kedim çok korkuyor

Başlatan tuğçe şahin · 4 Cevap

tuğçe şahin

4 yıl önce

Gönderildi: 4 yıl önce
2 hafta önce sahiplendiğim exotic shorthair 6 aylık erkek kedim benden olmasa da eşimden çok korkuyor daha doğrusu şöyle birşeye ihtiyacı varsa geliyor sürtünüyor ama ayakta yürürken görmesi koltuk altına saklanması için yeterli gel deyince koşarak gidiyor sevmek isteyince ulaşamayacağımız yerlere giriyor nasıl ona bu korkularını yok ettiririz. gerçekten çok üzülüyorum eşim çok kızıyor bu duruma geri verelim demeye başladı bu sorundan acil kurtulmam lazım lütfen acill

Neşe Yaralı Katıldı: 5 yıl önce

Kediniz 6 aylıkmış, şimdiye kadar nasıl bir yerde yaşadı, nelerle karşılaştı, ona nasıl davranıldı? Kötü deneyimleri olduysa, size güven duyması için zamana ihtiyacı olabilir.

Ayrıca kediler ortam değiştirince de çok tedirgin olurlar. Alışacaktır, biraz zaman tanıyın.
Size güvenmesi ve aranızda bir bağ oluşması için onunla bol bol oyunlar oynayın. Sevdirmek istemezse zorlamayın, bazı kediler kendini sevdirmekten pek hoşlanmayabiliyor.

Özellikle eşinizden korktuğunu söylemişsiniz, ve eşinizin onu vermek istediğinden bahsetmişsiniz. Hayvanlar istenmediklerini, sevilmediklerini hemen anlarlar. Ve o kişiye karşı mesafeli dururlar.

Annemlerin bir köpeği var ve dedem evde köpek olmasını hiç istemez, köpek bunu sezdiği için dedemin odasının kapısının önünden geçerken uzaktan uzaktan hırlayarak geçerdi mesela...

Özden Kaya Katıldı: 4 yıl önce

Daha önce yaşadığı yerden kaynaklık olabilir. Birde siz evde yokken yanlız kalıyor. Sürekli ılımlı yaklaşın..

gizem tökel Katıldı: 4 yıl önce

Merhaba, benimde 5 aylık bir kızım var. Kendisi eşimi de beni de çok seviyor fakat bizde sevmeye kalktığımızda köşe bucak yakalamaç oynuyoruz. Bu sizi sevmediğinden olmayabilir bazı kedilerin huyudur normal .. yakaladığınız zaman sakinleştirerek sevdiğinizde sizden kaçmadan bir süre oturabiliyorsa bence hiçbir sıkıntı yok. İlla kucağınızda oturması içinde her zaman zorlamayın dediğim gibi bu bi karakter meselesi. Ayaktayken yürüdüğünüzde kaçmasını da şu şekilde zamanla çözebilirsiniz. Ona doğru herhangi bir yere yürüyecekseniz havaya bakarak yada tam olarak ona dönük yürümeyin bir süre sonra yavaş yavaş alışacaktır. Benim kızım hala bakarak ona yürürsem uzaklaşıyor :) Kendisine bakıldığı anda çok tedirgin oluyor... Eğer sizi sevmese bir şeye ihtiyaç duyduğunda yakınlaşmaya çalışmaz diye düşünüyorum. Sadece kendisinin biraz cool ve mesafeli olduğunu kabul etmeniz lazım. Zamanla kedi oltası gibi oyuncaklarla da oynatarak size biraz daha yakınlaşmasını sağlayabilirsiniz. 

Her kedinin huyu ayrı ayrıdır onu tanımaya çalıştığınızda ve sevmediği şeyleri öğrendiğinizde sıkıntılarınızda zamanla hiç kalmayacaktır. 

gizem tökel Katıldı: 4 yıl önce

Ve bide şunu belirteyim eşiniz uzun boylu ve kalın sesliyse buda kedinizi çok etkiler siz onu alıp eşinizin kucağına verdiğinizde ve eşiniz onunla yumuşak bir tonda konuştuğunda çok rahatlayacaktır. Erkeklerin uzun boyu ve kalın sesi kedileri çok fazla tedirgin edebiliyor. Eşiniz direk yaklaşmaktansa sizin aracılığınızla yavaşça kucağa alınıp sevilirse zamanla eşinize de size alıştığı gibi alışacaktır. Birde örneğin eşiniz biraz sevip arada kedişi tararsa zamanla belki sizden daha çok sever eşinizi :)