Eğitim vermek için Cesar Milan mı olmak lazım :(

Başlatan Duygu Temiz · 5 Cevap

Duygu Temiz

7 yıl önce

Gönderildi: 7 yıl önce
Köpeklerde karakterin ve huylarının oturuşması için en az 1 yaşında olması gerektiğine inanıyorum.Özellikle kendi köpeğimde çünkü çok profesyonel eğitim veremediğim kesin fakat nerde yanlış yapıyorum anlayamıyorum.Ceza için box yöntemi yani yuvasına kapatma 5 dk süreyle dediler denedim.Sonuç alamadım yada çok az sürüyor.Sertçe hayır deyip dönüp gidiorum.Yarım saat sonra geri döndüğümde hala aynı ısırma eğilimi,Sonuç alamadım.2 aylık ken oturu ve yatı öğrendi.komutları yaptıgında ödül verdim.Acaba ödüle dayalı bir eğitim oldugu için sonuçlar iyi olmayabiliyor demek ki.Şuan otur dediğimde oturuyor fakat bişey oldugunda hemen yerinden zıplıyor havlamaya başlıyor.Yiyeceklerle hayır komutunu öğretmeye çalıştım ve başarmıştık.Yere sevdiği bir yiyeceği koyup hayır bekle dediğimde oturup bekliyor ve yiyeceğe saldırmıyor.Tamam al dediğimde alıyor bu çok güzel.Yalnız bunu baska yapmaması gereken şeylerde  uygulamıyor birilerine havlamak,beni ısırmak gibi davranışlarında hayırı dinlemiyor.Örneğin bahçeye yabancı biri geldiğinde deli gibi havlıyor koruma içgüdüsüyle bu çok güzel,pencereye veya kapıya çıkıp şşşştt tamam dediğim de susması gerektiğini anlamıyor sertçe hayır diyorum.O kişi kaybolana kadar havlıyor.Daha 3,5 aylık dişler dökülmedi dürtüyor tamam hay hay anlıyorum.Ben nerde yanlış yapıyorum.Eğitmenler nasıl eğitiyorlar.Komutlarsa belli ona komut verirken kararlı bir ses tonu takınıyorum.Sevgisiz asla kalmıyor ki günün yarısından çoğunu bahçede onunla geçiriyorum.ısırmalarına dayanmaya calışıyorum.Keşke Türkiye de ücretsiz köpek reahabilitasyon merkezleri olsa eğitime durumu olmayanlar için gerçekten bazen çaresiz kalıyor insan...

Betül Koç Katıldı: 7 yıl önce

Her köpek küçükken ısırma eğilimi gösterir sebebi bilindiği gibi dişlerinin kaşınmasıdır. İlk zamanlarda bizde bu dertten çok muzdariptik ama zamana bırakılması gerekiyor. Sizi ısırdığında sertçe hayır deyip parmağınızı kaldırdığınızda yada ısırdığında dikkatini çekicek bir oyuncağı göstererek bu eğilimini azaltabilirsiniz. Ama ben kulübeye kapatmak cezasını doğru bulmuyorum bu onu daha sinirlendirir ve mutsuz eder.Sizin onu böyle cezalandırdığını anlayamaz. Köpeğiniz bir şeyler öğrenmiş bence umudunuzu yitirmeyin zamanla yeni şeyler öğrenmemesi için hiç bir sebep yok :)

aydin yesil Katıldı: 8 yıl önce

anlattıklarına göre köpeğin normal davranıyor..
ceza vermeden konusarak eğitime dewam et...
 sabır bence dogru olanı..

Faruk CESUR Katıldı: 7 yıl önce

Cesar milan olmaya gerek yok programlarını izlemen yeterli oluyor ısırmaması icin egitim vermek istiyorsan 6 aylıktan sonra basla once süt dişleri düşşün. Havlamasının nedeni korumak değil belki meraktır bahceyi birisi geldiginde onu yanına al ve gelen kişiyle tanıştıra bilirsin veya evden cıkarken kapıyı açıp orda kalması icin komut verirsin hişt sakın seklinde bir kaç sefer kararlı şekilde bunu yaparsan ve köpeğinle aranda liderlik sorunu yoksa bu işi çözebilirsin

Duygu Temiz Katıldı: 7 yıl önce

Orijinalden alıntı: beet Her köpek küçükken ısırma eğilimi gösterir sebebi bilindiği gibi dişlerinin kaşınmasıdır. İlk zamanlarda bizde bu dertten çok muzdariptik ama zamana bırakılması gerekiyor. Sizi ısırdığında sertçe hayır deyip parmağınızı kaldırdığınızda yada ısırdığında dikkatini çekicek bir oyuncağı göstererek bu eğilimini azaltabilirsiniz. Ama ben kulübeye kapatmak cezasını doğru bulmuyorum bu onu daha sinirlendirir ve mutsuz eder.Sizin onu böyle cezalandırdığını anlayamaz. Köpeğiniz bir şeyler öğrenmiş bence umudunuzu yitirmeyin zamanla yeni şeyler öğrenmemesi için hiç bir sebep yok :)

anlattıklarına göre köpeğin normal davranıyor..ceza vermeden konusarak eğitime dewam et...sabır bence dogru olanı..

Box yöntemini kısa süreli olarak önermişlerdi fakat mızıkladığı için en az 5 dk dayanabildim aslında bi kaç kere uyguladım sadece ve bıraktık.Dürtülerine yenik düşmesini anlıyorum.Konuşuyorum sürekli uslu durdugunda afferim oğluma diye yumuşak ve sevecen bir ses tonuyla konuşyorum.Yapmaması gereken birşey de daha katı ve dominant bir sesle yani bunlarda yanlış yapmıyorumdur heralde hayır komutunu anlayacağı ve uygulayacağı günleri görmek isitiyorum ve sabırla davranıyorum.Bazen çok duygulanıyorum üzülüyorum böyle davranınca ısırma konusunda arkamı dönüp gidiyorum.Biliyorum oyun oynamak istiyor ama çekiştirme oyunları dışında bi oyun oynayamıyoruz biz bazen ondan bile sıkılıp ayaklarıma kapanıyor ısırmak için oyuncak kemik top nerelere yönlendiriyorum bi görseniz bahçede envayii çeşit şey var kemirebileceği am o çoğu kez beni tercih diyor.Burda dert yanıyor gibi olmak için yazmıyorum bunları sadece 1 haftada köpek eğiten eğitmenlerin formülnü merak ediyorum açıkcası,köpeği fazla sıkma taraftarı da değilim aslında sabrederek ve pekişerek uygulanması daha iyi olur sanıyorum.Teşekkür ederim yazdıklarınız için...

Duygu Temiz Katıldı: 7 yıl önce

Orijinalden alıntı: mfcesur

Cesar milan olmaya gerek yok programlarını izlemen yeterli oluyor ısırmaması icin egitim vermek istiyorsan 6 aylıktan sonra basla once süt dişleri düşşün. Havlamasının nedeni korumak değil belki meraktır bahceyi birisi geldiginde onu yanına al ve gelen kişiyle tanıştıra bilirsin veya evden cıkarken kapıyı açıp orda kalması icin komut verirsin hişt sakın seklinde bir kaç sefer kararlı şekilde bunu yaparsan ve köpeğinle aranda liderlik sorunu yoksa bu işi çözebilirsin

Şimdi bana gelen birini köpeğe yaklaştırıp şşş tamam deyip misafirin onu okşamasını sağlayıp yapabilirm.Üst kat komşuma gelen yabancılara da ypamam ki bunu bu yüzden sözle şşş tamam dediğimde susmasını öğrenmeli aslında bunu hiç yapmıyor değil tedirgiliği gidene kadar bazen direk oturup sakinleşiyor komutanın bende oldugunun güven dışı bişeyn olmadıgın algılayabliyor bunu farkediyorum.Ya fazla üstelemek e istemiyorum sonuçta 3,5 aylık ve daha anatomik yapısının değişim sürecinde ben bu şekilde devam edicem umuyorum karakeri oturmaya başladıgında ve kelimelere daha hakim oldugunda herşey daha kolay olacak