En İyi Kedi Kumu Hakkında Tavsiye

Başlatan Cat Miaw · 1 Cevap
Avatar

Cat Miaw


3 yıl önce

Gönderildi: 3 yıl önce
Evde kedi besleyenler için şüphesiz ki en büyük problemlerden birisi de kedi kumutercihidir. En İyi Kedi Kumu Markası hangisi diye soranlar için bu yazı umarım faydalı olacaktır. Şimdiye kadar incelediğim tüm kedi kumu çeşitleri ve markaları hakkındaki yorumlarımı paylaşacağım.

Daha önce kullandığım kum çeşitleri şu şekilde:
 1. Bentonit Topaklaşan Kedi Kumu
 2. Silika Kristal Kedi Kumu
 3. Topaklaşmayan Diatomit Kedi Kumu
Ve kullandığım markalar:
 • Lindocat
 • Goody Çarli
 • Julianna
 • Rocat
Hatırladıklarım bunlar. İsmini hatırlayamadığım birkaç marka daha var ancak pek önemli değil. Bunlarla birlikte incelediğim şu markalar hakkındaki görüşümü de sizle paylaşacağım:
 • Mırmır Kedi Kumu
 • Trendline Silika Kedi Kumu 
 • Akkum Kalın Taneli Kedi Kumu
 • Ever Clean
En İyi Kedi Kumu Hangisi?
En iyi kedi kumu hangisi belirlemek için önce mevcut şartları değerlendirmemiz lazım. Örneğin kapalı otomatik kedi tuvaleti kullanıyorsanız sizin için koku hapsetmeden daha çok tozlanma faktörü önemlidir.

Aynı şekilde kedi tuvaleti balkon veya bahçe gibi açık bir mekandaysa koku sizin için pek sorun olmayacaktır. Bu ve benzeri alanlarda tozlanma da büyük bir problem değildir. Çünkü zaten açık hava olduğu için rahatsızlık vermeyecektir. Bu durumdaysa ekonomik (ucuz ve uzun ömürlü) olması sizin için belirleyici faktör olacaktır.

O halde şimdi sırasıyla kum çeşitlerini inceleyelim.
Bentonit Topaklaşan Kedi Kumu Nasıl?
Topaklanan Kedi Kumu
Bentonit Kedi Kumu
Bu çeşit kumlarda markaların topaklaşma hızı çok önemli. Ne kadar hızlı topaklaşma olursa o kadar iyi. Aksi halde hem koku etrafa yayılıyor hem de kabın dibinde macun gibi kalıntılar meydana geliyor.

Topaklaşma sayesinde idrar ve dışkı kolayca temizleniyor. Topaklaşan kumlar arasında satış sitelerindeki yorumlara göre en çok beğenilen markalar: Mırmır ve Ever Clean. 

Ancak bu çeşit kumlar özellikle yukarıdaki markalar biraz masraflı oluyor.
Bentonit kumlarda dikkat edilmesi gereken özellikler:
 • Toz kaldırmaması
 • Patilere yapışmaması
 • Hızlı topaklaşma
 • Koku hapsetme
Denediğim markalar parfümlüydü fakat koku hapsetmede hiçbirinin %100 başarılı olduğunu düşünmüyorum. Yine de yorumlara göre kaliteli bentonit kum markaları koku hapsetmede başarılı görünüyor.

Kristal Silika Kedi Kumu Zararlı Mı?
Kristal Kedi Kumu
Silika Kedi Kumu
Bu konuda birçok yorum var. Silika kum üzerine çok az bir araştırma yaparsanız insan ve kedi sağlığı için birçok zararının olduğunu belirten yazılar görebilirsiniz. Ancak bu pek de gerçeği yansıtmıyor. Özellikle kedilere ciddi anlamda zarar vermesi için yaklaşık 20 yıl kullanmanız gerekir. Size zarar vermesi içinse aşırı tozutması veya bol bol silika kum yemeniz lazım. Yani toz sorunu olmayan bir marka tercih ederseniz bir zararı yoktur.

Ölümcül hastalıklar için herhangi bir sorun olmasa da silika kum bazı kedilerin patilerinde alerjik rahatsızlıklar oluşturabilir. Bunun için popüler bir silika kum markası ile deneme yapabilirsiniz.

Silika kumun ömrü son derece uzundur. Ayrıca idrar temizleme gibi bir sorun olmadığı için bu açından da kullanımı çok rahattır. Bir veya iki kedi besleyenler için gayet ideal bir seçim olabilir.

Kalın Taneli (Topaklaşmayan) Diatomit Kedi Kumu
Topaklanmayan Kedi Kumu
Diatomit Kedi Kumu

Daha çok inşaat kumlarına benzeyen emici kumlardır. Bu kum çeşidi için en popüler ve en çok tavsiye edilen marka Akkum markasıdır. 

Ben Rocat markalı kumu kullandığımda çok memnun kalmıştım. Hem uzun süre idare ediliyor hem de diğerleri kadar koku yapmıyor. Ayrıca macun gibi kabın dibine yapışmıyor. 

Bu hafta da marketten 7 litre Goody Çarli Kedi Kumu alıp denedim. Fiyatına göre (6-7 ₺) gayet güzel.
Fiyat/Performans Bakımından En İyi Kedi KumuBentonitSilikaDiatomitTAVSİYE EDİLEN
Almak istediğiniz kedi kumu için çok araştırma yapmanız gerek yok. Çünkü kumlar arasında aman aman bir fark yok. Genel olarak tavsiye edilen 3-5 kum markasına bakabilirsiniz. Bu popüler kum markalarından yazımda bashettim. Öncelikle 3-5 marka belirleyin daha sonra satın alacağınız yerde bu markalar için yapılan yorumları okuyun. Sonra rahat rahat kararınızı verin.

Kedi tuvalet temizliği için diğer tavsiyeler:
 1. Tuvalet temizliğini her gün düzenli olarak yapın.
 2. Silika kum kullanıyorsanız düzenli olarak karıştırın.
 3. Temizlik sırasında eldiven kullanmanıza gerek yok. Elinizi yıkayın yeter.
 4. Kabı 15 günde bir yıkamak istemiyorsanız kumu doldurmadan önce poşet geçirin.
 5. Kabın altına rahatça çırpabileceğiniz bir paspas veya gazete serin.
 6. Kabın etrafındaki bu paspasa oda parfümü vs. sıkabilirsiniz.
 7. Mümkünse kum kabını balkona koyun. Eğer mümkün değilse evin içinde en iyi konum tuvalet veya banyo olacaktır. Fakat alışana kadar kedinizi takip etmelisiniz.
Siz de tavsiyelerinizi ve yazı ile ilgili yorumlarınızı çekinmeden paylaşabilirsiniz.

Caner Korlu Katıldı: 1 yıl önce

Gönderildi: 1 yıl önce
Bilgilendirici yazı için teşekkürler ben yıllardır ever clean markasını kullanıyorum memnunum https://kedikumu.org/marka/ever-clean/ burdan incelemelere ulaşabilirsiniz.