Kedim çok mutsuz

Başlatan Zeynep YILDIZ · 0 Cevap

Zeynep YILDIZ

5 yıl önce

Gönderildi: 1 saat önce
Geçen senenin temmuzundan beri birlikte yaşayan kedilerimizi ayırdık, biri erkek biri dişi (ikisi de kısır). Erkek olan bizim kedimizdi, dişi olan abimin. Abim geçici görevlendirmeyle başka bir şehre gitmişti orda da otelde kaldığı için müjganı götüremedi. Biz de geçici olarak baktık. Harunla ilk başta hiç anlaşamadılar, harun ısrarla oyun oynamak istiyordu, müjganın yanına gidiyordu ama müjgan tıslıyordu, hırlıyordu, saldırıyordu. Abimi aşırı sever hatta bir ara abimden başka neredeyse hiç kimseyi sevmiyordu ama abime bile saldırıyordu normalde hiç saldırmayan hayvan. Birkaç gün odadan bile çıkmadı ama yaklaşık bir ayda falan alıştılar. Arada kavga ediyorlardı ama genelde oyun amaçlı. Kaç defa birlikte uyudular sayısını bilmiyorum artık. Ama geçen hafta ikisini birden abimin evine götürdük (abimin ataması yapıldı) ondan önceki gün veterinere gittiler zaten mutsuzlardı ama mecbur götürdük, sonra yol stresi, eve alışma stresi, tam eve alıştılar bu sefer harunla birlikte kendi evimize döndük. Abim söyledi müjgan çok mutsuzmuş ama ona elimden bir şey gelmez çünkü kilometrelerce uzağımda hayvan. Ama harun da çok mutsuz, eskiden bayılarak yaptığı hiçbir şeyi yapmıyor, çok enerjik bir hayvan ama hiç koşturmuyor, normalden çok daha fazla uyuyor, ekmekle oynamayı çok sever oynamıyor, musluktan su içmeyi çok sever bugün neredeyse hiç su içmedi, çim yemeyi çok sever neredeyse hiç yemiyor. Çok oyun oynayan bir hayvan değil zaten ama bugün hiç oynatamadım, iple oynatmaya çalıştım tepki bile vermedi. Kolay kızıp saldıran bir hayvan normalde ama neredeyse dişini bile göstermiyor. Onun oyun anlayışı ısırmaktır normalde ama onu bile yapmıyor. Bu iyi bir şey diyen olur belki ama harun için normal bir durum değil. Elimden geleni yapıyorum, sevdiği ödül mamasından veriyorum arada, kucağıma yatırıyorum o sıkılıp kalkana kadar okşuyorum, mırlıyor, uyurken gidip seviyorum. Ama keyiflenmiyor. Yarın dışarı çıkabilirsem yaş mama ve çubuk ödül maması alacağım hatta bulabilirsem kedi otu da almayı düşünüyorum ama burası küçük yer muhtemelen bulamayacağım. Ne yapacağımı şaşırdım. Ayrılınca üzüleceklerini biliyordum ama bilsem bile çok endişelendim harun böyle olunca. Kediler stresten ciddi hastalıklara yakalanabiliyor diye okumuştum ve o yüzden çok korktum harun benim için çoook önemli, onu ne kadar sevdiğimi anlatamam ve ona bir şey olacak diye aklım çıkıyor. Hastalanmasa bile mutsuz olmasına dayanamıyorum. Abartıyorsun diyebilirsiniz, çok da uzun yazdım özür dilerim ama çaresiz kaldım, ilk defa harunu böyle görüyorum, iki yıldan fazladır bizimle ama hiç böyle olmadı daha önce, zaten daha önce kuş da besledim ve ilk kuşum stresten, yolculuktan sonra ishal olmuştu onu o yüzden kaybetmiştim. O kuş çok küçüktü daha ama yine de korkuyorum. Önerisi olan varsa yardım ederse çok sevinirim, çok ihtiyacım var. Böyle bir şey ilk defa yaşadığım için tecrübem yok, elimden en fazla arada bir ödül maması vermek, sürekli gidip okşamak geliyor. Başka hiçbir şey yapamıyorum. Ne yapılır onu da bilmiyorum.