Kedimde kepek gibi şeyler

Başlatan Elif D. · 1 Cevap
Avatar

Elif D.


9 yıl önce

Gönderildi: 1 yıl önce
Merhaba Arkadaşlar,

Bugün kedimin yüzünü boynunu çenesini filan taradım bit tarağı ile yani çok sıkı ince uçlu bir tarak, ve tüylerin arasında minicik kepek gibi toz gibi şeyler gördüm beyaz beyaz, yani derisi gibi kepek galiba... acaba neden olur? Ne yapmalıyım? Normal midir olur mu kedişlerde böyle? Belki hep vardı ama ben bu tarakla taramadığım için farketmiyordum önce bilemiyorum.. son zamanlarda farklı mama yiyor, ilaveten her gün değişik yaş mamalardan azar azar yiyor, ve takviye vitamin alıyor hem genel vitamin büyük kediler için hem de ürinary için takviye macun..onları da belirteyim dedim.

Teşekkürler şimdiden

Mehmet Yıldız Katıldı: 2 yıl önce

Gönderildi: 1 yıl önce
kepeklenme sebore olarak da bilinir. yalnız verdiğiniz bilgiler sınırlı. kaşıntı olup olmaması, pire ilaçlarının düzenli yapılıp yapılmadığı, mama değişikliği oluyor demişsiniz ne tür mamalar kullandığı vb. bir sürü önemli faktör var yaşı, cinsi dahil. 
sebepleri arasında alerjiden tutun, paraziter hastalıklara kadar, iç yani endokrin kaynaklı ve diyet kaynaklı yetersizliklere kadar çok çeşidi bulunmakta. 
duruma göre diyetinde kaliteli bir mamaya geçip çok değiştirmemek.
a ve e vitamini gibi takviyeler.
barsak florasının yapılandırılması için destek ilaçlar. 
çok yaygınsa anti seboreik şampuanlar. ve bir takım destek ürünleri hayvanı desteklemek gerekiyor. bunun yanında tam bir anamnez ile esas sorunun tespit edilip çözülmesi gerekebilir. geçmiş olsun.