İştahsız yaşlı köpeğe başka neler verebilirim?

Başlatan kopek kopekgonullusu · 1 Cevap
Gönderildi: 4 yıl önce
yaşlı köpeğimin (11.5 yaşında dişi kangal kırması) iştahı bitme noktasına geldi. defalarca veterinere götürdüm. artık ölüm sürecine olduğu anlaşılıyor ama yine de aklımıza gelmeyen ve belki koklayıp yiyebileceği gıdalar vardır diye sormak istedim.

süreç şöyle idi. 8 ay önce iştahsızlığı başladı. normal yediği ölçünün yarısını yemeğe başladı. kulak iltihabı tedavisi gördü, iştah açıcı vitaminlerle kısa bir süre normalleşti ama yerken içerken denge kaybı nedeniyle (veterinere bir türlü anlatamasam da bence tabii) bu süre zarfında normal yediği ölçünün yarısını yemeğe başladı. son bir aydır kuru mama hiç yemiyor. önce bir kaç öğün et ve et suyu sonra bir kaç hafta kadar da günde yarım tavuk haşlama ve tavuk suyu yedi. ilkin iştahla yediği yiyecek giderek daha az ilgisini çekmeye başladı. en son tavuğu resmen zorla yedirdim. tavuk sularını içmedi.

ardından tavuk ciğeri denedim. ilk seferinde yarım kilo kadar yedi. çok sevindim, bir süre yiyecek sandım ama pat diye ikinci gününde ağzını sürmedi. aynı şekilde suyuna da çok az içti. arada tavuk suyuna pirinç ve bulgur denedim ama onları da çok az yedi, bir lokma alıp bıraktı.

son günlerde konserve mamaya geçtim, ilk konserve mamayı hemen yedi. ikinci konserve mamanın yarısını yedi, yarısını zorla yedirdim. üçüncü konserve mamadan hala kalanlar var. başka bir marka daha aldım belki yer diye onu hiç yemedi. son bir kaç gündür kemik kaynatıp iliğini yedirdim. yanında yumurta haşlama da yiyor gibi hepsini yiyemese de en azından ilgisini çekiyor.

bunlar haricinde çıkan etleri, kemiklerden sıyırdığım etleri de pek yemiyor. küçük küçük doğradığım halde dili yüzünden yutamıyor diye düşünmeye başlamıştım ama artık doğru düzgün koklamıyor bile.

az önce kemik suyuna yal dedikleri bir tarifi denedim. onu bir miktar kokladı ama ağzını vurmadı. bir kaç gündür en fazla bir avuç yemek yiyor. aklıma gelmeyen, başka yiyebileceği bir gıda var mıdır? ne kadar yese de bu ölüm süreci geriye dönmeyecek ama en azından ne bileyim karnı o kadar da aç ölmesin gibi bir düşünce içersindeyim. ne kadar doğrudur bilemiyorum. artık açlıktan da halsiz durumda, yattığı yerden kalkamıyor gibi.

başak bige türk Katıldı: 6 yıl önce

Gönderildi: 4 yıl önce
sevdiği yiyceklerden çorba yapabilirsin ciğerden falan