köpeğimde atopik dermatit var

Başlatan Eray Aydemir · 1 Cevap
Avatar

Eray Aydemir


5 yıl önce

Gönderildi: 10 ay önce
köpeğimde atopik dermatit sorunu baş gösterdi ve son 9 aydır 5 6 farklı veterinere gittik hiçbir gelişme yok. iki arkadaşımın köpeklerinde de aynı sorun vardı ama onlar daha iyi durumdalar. aynı tedaviyi uyguladık yine bir gelişme olmadı. psikolojik mi acaba dedik 3 haftadır antidepresan kullanıyor geçen hafta kaşıntısı durdu ama bu hafta yine aynı şekilde kendisini dişliyor. kan testleri vs hepsi olması gerektiği gibi ama kürkü yara bere içinde. iki hafta etkili dedikleri kortizon da sadece 5 gün etkili oldu. daha önce böyle bir sorunla karşılaşıp çözüm bulabilen kimse var mı? lütfen olsun çünkü saldırıya uğramış gibi görünen bir köpeği sürekli görmek ve hiçbir şey yapamamak gerçekten çok zor bir şey.

Dinçer DEMİREL Katıldı: 7 yıl önce

Gönderildi: 10 ay önce
Şimdiden geçmiş olsun, goldenlarda sık görülen dermatit genelde protein oranının düşürüldüğü, kanatlı ürünlerinden uzak durulan bir diyet, iyi bir antibiyotik ve kortizon tedavisiyle düzelir. Öncelikle beslenmesinden kanatlı ve kanatlı yan ürünlerini çıkarınız. Aldığınız mama her ne kadar kuzu etli, somonlu vs olsa da içeriğini incelediğiniz zaman tavuk ciğeri, tavuk şusu busu gibi bir bileşenin olduğunu görme ihtimaliniz hayli yüksektir. Ne yazık ki kanatlı ve kanatlı yan ürünlerinden %100 arındırılmış bir mama bulmamız biraz zor, zor olmakla beraber pahalılar.

Kan testlerinin yapıldığını yazmışsınız, biyokimyasallarına özellikle karaciğer fdeğerlerine baktırmadıysanız mutlaka baktırınız.

İçinizi ferah tutunuz, dermatit genelde düzgün bir diyetle desteklenirse geçer, ama hangi diyetin yaradığı genelde deneme yanılma yöntemiyle bulunur.