Halı, terlik kemirme

Başlatan Umut Aykut · 1 Cevap

Umut Aykut

5 yıl önce

Gönderildi: 5 yıl önce
Arkadaslar oglum 1.5 yasini doldurdu hemen hemen, ne yaparsam yapiyim terlik ve bazen hali kenari kemirme huyundan vazgeciremedim, psikolojisi bozuk veya sinirli degil duzenli geziyoruz ilgileniyorum oyununu eksik etmiyorum enerjisini atmasini sagliyorum, fazla bir otorite kurmadim uzerinde bu sebepten oturu kizip hayir desem bile oyun olarak algiliyor, bu kemirme huyundan vazgecirmek icin nasil bir yontem izleyebilirim?

Katıldı: 51 yıl önce

Gönderildi: 5 yıl önce
Kemirebileceği ödül kemiklerinden alabilirsiniz,ama bu kalıcı bir çözüm değil,köpeğinize mutlaka hayır komutunu öğretmeniz gerekiyor.Siz hayır dediğiniz an ne yapıyorsa bırakmalı,ve sözünüzü dinlemeli.Halıyı kemirirken önce hayır diyerek uyarın,dinlemezse ses tonunuzu biraz daha yükselterek hayır deyin tekrar.Yine dinlemezse halıyı ağzından çekin,düzeltin.Köpeğinizide alın ve ceza verin.Evin içinde biryere bağlayın,yarım saat kadar dursun.Her halıyı kemirdiğinde önce hayır diyerek uyarın ve yine dinlemediği zaman ceza verin.Daha sonra mutlaka hayır dediğinizde bırakacaktır.Ben köpeğimi asla dövmem,öyle çığlık çığlığada bağırmam.Cezam hiç değişmez.Önce uyarırım,dinlemediği an hemen bağlarım bir yere.Ve asla yanından ayrılmam bağlıyken.Karşısına geçerim,onun en sevdiği şeyleri yaparım.Yemek yerim,oyunlar oynarım kendi kendime.Beni görüp,yanıma gelemedikçe çıldırır o da.Bu şekilde herşeyi öğrettim ben.Hayır dediğim an ağzında ne varsa bırakıyor,çünkü dinlemediği zaman,koltuğun ayağında bağlı kalacağını ve benim yanıma gelip,en sevdiği şeyleri yapamayacağını biliyor.Bu yüzdende bir halı için,bir başka şey için benimle zıtlaşmıyor :) Benim köpeğimde bu yöntem çok işe yaradı,bu tarz sorunlar yaşayan arkadaşlarada öneriyorum bunu,umarım sizde de etkili olur.