ana sayfa / üyeler / evrenkizil / günlük / kürk gerçeği

evrenkizil kişi tutmuş
Sayfası Fotoğrafları(2) Videoları (-) günlüğü (7) sürüsü(-) Aldığı yorumlar(-) Yaptıkları(-)
Reklam

Ara
18
Kürk Gerçeği
Her yıl maalesef milyonlarca hayvan, kürkü için öldürülmekte… Kürkü için öldürülen kedi ve köpeğin sayısı, yılda iki milyondan fazla. Kır kurdu, vaşak, kunduz, su samuru, tilki, mink yani vizon, rakun, tavşan, astragan, çinçilla, fok, kedi ve köpek, kürkü için öldürülen hayvanların başında geliyor.

Kürk endüstrisi kurbanı bu hayvanlar, besin almadan ve su verilmeden çok pis koşullarda, kafeslerde üst üste istiflenerek yaşatılır. Kürklerinin kalitesini optimum düzeyde tutmak için her tür vahşi ve kötü uygulamaya maruz bırakılır ve itlaf zamanına gelene kadar olabildiğince güçsüz hale getirilir. Hayvanların kürküne zarar gelmemesi tek kriter olduğundan, av için genelde ayak ve ağız kapanları kullanılır. Kapanlar, yakalanacak ve yakalanmayacak hayvanlar arasında ayrım gözetilmeden gelişi güzel kurulduğu için kürk hayvanlarının yanı sıra kürk hayvanı olmayan birçok hayvan ve yeni yavrulamış dişiler de bu kapanlara yakalanıp ölür. Hayvan, bir kere kapana kısıldıktan sonra kurtulma amaçlı olarak ayaklarını kemirmeye başlar. Hayvanlardan azının bu şekilde kurtuldukları olur. Kurtulamayanlar ise kendilerine zarar verme sonucu kan kaybından ölür.

Kedi köpek gibi hayvanlar da özellikle Çin, Kuzey Çin ve Doğu Asya’da kürk çiftliklerinde üretilir. Kedi köpek kürkü, ucuza mal olduğu için daha düşük bütçelere hitap eden markalar tarafından ürünlerinde ve ucuz eşya satan mağazalarda aksesuarlarda kullanılmaktadır.

Çiftlikler, iktisadi işletmelerdir ve hayvanlar, buralarda en ucuz (dolayısıyla en rahatsız) koşullarda barındırılır ve yine en ucuz (dolayısıyla en eziyetli ) şekilde öldürülür. Mümkün olan en küçük alanda maksimum hayvanı barındırmak için hayvanlar ancak bir iki adım atabilecekleri küçük tel kafeslerde tutulur. Bu kafesler yan yana ve üst üste yığılı olduğundan kene, pire gibi parazitler veya herhangi bir enfeksiyon kolayca ve hızla yayılır. Bu durumda ise hasta hayvan ölüme terk edilir.

Çiftlikteki kafesler, genellikle açık havadadır ve hayvanlar; rüzgara, sert soğuğa, aşırı sıcaklara maruz kalır. Bütün bu kötü ve hayvanların doğal ortamlarına aykırı koşullarda yaşam mücadelesi sonucu strese bağlı olarak çiftlik hayvanlarında, kendi kendilerini yaralama, birbirlerine karşı yamyamlık ve yeni doğan yavruları öldürme davranışı görülür.

Hayvanları, bu yaşam sayılamayacak bu sürecin sonunda, ürkütücü bir ölüm beklemektedir.
Kürkün kalitesini korumak yine tek amaç olduğundan, ölüm şekilleri, işkenceden farklı olmaz.
Yirmi civarında hayvan küçük bir kutu içine doldurulur, bir ucu kutuya diğer ucu bir traktöre bağlı bir borudan gelen sıcak, filtrelenmemiş egzoz gazıyla zehirlenir. Bu gaz her zaman öldürücü bir etkiye sahip olmaz, bu nedenle gazdan bayılan hayvanların çoğu kürklerinin yüzülmesi esnasında bilinçlerini kazanır.
Bir diğer teknik ise kasları çalışmaz hale getirip solunumu durduran, bu sırada dayanılmaz ağrılı kramplara sebep olan striktininle öldürmedir.
Bu yaygın metotlar haricinde, basınç odaları, boyun kırma, başlarından sert zemine çarpma, yere fırlatma, metal çubuklarla dövmek diğer öldürme yollarıdır.

Neticede, hangi metot kullanılırsa kullanılsın, bu hayvanların kürkleri, üzerlerinden canlı iken yüzülür, bunun akabinde, hayvanlar, tarif edilemeyecek acılar içinde kıvranarak can verir.

Birkaç hayvanın kürkünün nasıl elde edildiğine dair biraz daha detaylı bilgi vermek istiyorum: *Karagül (Karakul/QaraQul) Orta Asya orijinli, evcilleştirilmiş bir koyun ırkıdır. Karagül koyunlarından elde edilen “astragan” yüksek mali değere ve geniş pazara sahip kıymetli bir kürk tipidir.

Karagül koyunları tamamen kıvırcık bir kıl örtüsüne sahiptir. Ancak bu kıllar, yavrunun doğumunu takip eden üç günde kıvırcık formunu kaybetmeye, hızla düzleşmeye başlar. Bu nedenle, kürk değerini kaybetmemesi için yavrunun öldürülmesinde, geç kalınmamalıdır.
Karagül anneleri gebeliklerinin son 15-30′ uncu günlerine girdiklerinde, yaşam hakları göz önüne bile alınmaksızın gırtlakları kesilir, hemen akabinde karnı boydan boya yarılan annenin doğmayı bekleyen yavrusu yatağından alınır ve yüzülür. Böylece en değerli (pürüzsüz görünümlü) astragan kürk elde edilmiş olur.
*Köpek, boynu demir bir tel ile sıkılır bazen de yere vurulan hayvan bayıldıktan sonra kasık bölgesinden bıçaklanır. Bunu takiben hemen köpeğin derisi yüzülür. İşin çabuk olması için hayvanın ölmüş olması beklenmez, nitekim hayvan, kürkü yüzüldükten daha sonra inanılmaz acı içinde ölür.

Kedi, ise çoğunlukla asma yöntemi uygulanarak kürkü alınır. Kedi, çoğunlukla ip ile boğazından asılır. Bazen de ölümünü çabuklaştırmak için boğulana dek ağızlarından tazyikli su da verilir.
İnsanın yazmaya eli gitmiyor ancak Merkezi ABD’de bulunan PETA (People For The Ethical Treatment of Animals /Hayvanlara Etik Muamele İçin Mücadele Edenler Derneği) tarafından yeni yayınlanan bir videoda, kedilerin ve köpeklerin, kafeslerinden vahşice çıkarılıp bağlandığı ve kaynar suya atıldığı açıkça görülüyor. Kürkleri yüzülen bazı hayvanların bu esnada bilinçlerinin kaybolmadığı da göze çarpıyor.
Çinçillalar da, aynı işkence ve şiddete maruz kalır. Ve en az 100 tane çinçilladan 1 kürk elde edilebilinir.
Bu durumda, elde ediliş şekli, diğer hiçbir kürkten farklı olmayan bir çinçilla kürkünü, büyük bir kıvançla giyebilen bir insan, esasında büyük bir insanlık ayıbı işler.

Kürk elde etme yöntemlerini kısaca anlattım. Bu satırları, bilgileri yazarken, ben, kendi insanlığımdan utandım.

Sözde gösteriş ve statü göstergesi için girişilen bu vahşet ve zulmü, ne aklım ne de kalbim alıyor. Bütün bu vahşet ve işkence içeren bilgilerden sonra hala kürk giymenin bir statü göstergesi olduğuna inanacak, o kanlı giysiyi üstüne giyebilecek bir insan varlığına inanmak istemiyorum. Kürk giymek, bir insan için statü göstergesi değil olsa olsa utanç kaynağı olmalı.

Bu konuda, önce kendimiz bilinçlenmeli, sonra çevremizi bilinçlendirmeliyiz.

Ayrıca; İslam inancına göre de; kürkü için vahşice ve işkence ile bir hayvan öldürmek, onun kürkünü üzerinden canlı canlı yüzmek; zulümdür ve kürk elde etmek için yapılan bütün bu işlemler, haram sayılır.
Ve unutulmamalıdır ki, Kürk sadece orijinal sahibinin üzerinde iyi görünür!

2017, 10:31