Köpeğim zayıf mı kalmış ?

Başlatan xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx · 14 Cevap
Gönderildi: 3 yıl önce

Merhabalar,yavrumu Bonacibo ile besliyorum.Şuan 4 aylık ve günde 4 öğüm 2 şer fincan veriyorum(2 fincan 1 su bardağı yapıyor).

Sokakta görenler zayıf falan diyorlar.Sizce yanlış mı besliyorum? Bonacibo üzerinde 390 gram yazıyor.Burada okuduğuma göre 1 su bardağı 100 gram. Ne yapmamı önerirsiniz lütfen yardımcı olun teşekkürler,iyi akşamlar dilerim.

Serhat Y. Katıldı: 4 yıl önce

Bonacibo iyi bir mama degil .Fakat her saglikli kopek gelisim doneminde genellikle zayif olur .Kafaniza gore degilde mamalarin arkasinda yazan olculerde vermeniz daha iyi olur .

Hasan fasfasfa Katıldı: 4 yıl önce

Orijinalden alıntı: jehovah

Bonacibo iyi bir mama degil .Fakat her saglikli kopek gelisim doneminde genellikle zayif olur .Kafaniza gore degilde mamalarin arkasinda yazan olculerde vermeniz daha iyi olur .

Aylık Maksimum 120 lira olucak şekilde iyi bir yavru köpek maması önerebilir misiniz acaba?Ben de bonacibo kullanıyorum ama mecburiyetten işte...Öğrenciyim de :(

Gizem Sarıkaya Katıldı: 3 yıl önce

Daha kaliteli markalar günde daha az gramajlarla veriliyor genelde. Ve aylık olarak masrafa vurunca sizin mamayla aynı paraya belki daha ucuza geliyor. Nd kullanıyorum benim kızım için günlük 130 gr oluyor. Acana, nd, brit care bunların sizin köpeğinize uygun gramajlarına bakın ve maliyet hesabı ona göre çıkarın. 2 ayda bitirirse mamayı 240 tl ediyor 12 kglık bu da nd ve brit care parasına denk gelir.

Serhat Y. Katıldı: 4 yıl önce

Orijinalden alıntı: casper1103

Aylık Maksimum 120 lira olucak şekilde iyi bir yavru köpek maması önerebilir misiniz acaba?Ben de bonacibo kullanıyorum ama mecburiyetten işte...Öğrenciyim de :(

Bu fiyata Golosi daha mantikli duruyor bence.

Burak Altuntaş Katıldı: 9 yıl önce

Orijinalden alıntı: casper1103

Belirttiğiniz fiyata gerçekten iyi bir mama bulamazsınız. Ama yedirdiğinizden 1-2 tık daha iyi olanını alabilirsiniz. İlk mesaj da ismi geçen mama içerik olarak malum, vasat. Bu fiyat çerçevesinde arkadaşın da dediği gibi golosi mantıklı olanıdır. Fiyat açısından tam olarak alternatif olmasa da exclusion bakmakta fayda var. İndirim ile alma imkanınız varsa mantıklı olur.

xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx Katıldı: 4 yıl önce

Bu BonaCibo yu birileri çok överken birileri çok gömüyor.Nedeni nedir bunun?Denemelik aldım bizimki cidden severek yedi.Ki aldım hepsini bitirmesi gerek mantığıyla da düşünmedim alırken,eğer yemeseydi değiştirecektik.Ne bir koku sorunu oldu ne bir tüy dökümü sorunu.Anlamadığım neden övücüler ve gömücüler diye 2 grup var bu mama için?

Aslında bunu övenlere sormak lazım. Tam olarak mamanın neyini övüyorlar ben de anlamıyorum. İçeriğinde et bulunmayan, çeşitli tahıllar, unlar ve yağlar barındıran, sokaktakilerin dahi çoğunun yemediği bir mamadan bahsediyoruz. Şöyle söyleyeyim, 10 köpekten en fazla 2-3 tanesi yiyor. Geri kalan koklayıp gidiyor. Muhtemelen bunu başka besleme yapan arkadaşlarda ifade edecektir. Artık kuru mama ile besleme yapmadığım için şuan ne kadar köpek yer yemez net bilemiyorum ancak çoğunun yemeyeceğini biliyorum. Övenlere sormak lazım. Mamanın içeriği ve kalitesi aynı yerde sekiyor fakat fiyatı her sene artıyor. 2017 yılındayız ve artık gerçekten kaliteli yerli mama yapmamız gerektiğini düşünüyorum. İçine taze et yerine et proteini koyup, yan ürün, tahıl, pirinç basarak mama üretmenin bir alemi yok.

Orijinalden alıntı: hoppala Aslında bunu övenlere sormak lazım. Tam olarak mamanın neyini övüyorlar ben de anlamıyorum. İçeriğinde et bulunmayan, çeşitli tahıllar, unlar ve yağlar barındıran, sokaktakilerin dahi çoğunun yemediği bir mamadan bahsediyoruz. Şöyle söyleyeyim, 10 köpekten en fazla 2-3 tanesi yiyor. Geri kalan koklayıp gidiyor. Muhtemelen bunu başka besleme yapan arkadaşlarda ifade edecektir. Artık kuru mama ile besleme yapmadığım için şuan ne kadar köpek yer yemez net bilemiyorum ancak çoğunun yemeyeceğini biliyorum. Övenlere sormak lazım. Mamanın içeriği ve kalitesi aynı yerde sekiyor fakat fiyatı her sene artıyor. 2017 yılındayız ve artık gerçekten kaliteli yerli mama yapmamız gerektiğini düşünüyorum. İçine taze et yerine et proteini koyup, yan ürün, tahıl, pirinç basarak mama üretmenin bir alemi yok.

Kesinlikle haklısınız,şöyle kaliteli güzel bir mama yapsak dışa bağlılığımızı bir nebze düşürsek süper olacak ama işte... Ben mamayı övmüyorum gömmüyorum,o kadar yazı okudum %50 süper mama %50 berbat bir mama diyor.Aldım denedim yedek olarak yedi herhangi bir sorun da yaşatmadı mama.Bazı arkadaşların köpeklerinde deri problemi koku ve tüy dökümüne yol açmış.Bizde bir sorun çıkmadı çok şükür. Yine de süper ötesi bir mama diye övenlerin ve berbat bir mama diye gömenlerin düzgünce tartışması bir türlü göremedim.Bilgili arkadaşlar bizleri bilgilendirse ne kadar güzel olur.

Birde biz kaç aydan sonra kuru mamayı bırakıp kendi yaptığımız yemekleri verebiliriz? Yani siz ne veriyorsunuz acaba? Kuru mama vermiyorum dediniz de onun için soruyorum.

Orijinalden alıntı: mayadwox 
Kesinlikle haklısınız,şöyle kaliteli güzel bir mama yapsak dışa bağlılığımızı bir nebze düşürsek süper olacak ama işte... Ben mamayı övmüyorum gömmüyorum,o kadar yazı okudum %50 süper mama %50 berbat bir mama diyor.Aldım denedim yedek olarak yedi herhangi bir sorun da yaşatmadı mama.Bazı arkadaşların köpeklerinde deri problemi koku ve tüy dökümüne yol açmış.Bizde bir sorun çıkmadı çok şükür. Yine de süper ötesi bir mama diye övenlerin ve berbat bir mama diye gömenlerin düzgünce tartışması bir türlü göremedim.Bilgili arkadaşlar bizleri bilgilendirse ne kadar güzel olur.

Birde biz kaç aydan sonra kuru mamayı bırakıp kendi yaptığımız yemekleri verebiliriz? Yani siz ne veriyorsunuz acaba? Kuru mama vermiyorum dediniz de onun için soruyorum.

Firmaların 'en ucuza nasıl üretirim' mantığı olduğu sürece kaliteli bir yerli mama olmaz. Çünkü kaliteli bir mama üretme çabasında değiller. Hala yerli mamalarımızın içinde et yok. Et proteini, bol miktarda tahıl (mısır, pirinç vs.), ondan sonra belirsiz hayvansal ve bitkisel yağlar ki bu bitkisel yağların gdo'lu olması da yüksek bir ihtimal. Ucuza ürün ürettikleri için doğal olarak mamanın içinde bunlardan başka bir şey yok. Yani amacım bu ve bunun gibi seviyedeki mamaları kötülemek değil. Zaten kötü ve kötü olan bir ürünü kötüleyemem. İyi bir mamaya nasıl iyi, kaliteli diyorsak kötüye de kötü dememiz gerekiyor. Ben sadece kötü, içeriğinin de vasat olduğunu ifade ettim. Yoksa isteyen istediği mamayı alabilir, yedirebilir. Kuru mama vermiyorum derken sokakta besleme yaptığım köpekler için konuşmuştum. Oğluş'a kuru mama alıyorum tabi ki :) Şuan petcurean mama yiyor. Üçüncü paketteyiz. Küçük olan yani 2.7 kg olandan alıyorum.

Orijinalden alıntı: hoppala

Orijinalden alıntı: mayadwox 

Firmaların 'en ucuza nasıl üretirim' mantığı olduğu sürece kaliteli bir yerli mama olmaz. Çünkü kaliteli bir mama üretme çabasında değiller. Hala yerli mamalarımızın içinde et yok. Et proteini, bol miktarda tahıl (mısır, pirinç vs.), ondan sonra belirsiz hayvansal ve bitkisel yağlar ki bu bitkisel yağların gdo'lu olması da yüksek bir ihtimal. Ucuza ürün ürettikleri için doğal olarak mamanın içinde bunlardan başka bir şey yok. Yani amacım bu ve bunun gibi seviyedeki mamaları kötülemek değil. Zaten kötü ve kötü olan bir ürünü kötüleyemem. İyi bir mamaya nasıl iyi, kaliteli diyorsak kötüye de kötü dememiz gerekiyor. Ben sadece kötü, içeriğinin de vasat olduğunu ifade ettim. Yoksa isteyen istediği mamayı alabilir, yedirebilir. Kuru mama vermiyorum derken sokakta besleme yaptığım köpekler için konuşmuştum. Oğluş'a kuru mama alıyorum tabi ki :) Şuan petcurean mama yiyor. Üçüncü paketteyiz. Küçük olan yani 2.7 kg olandan alıyorum.

Anladım hocam,çok teşekkür ederim açıklamanız için.Sizin Golden cinsi bir köpek için 200 liraya kadar önerebileceğiniz kaliteli bir mama var mıdır acaba?