Kısırlaştırılan kedinin operasyon sonrası davranışları ve evden kaçması

Başlatan Deniz Dedeoğlu · 3 Cevap
Avatar

Deniz Dedeoğlu


5 yıl önce

Gönderildi: 3 yıl önce
Merhabalar 5 yaşında erkek bir kedimiz var 5 yıldır bizimle birlikte yemek yemeğe ve uyumaya eve gelir. Çiftleşme güdüsüyle veya tuvalet ihtiyaci icin disari cikar bu boyle devam etti 5 yıl boyunca tabi ben ne zaman disari ciksa aklim hep onda hep niyetlendim kisirlastirmak icin olmadi kismet düneymis dün itibariyle karşılaştırdık. Hiç bir sorun yaşamadık çok şükür sağlığı yerinde fakat ben hormonları olmayacağından dolayı dışarı çıkma güdüsü kalmaz daha ılımlı olur eve baglanir diye hayal ederken operasyon sonrası eve döndüğümüzde sabahı zor ettik sürekli kapıları tırmaladı dışarı çıkmak istedi en sonunda sabah fırsatını bulup kaçtı dikişlerinin zarar gormesinden korkuyorum bütün gece yalamasini engellemiştim. Normalde de huysuzdu kendileri sıkıntıya gelemezdi hala da öyle bu dışarı çıkma isteği kısır olmasına rağmen baki mi kalacak zamanla sakinlesir mi ? Çok uzun oldu kusura bakmayın ama hiç bi detayı atlamak istemedim lütfen yardımcı olun.

Neşe Yaralı Katıldı: 5 yıl önce

Gönderildi: 3 yıl önce
Kısırlaştırdıktan sonra hormon seviyesi zamanla azalıyor. O yüzden hemen ertesi gün eski davranışlarında bir farklılık olmaması normal.
Bir süre sonra hormonları azalır, ama dışarıya çıkmaya alışkın bir kedi anladığım kadarıyla o yüzden belki dışarı çıkmaya devam etmek isteyebilir de.

Deniz Dedeoğlu Katıldı: 5 yıl önce

Gönderildi: 3 yıl önce
Evet tabir etmek gerekirse fazla gezenti. Evimiz bahçeli başka kediler içeri girmek için can atarken o maalesef dışarıyı seviyor 😕 yorum için teşekkürler

Hilal Üstün Katıldı: 4 yıl önce

Gönderildi: 3 yıl önce
Ülkemizde pek yaygın olmadığı için insanlar malesef bilmiyor, kazanılmış seksüel davranışların gitmesini beklemek gayet zor.\r\n\r\nCinsel olgunluğa erişen bir kedi veya köpeği kısırlaştırma hakkında forumlarda çok anlattım, o yüzden kısa tutacağım. \r\n\r\nTürkiyedeki veteriner hekimlerin uyguladığı geç kedi köpek kısırlaştırma ne yazık ki çoğu gelişmiş ülkede uygulanmıyor. Amerika, \r\n\r\nJaponya, Güney Kore ve çoğu Avrupa ülkesi petleri ilk kızgınlııtan önce kısırlaştırıyorlar. Burada maksat cinsel olgunluğa hiç erişmemiş\r\n\r\nolması gerekiyor. Örneğin rehber köpekler gönüllü ailelere verilmeden önce hepsi kısırlaştırılmış oluyor (bebekken). Bizdeki kısırlaştırma \r\n\r\nsadece neslin devamını engellemeye yönelik bir girişim, fakat gerçekte beklenen erkeklerde agresyon, bölge işaretleme, kaçma dişilerde \r\n\r\nregl olmasada girilen kızgınlık periyotları, aşırı ilgi durumları.. bunların önüne geçebilmek\r\n\r\nYaklaşık 6 ay önce Amerikadan gelen komşularımızın deneyiminden bahsetmek istiyorum; orada sahiplendikleri Maine Coon kedilerini\r\n\r\nhekimleri 3.5-4 aylıkken operasyonunu yapmış. Türkiyeye geldiklerinde ki kedilerini hala bir türlü ameliyat etmemişler. Bu durumdan \r\n\r\nyakınıyordu. Kedisini 1 yaşından sonra kısırlaştırmış hekimi hala eski davranışları devam ettiğinden bahsediyor.\r\n\r\nAynı olay bizim de başımıza geldi kedilerimiz Zeus ve Elsayı buradaki gibi kısırlaştırdık ve neredeyse 2 yıl olacak ama hala çiftleşmeye \r\n\r\nçalışıyorlar, sadece kısır olmayan kediler gibi yoğun atlatmıyorlar, \r\n\r\nKöpeğimiz Muffin de biliçli okduğumuz için onu yaklaşık 5 aylıkken kısırlaştırdık, inanın bebek kaldı..\r\n\r\nMuffin de Zeus gibi agresif davranışlar, işaretlemeleri bırakın tuvaletini yaparken patisini bile kaldırmayı bilmiyor. \r\n\r\nErken kısırlaştırılan hayvanlarda testesteron ve östrojen sadece sürrenal böbrek üstü bezlerinde yıllarca birikmesi sonucunda minumum \r\n\r\ndüzeyde ortaya çıkabiliyor burada da gayet düşük bir birikim söz konusu olduğu için kızgınlık ile aynı seyirde olmuyor.