Kedim biz varken tuvaletini çevreye yapıyor?

Başlatan nilay özgür · 7 Cevap

nilay özgür

6 yıl önce

Gönderildi: 6 yıl önce
Bir kedimiz vardı hastalandı kaybettik.Kısa süre sonra Mia'mızı aldık. Fakat Mia'mız biz salondayken genellikle tuvaletini kum kabı dışında her alana yapıyor. Biz yokken çok nadir buluyorum çevrede tuvaleti idrar yada kakası hiç farketmiyor hepsini çevreye yapıyor. tuvaletini yaptığı yerlere kum kabı koydum hep ama kumlar dışında başka bir köşe bulup oraya yapıyor çok inatçı. Kumuna yaptığı zamanda hiç kazmaya çalışmıyor hemen üste yapıp gömmüyor öylece bırakıyor. internette sirkeli suyla yada alkolle temizleyin gibi çözüm önerileri buldum. Sizce bu yöntem işe yarar mı? yada önerileriniz var mı? Lütfen yardım edin....

Oya Caymaz Katıldı: 6 yıl önce

Bazı kediler çevrede başkaları varken tuvaletlerini yapmak istemezler ve kuytu köşeleri tercih ederler. Bu yüzden olabilir. Bir de kumu sevmemiş olabilir, değiştirmeyi deneyin.

ezgi yıldırım Katıldı: 6 yıl önce

Kediniz ne kadarlık?

Şevval Nur SEZER Katıldı: 6 yıl önce

Ne tür kum kullandığınız önemli ama kedinizin tuvalet eğitimi tam olmayabilir annesi ile büyüyüp büyümediği önemli eğer büyümediyse sizin ona tuvale eğitimi vermeniz gerekli .
Ama eminim ki oda evin çeşitli yerlerine tuvaletini yaptığı için utanıyordur çünkü kediler çok utangaç ve inatçıdırlar , ona her seferinde kızıyorsanız bağırıyorsanız o inadına yapıyor da olabilir.
Bence evi baştan aşağıya sirkeli su ile temizleyin ve kumunu değiştirin farkli bir tür kum kullanın sonra gözlemleyin eğer hala dışarıya yapıyorsa tuvalet eğitimi ile ilgili problemler var demektir.

nilay özgür Katıldı: 6 yıl önce

Kum olarak toplaklanan kum kullanyorum. Kedimiz 2 aylık annesiyle birlikte büyümüş bir kedi. Annesini kısırlaştıracakları için sahiplendirme yapıyorlardı. Anneden bize gelince ayrıldı. Kedime veterinerimiz ufak uyarmalar yapmamı söyledi kızıp bağırmıyorum. Evde olduğumda sürekli takip halindeyim. Eğer bir yere tuvaletini yapacağını anladığımda hayır diye uyarıyorum alıp kumunu gösteriyorum. Bu gün dediğiniz gibi salonu sirkeli suyla temizledim fakat pek de etki etmedi yine yapıyor yine yapıyor :D çok çok inatçı bir ufaklık. Sanırım tam bir tuvalet eğitimi almamış annesinden zaten tuvaletini gömme işlemini de bu gün yavaş yavaş yapmaya başladı. Umarım her gün daha iyi olacaz. Bu gün bize daha çok alıştı. Tuvaletini gözümün içine baka baka inat olsun diye yere yapıyor gibi geliyor. Annesinden ayırdığımız için bunu yapıyor olabilir mi sizce?

Orijinalden alıntı: nilinca

Kum olarak toplaklanan kum kullanyorum. Kedimiz 2 aylık annesiyle birlikte büyümüş bir kedi. Annesini kısırlaştıracakları için sahiplendirme yapıyorlardı. Anneden bize gelince ayrıldı. Kedime veterinerimiz ufak uyarmalar yapmamı söyledi kızıp bağırmıyorum. Evde olduğumda sürekli takip halindeyim. Eğer bir yere tuvaletini yapacağını anladığımda hayır diye uyarıyorum alıp kumunu gösteriyorum. Bu gün dediğiniz gibi salonu sirkeli suyla temizledim fakat pek de etki etmedi yine yapıyor yine yapıyor :D çok çok inatçı bir ufaklık. Sanırım tam bir tuvalet eğitimi almamış annesinden zaten tuvaletini gömme işlemini de bu gün yavaş yavaş yapmaya başladı. Umarım her gün daha iyi olacaz. Bu gün bize daha çok alıştı. Tuvaletini gözümün içine baka baka inat olsun diye yere yapıyor gibi geliyor. Annesinden ayırdığımız için bunu yapıyor olabilir mi sizce?

Benim kedimde ilk geldiği zaman yapıyordu bir iki defa yaptı ama sonra alıştı bize herhalde tuvaletine kumuna vs alıştı yani hiç böyle bişey yapmadı sizinkide alışacak tabikide daha küçücük 2 aylık bebek gibi bir süre sabır gösterin her seferinde hafifçe hayır diye uyarıp tuvalete koyun hatta yemek yedikten sonra sık sık tuvaletine koyun zamanla alışır :) Bende topaklanan kum kullanıyorum tabi büyüdükçe kumları dışarı saçmaya başlıyorlar ama onun dışında gayet iyidir kullanımı kolay yani. Kumunuzu acaba kristal mi diye sordum çünkü genelde yavru kediler pek alışamıyolar kristal kuma ve pekte sağlıklı değil o yüzden sordum topaklanan ince bir kum iyi bi seçim.
Kedinizle nice sağlıklı mutlu senelere inşallah :)

nilay özgür Katıldı: 6 yıl önce

Teşekkür ederim :) bende yavru kedilerin kristal kumlara pek yapmadığını duymuştum. O yüzden topaklanan tercihettik. bakalım umarım alışacak kumuna bebeğimiz :) Hala sabırla bekliyoruz :)

Orijinalden alıntı: nilinca

Teşekkür ederim :) bende yavru kedilerin kristal kumlara pek yapmadığını duymuştum. O yüzden topaklanan tercihettik. bakalım umarım alışacak kumuna bebeğimiz :) Hala sabırla bekliyoruz :)

Gelişmelerini paylaşırsın ufaklığın :)