Yeni sahiplendiğim köpeğimi nasıl eğitirim?

Merhabalar yaklaşık 1 hafta önce bir köpek sahiplendim, cinsi maltese kırması. Otur komutunu öğrettim, şuanda bekle ve gel komutunu öğretmeye çalışıyorum. Köpeğime yeni çit aldım çite alışmasını sağlamaya çalışıyorum. Geldiğinden beri genelde benim odamda kalıyor çoğu zaman yanındayım ama eve biri geldiğinde kapıya gidip ağlıyor veya ben 2 saniye kapıdan çıkıyorum direk ağlamaya başlıyor. Ped'e yapmayı biliyor ama odadan çıkarttığımda halıya vs de tuvaletini yapıyor. Aslında odadayken hep pede yapıyor ama evi açtığımda niye böyle acaba Hafta içi üniversiteye gittiğim için evde yalnız kalması gerekiyor. Köpeğe tüm evi açmalı mıyım? Şuanda 3 ay civarı. Yalnız kalıp ağlamamasını nasıl öğretebilirim ayrıca eve ben veya başka biri geldiğinde çok heyecanlanıyor üzerimize atlayıp ısırıyor vs. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Yeni sahiplendiğim köpeğimi nasıl eğitirim? için cevaplar :

Emirhan 3 ay önce

Ayrıca terliklere, etrafa falan çok diş geçiriyor. Kitaplarımı görünce dişliyor falan. Geçen modem kablosunu kemirmişti.

Kader D. 3 ay önce

İlk olarak eğitim için clicker desteği işinizi kolaylaştırır fakat clickerıda nasıl kullanmanız gerektiğini video desteği ile öğrenmelisiniz çünkü küçük detaylar önemli. Wc eğitimi de kolay değildir sabır ister, çitten çıkınca tuvaletini yaptığı yerleri sirke yardımı ile temizleyin. Sirke dezenfekte görevi görür hem temizlik açısından hemde köpeğinizin tekrar koklayarak aynı yeri bulmasına engel olursunuz. Temizlik sonrasıda köpeğinizi çitten çıkardığınızda pedi daha önce yaptığı yerlere koyun aynı yere gittiğinde bu kez pede yapmış olur. Köpeğinizin yemek saatini kontrol altında tutun, yemekten kaç dk sonra wc çıkıyor onu bulun ve ona göre yemek sonrası ya belirlediğiniz bir yere çıkarın saati gelince yada wc saatinde çitten çıkarmayın tuvaletini yaptıktan hemen sonra çıkarın. Evde yalnız kalma olayına gelince... Siz evden çıkarken asla ona bakmadan onunla vedalaşmadan gözgöze gelmeden kapının önüne çıkın, 2 dk bekleyin içeri girin. İçeri girdiğinizde ise kapının hemen dibinde sırtınızı duvara verip yine köpekle göz teması yapmadan yokmuş gibi davranarak bekleyin. O sizi koklar etrafınızda dolanır hoplar zıplar neyse artık siz sabırla onun sakinleşmesini bekleyin. O sakinleşince aferin deyip ödül verin. Bu olayı sürekli tekrar yapmanız gerekiyor fakat her dışarı çıktığınızda dknızı uzatın, ilk 2 dk sonra 3 sonra 4 dk bu şekilde hem sizin evde olmayışınızın süresi uzayacak ve o sizin geri geleceğinizi göreceği için size güvenecek hemde bu şekilde iki eğitimi birden vermiş olacaksınız. Hem evde yalnız kalmayı öğrenecek hem içeri girdiğinizde göstereceğiniz sabırla oda sizi bu şekilde karşılaşmaması gerektiğini öğrenecek. Uzun süre evde yokken tüm evi köpeğe bırakmak bana kalırsa doğru değil benim oğlumun odası var mesela uzun süre gelmeyeceksem odasına bırakıyorum. Bişeyleri kemirmemesi için onun ulaşamayacağı yerlere bırakın öncelikle eşyalarınızı koruyun. Daha sonra dişleri için yapay kemik diş kaşıma oyuncakları vs alırsanız başka bir şey kemirme ihtiyacı kalmaz köpeğin. Yani biraz özen dikkat ve sabır gerekiyor köpek eğitimi için.

Sponsorsponsor
Sponsorsponsor