum. İşimin ve barınakların hala varolmak zorunda oluşundan nefret ediyorum. Sizler değişmedikçe barınakların varolmaya devam edecekleri gerçeğinden nefret ediyorum. Etkilediğiniz hayatların, sadece barınağa atıp gittiğiniz zavallı bir köpeğin hayatından ibaret olmadığını bilmiyor oluşunuzdan nefret ediyorum.

Her yıl sadece Amerika Birleşik Devletleri'nde barınaklarda 11 milyon hayvan ölüyor ve bunu sadece siz durdurabilirsiniz. Her bir canı kurtarabilmek için elimden gelenin fazlasını yapıyorum, ancak barınaklar tıka basa dolu, ve her gün yeni hayvanlar gelmeye devam ediyor.

Soyleyeceğim şeye LÜTFEN kulak verin:

BARINAKLARDAKI KÖPEKLER ÖLÜYORKEN KÖPEK SATIN ALMAYIN.

KÖPEĞİNİZE EŞ ARAMAYIN, KÖPEĞİNİZİ ÇİFTLEŞTİRMEYİN.

"BİR KEZ OLSUN ANNELİĞİ / BABALIĞI YAŞASIN" DEMEYİN. KÖPEKLERDE ANNELİK / BABALIK DUYGUSU INSANLARDAKİ GİBİ DEĞİLDİR, AİLE KAVRAMI YOKTUR. DİŞİ KÖPEKLER, BÜYÜDÜĞÜ ZAMAN YAVRULARINI TANIMAZLAR BİLE... ERKEKLER İSE HIÇBİR ZAMAN YAVRUSUNU BİLMEZ.

KISIRLAŞTIRILMAMIŞ HER BİR KÖPEK, 6 YILDA 67.000 KÖPEĞIN DOĞUMUNA NEDEN OLUR, BUNU UNUTMAYIN.

KAÇINILMAZ SONLARI BARINAKLARDA ÖLMEK OLAN YAVRULARIN DOĞMALARINA İZİN VERMEYİN.

"DOĞACAK YAVRULARIN HEPSİNİ DE SAHİPLENECEK GÜVENİLİR İNSANLAR BULDUM" DİYORSANIZ TEKRAR DÜŞÜNÜN. 6 AY SONRA GİDİP BAKTIĞINIZDA ARTIK O "GÜVENİLİR" KİŞİLERDE OLMADIKLARINI GÖRECEKSİNİZ, BUNDAN EMİN OLUN...

İsterseniz benden nefret edin. Ama gerçeği değiştiremezsiniz ve gerçek her zaman acıdır.

Belki bunu okuyanlar içinde köpeğini çiftleştirmek isteyen, köpeğini barınağa vermeyi düşünen, ya da köpek satın almaya niyetli bir tek kişinin olsun fikrini değiştirebilirim.

Belki bunu okuyan bir kişi bir barınağa gider, "bir yazı okudum ve bir köpeği kurtarmaya geldim" der.

İŞTE O ZAMAN BU YAZIYI YAZDIĞIMA DEĞER..."
NOT:ALINTIDIR
Park, Gezi Alanları:
kültürpark bazen merinos
Takma İsimleri:
bebişim, çimicik, kızım
Sevdiği Şeyler:
camdan bakmak, çekiştirmece oynamak dışarda pek hoşlanmasada topuyla kendi kendine oynamak
Sevmediği Şeyler:
balkonun önünden geçen tipi bozuklar fena halde havlıyor
Favori Oyuncakları:
çekme halatı, peluşlar artık parçalamıyor :)
Favori Yemekleri:
ne verirsen yer fakat en favorisi simit o sevmesede mama ile besleniyor:)
Yaptığı Numaralar:
hastayım benn:)etrafımda dolaş, bacak arasından geç, kendi etrafında dön, havla hırla.cee, by by yap sürün, yuvarlan, özürdile
Aldığı Eğitimler:
temel itaat . ileri itaat beceremiycez galiba sorun yok zaten tasmasız gezmiyor :)
lizza
Asiri oyuncu obur sevimli zeki , Köpek, 5 yaşında, Pappilon, Pappilon
Ailesi
cimenim burçin ersoylu , 38 yaşında
Evi:
Bursa
Cinsiyet:
Dişi
Doğum Günü :
12-2-2015
Siteye Eklendiği Tarih:
30-05-201523:19
Tür:
Köpek Klübü
Irk:
Pappilon Klübü - ırk bilgileri
Çok Tatlı(mı)?
 (2 oy)
Çok Tatlı(mı)?
Bu Pet Eş Arıyor mu?
Hayır!
Ağırlık:
2 kg
Bir Öykümüzü Anlatayım:
Hepsi guzel ve daha cok yeni tanistik :)
Park, Gezi Alanları:
Merinos resat oyal kultur parki
Takma İsimleri:
Riza
Sevdiği Şeyler:
Cabut pet sise zeytin
Sevmediği Şeyler:
Oje kokusu sigara
Favori Oyuncakları:
Oyuncak fili
Favori Yemekleri:
Tavuk
Yaptığı Numaralar:
Pati ver cak otur ulu
Aldığı Eğitimler:
Temel itaat
pamuk
Zeki. Oldukca zeki , Kuş, 6 yaşında, Muhabbet Kuşu
Ailesi
cimenim burçin ersoylu , 38 yaşında
Evi:
Bursa
Cinsiyet:
Dişi
Doğum Günü :
1-1-2014
Siteye Eklendiği Tarih:
13-08-201412:16
Tür:
Kuş Klübü
Irk:
Muhabbet Kuşu Klübü - ırk bilgileri
Çok Tatlı(mı)?
-
Bu Pet Eş Arıyor mu?
Hayır!
Kuşunuz Nerede Yaşıyor:
Bazen kafeste, kuşhanede bazen serbest
Takma İsimleri:
şapşik
Sevdiği Şeyler:
sac diplerini gagalamak
Favori Oyuncakları:
yapma cicekler
Kendisini Sevdiriyor mu?
evet
Liza fotoğraf
cimenim
12-01-2014 02:29
patiledi
cimenim
12-01-2014 02:29
cimenim
12-01-2014 02:29
helal olsun çok iyi paylaşım. yani içim ...
cimenim
12-01-2014 02:29
Bu ülke soyuluyor desem tepkiler ne olur...
Yavru köpeğim hasta cevabı patiledi
cimenim
12-01-2014 02:29
anladığım kadarı ile siz 2.5 aylık aldın...
patiledi
cimenim
12-01-2014 02:29
patiledi
cimenim
12-01-2014 02:29
cimenim
12-01-2014 02:29
Tarcin 5 aylik ve biz 3 aydir bonacibo y...
cimenim
12-01-2014 02:29
15 kg lık paket bitti. net kilo alma 5 k...
cimenim
12-01-2014 02:29
pamuk fotoğraf
cimenim
12-01-2014 02:29
cimenim
12-01-2014 02:29
1 yildir kullabiyorum ve gayet memnunuz gerek tuy gerek diski herseyiylw memnunuz yemedede problem yok proplan kullanicisi olarak ( onceleri)bonaciboyu tavaiye ediyorum kopegim golden retriever...
patiledi
cimenim
12-01-2014 02:29
patiledi
cimenim
12-01-2014 02:29
dozzaj sürü arkadaşı oldu.

Sürüme hoşgeldin güzel Çimen :D maşallah sana :) sahibinle birlikte mutlu, sağlıklı ve uzun seneler geçirmen dileğiyle :)

Sayfası ( - )  

dozzaj sürü arkadaşı oldu.

Elbette artık bu saatten sonra bırakılmaz evlattır benim için Venüs ve Pamuk ;)

Sayfası ( - )  

Followers
No followers found.
Following
No following found.

Petbul'da toplam 91847 tane ilan verildi. İlanları kendi web sitenizde yayınlayabilirsiniz.

Sitede Gezenler

33 üye şu anda sitede.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar